SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Lexmark P4350 - špecialista nielen na fotografie

Multifunkčné fototlačiarne sú ideálnym pomocníkom pre domácnosti a domáce kancelárie. Či už sa rozhodnete tlačiť pracovné úlohy, skenovať predlohy, kopírovať dokumenty alebo zvečniť fotografie z digitálneho fotoaparátu na papier, vždy dosiahnete svoj cieľ

. Lexmark P4350 vám poskytne pomocnú ruku i bez pripojenia k PC.


FOTO - MILAN GIGEL

S narastajúcou všestrannosťou počítačov sa menia i potreby ich používateľov. Kým ešte pred pár rokmi bola farebná fototlač luxusom, dnes ide o samozrejmosť. To isté platí pre skener, alebo čítačku pamäťových kariet. V prípade, že vsadíte na zariadenie typu všetko-v-jednom, zistíte že nielen ušetríte peniaze, ale dosiahnete i lepšiu súhru periférií. O to sa postarajú ovládače a obslužný softvér, ktorého úlohou je zjednodušiť všetky úlohy.

Skryť Vypnúť reklamu

Multifunkčný systém Lexmark P4350 je vybavený procesorom, ktorý dokáže nielen komunikovať s PC, ale uskutočňovať grafické úlohy i bez pripojenia k počítaču. To je obzvlášť praktické, ak potrebujete skopírovať nejaký dokument, alebo vytlačiť snímky z pripojeného digitálu či zasunutej pamäťovej karty. Nemusíte zvládnuť ovládanie komplikovaného PC - stačí porozumieť významu niekoľkých tlačidiel, pri čom vám pomôže farebný LCD displej v strede čelného panelu. Už prvý pohľad na vyhotovenie naznačí že ide o strednú triedu s dôrazom na životnosť pri intenzívnejšom používaní s optimalizáciami pre domácnosť. Ak multifunkciu nepoužívate, vstupný zásobník zaklopíte pre ochranu proti padajúcemu prachu a spodný zasuniete dovnútra, aby ste ušetrili miesto na stole.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Naopak, pre dosiahnutie pracovného režimu postačí oba zásobníky jedným pohybom vrátiť do prevádzkovej polohy a môžete sa pustiť do plnenia úloh. Výrobca tvaroval plastové časti tak, aby sa pri manipulácii neprehýbali a zosilnil ich tvarovými výstuhami. To platí ako pre veko skenera, tak pre zásobníky. Priesvitné priečelie vstupného zásobníka je na rotačnej osi vybavené pružinovým systémom, ktorý zabezpečuje automatické napriamenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Použitá konštrukcia je dôležitá i z pohľadu veka zabudovaného skenera. Výrobca počítal s digitalizáciou listových predlôh i s vkladaním objemnejších kníh. V oboch prípadoch je možné veko zaklopiť pre pohodlnú manipuláciu.


FOTO - MILAN GIGEL

Umožňuje to dvojica výsuvných kĺbov, ktoré pracujú v trojcentimetrovom rozsahu. Pri jeho presiahnutí je možné nechať veko skenera otvorené alebo ho úplne odstrániť. Aretačné výstupky sú však dostatočne široké na to, aby zabránili samovoľnému vysunutiu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Nulová pozícia skenovacej plochy je označená nielen embosovaným symbolom, ale i LED podsvietením ktoré podvedome naviguje používateľa k tomu, aby pri digitalizácii vložil predlohu správne. Grafický čip pre zistenie veľkosti predlohy analyzuje iba protiľahlý roh a tak je na používateľovi, aby správnosť založenia dodržal.


FOTO - MILAN GIGEL

Digitalizačná plocha jednopriechodového CIS skenera s rozlíšením 1200×2400 DPI je obmedzená maximálnym formátom 216x297 mm. Snímanie prebieha lineárne s LED nasvecovaním so 48 bitovým farebným rozlíšením, pričom pri práci v odtieňoch šedi je dostupná 16 bitová odtieňová odlíšiteľnosť. Procesor podporuje pri kopírovaní zoom v rozsahu 25-400% (od štvrtinového zmenšenia po štvornásobné zväčšenie) a kópie je možné vytvárať farebné (max. rýchlosť 11 kópií za minútu) i čiernobiele (max. rýchlosť 18 kópií za minútu). V prípade že pripojíte zariadenie k PC, kopírovanie na papier je možné nahradiť digitalizáciou do súboru či priamym výstupom do predvolenej aplikácie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vstupný zásobník umožňuje bezproblémové nastavenie okrajového dorazu pre rôzny formát médií s tým, že do zásobníka je možné súčasne zasunúť 100 listov kancelárskeho papiera, alebo polovičný počet fotopapierov. Pri zavádzaní je použitý mechanizmus automatického dorovnania papiera, takže sa nemusíte obávať toho, že pri nepozornom vložení vstupných médií do zásobníka nebude tlač rovnobežná s okrajmi média. Voľnobežné vyhotovenie podávacích koliesok prípadné nerovnosti zrovná.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací adaptér je vyhotovený vo forme tradičného zásuvného modulu, čo v maximálnej miere zjednodušuje servis v prípade jeho zlyhania a odstraňuje problémy s jeho umiestnením ako je tomu pri tradičných "šnúrových" typoch. Na jednej strane získava spotrebiteľ, na druhej strane si výrobca zjednodušuje riešenie rôznych napájacích štandardov sveta.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací adaptér sa zasúva do zadnej časti tlačiarne hneď vedľa USB rozhrania s vysokou priepustnosťou definovanou štandardom 2.0. Tak ako sa adaptér zasúva jednoducho, potrápiť sa môžete s napájacím káblom, ktorého konektor je uložený hlboko pod povrchom šasi. Konektor je síce lepšie fixovaný aby sa zabránilo náhodnému výkĺznutiu, so zasunutím naslepo však predbežne počítať nemusíte. Dostupné sú i dva doplnkové varianty tlačiarne a to s ethernet a WiFi rozhraním.


FOTO - MILAN GIGEL

Čelný panel je vyhotovený tak, aby používateľovi poskytol maximálny komfort pri používaní. Potlač funkcií tlačidiel je uskutočnená v angličtine a výrobca neumožňuje dosiahnutie jazykových mutácií mylarovými prelepmi. Mikrospínačové tlačidlá majú rôzne tvarové a povrchové vyhotovenie, niektoré sú pre rýchlosť použitia i farebne odlíšené. Na čelnom paneli dominuje farebný podsvietený displej a multiformátová čítačka kariet kombinovaná s USB rozhraním krytá priesvitným čelným krytom. Rozhranie je intuitívne a jednoducho použiteľné.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Jednotlivé voľby sú jasné a zrozumiteľné, pri každej úlohe vám multifunkcia sama ponúka voľby, ktoré ovplyvnia výsledok práce. Jednotlivé nastavenia namusíte hľadať - ponúknu sa vám samé.


FOTO - MILAN GIGEL

Vľavo od displeja nájdete podsvietené tlačidlo pre zapnutie systému (jeho podsvietenie alternatívnou farbou alebo jasom pri vypnutom režime by nebolo na škodu), volič pracovného režimu s trojicou indikačných LEDiek a tlačidlá pre rotovanie a voľbu počtu kópií.


FOTO - MILAN GIGEL

Vpravo nájdete štvorsmerný volič pre ovládanie menu, tlačidlo pre aktivovanie interaktívneho rozhrania na displeji, dvojicu gombíkov pre čiernobielu a farebnú reprodukciu, dvojicu tlačidiel Enter/Esc a pridružené tlačidlá pre voľbu veľkosti a zobrazenie náhľadov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pozornosť si zasluhuje aj dvojštrbinová čítačka, ktorá dokáže spracovať karty formátov CompactFlash I & II, SmartMedia Card, Sony Memory Stick, Memory Stick Pro, Secure Digital (SD) Card, MultiMediaCard (MMC), Microdrive, xD Card a Sony Memory Stick Duo. Prehliadnuť by ste nemali ani USB rozhranie, prostredníctvom ktorého je možné v rámci protokolu PictBridge komunikovať priamo s digitálnym fotoaparátom pre priamu tlač snímkov. Drobnou nevýhodou je, že pri zasunutej pamäťovej karte nie je možné čelný kryt zavrieť.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačový mechanizmus využíva vozík s možnosťou osadenia dvoch tlačových náplní súčasne a tlačiareň je postavená na technológii Thermal Inkjet. Pri nadvihnutí čelného veka je vozík automaticky presunutý do stredu, pre jeho jednoduchú dosiahnuteľnosť. Aby veko nepadalo, vybavené je podperou, ktorá sa automaticky aretuje pri dosiahnutí vrchnej hranice. Mechanické vyhotovenie sa výrobcovi v minulosti osvedčilo a preto pretrvalo až doposiaľ.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačové zásobníky sú fixované precíznou mechanikou, ktorá zaisťuje jednoduchšiu kalibráciu, ktorá je spolu s čistením dostupná prostredníctvom menu tlačiarne i v standalone režime. Práca je možná s trojicou rôznych zásobníkov - čiernym, farebným (azúrová, purpurová, žltá) a fotografickým (svetlá azúrová, svetlá purpurová, svetlá čierna), ktoré sú párované do dvojíc. Farebná tlač dosahuje rozlíšenie 4800x1200 DPI, pri čiernobielej tlači je rozlíšenie polovičné. Maximálne rýchlosti tlače sa pohybujú na hranici 22 strán za minútu čiernobielo a 15 farebne, pričom v režime štandardnej kvality rýchlosť klesá na 15 a 6 strán za minútu.


FOTO - MILAN GIGEL

Každá náplň pozostáva zo zásobníka atramentu(ov) a tlačovej hlavy, takže pri každej výmene náplní má tlačiareň rovnakú kvalitu tlačového výstupu ako v momente, kedy ste si ju zakúpili. Použitím originálneho či alternatívneho spotrebného materiálu si sami určíte kvalitu tlačového výstupu, ktorú chcete dosiahnuť. Lexmark odporúča náplne s číselným označením 32 (čierna), 33 (farebná) a 31 (foto), pričom sú dostupné i vysokokapacitné náplne 34 (čierna) a 35 (farebná).

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri práci s náplami vás sprevádzajú na displeji názorné inštrukcie. Podľa nich sa musí zorientovať bez problému i absolútny laik.


FOTO - MILAN GIGEL

Dopravný mechanizmus tlačových médií je vybavený optimalizáciou pre fototlač, a okrem gumových valcov používa pre dopravu podkladov i tenké kovové "zubenie", podobne ako iní výrobcovia. Tlač je možné v plnej miere aplikovať na podporované médiá bezokrajovo pri všetkých formátoch a dopravná mechanika si hravo poradí i so zložitejšími médiami, akými sú fólie či obálky.


FOTO - MILAN GIGEL

Neoddeliteľnou súčasťou je i dokumentácia a ovládací softvér doplnený ovládačmi. Dostupná je i česká jazyková mutácia (narozdiel od menu displeja, ktoré lokalizované nie je) a používateľ ocení prehľadný tlačový monitor a aplikácie Lexmark Imaging Studio a All-in-one Center. Spooler s nahovorenými hláškami pre zvukový výstup podporuje i zdieľanie v sieti, pre ktoré dokáže predaplikovať pravidlá pre firewall, ktorý je súčasťou operačných systémov Microsoft.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri výbere spotrebného materiálu si používateľ môže politiku ktorá vyhovuje jeho zvykom a objemu tlačových úloh. Okrem náplní so štandardnou kapacitou sú dostupné i vysokokapacitné, ktoré poskytujú omnoho lepšiu ekonomiku prevádzky. V prípade, že sa rozhodnete pre tlač fotografií, môžete sa zamerať na zvýhodnené balíky spotrebného materiálu.

Aktuálne ceny náplní sú nasledovné, pričom výrobca definuje i ich výťažnosť:

Kód náplne Číslo náplne Výťažnosť Podmienky Typ náplne Cena bez DPH
18C0031E 31 135 fotografií 10x15 - foto 808
18C0032E 32 200 strán A4 5% pokrytie čierna 601
18C0033E 33 190 strán A4 15% pokrytie farebná 705
18C0034E 34 475 strán A4 5% pokrytie čierna 802
18C0035E 35 450 strán A4 15% pokrytie farebná 962

V prípade že sa rozhodnete pre tlač fotografií formátu 10x15, mali by ste vedieť, že 60 hárkov papiera v kvalite Premium Photo Glossy vás vyjde na 220 Sk, pričom by ste nemali prehliadnuť dostupnosť špeciálneho, cenovo zvýhodneného kitu Lexmark Evercolor Photo Pack, ktorý pozostáva z kaziet 31 a 33 doplnených o 135 fotopapierov formátu 10x15 v cene 1080 bez DPH. V konečnom dopade to znamená, že vás fotografia vyjde pri domácej 6 farebnej fototlači na 8 korún bez DPH, čo je veľmi prijateľná cenová hranica.

Skryť Vypnúť reklamu

Multifunkčný systém Lexmark P4350 je možné hodnotiť ako všestranné zariadenie strednej triedy schopné vykonávať kancelárske úlohy ale i prácu s fotografiami a to i bez toho, aby bol pre prevádzku nutný počítač. Technické parametre zodpovedajú zdravému stredu, kompatibilita s pamäťovými médiami a digitálnymi fotoaparátmi je bezproblémová. Použité technológie zaisťujú ochranu investícií, drobným sklamaním však môže byť CIS vyhotovenie skenera, ktorý narozdiel od CCD skenerov nedokáže spracovať trojrozmerné predlohy. Mechanické vyhotovenie posúva toto zariadenie i do prostredí s intenzívnejšou prevádzkou, nákladovosť tlače dosahuje veľmi prijateľnú úroveň.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.mojlexmark.sk/www/gen_page.php?pid=220
Orientačná cena: 3940 Sk bez DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Právnik a podnikateľ Zoroslav Kollár sa podľa sudcu Vladimíra Sklenku snažil ovplyvňovať rozhodnutia v rôznych kauzách.
Odberné miesto na nový koronavírus.
Na NAKA pokračoval aj v piatok výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku (na snímke). Nitra, 26. júna 2020.
Cynická obluda

Zrozumiteľné prirovnanie

Matovič najskôr baláchal ľudí na testovanie tým, že to vyrieši celú koronu. Teraz má problém s vysvetlením pravdy.

Neprehliadnite tiež

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil

Recenzia: Serious Sam 4 vás vráti 20 rokov do minulosti

Hra, ktorá k úspechu nepotrebuje skvelý príbeh.

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 2. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 3. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 4. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 5. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 6. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 7. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 8. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 9. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 737
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 880
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 255
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 992
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 292
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 581
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 691
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 688
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 570
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 9 612