SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Nečakaná ľúbostná odysea žraločice Nicole

Úsilie nájsť si sexuálneho partnera zrejme primälo samicu veľkého bieleho žraloka, aby doplávala z Južnej Afriky do Austrálie a späť.

Žraločica Nicole neváhala putovať za láskou z Južnej Afriky až do Austrálie.

Úsilie nájsť si sexuálneho partnera zrejme primälo samicu veľkého bieleho žraloka, aby doplávala z Južnej Afriky do Austrálie a späť.

Ľudia žralokom nechutia

Žralok biely alebo aj lamna ľudožravá (Carcharodon carcharias) je vrcholový morský predátor, ktorý okrem človeka v podstate nemá nepriateľa. Ako to už býva, v širšej verejnosti je známy najmä vďaka medializovaným prípadom, keď sa občas jeho korisťou stanú aj ľudia, zväčša v dôsledku zámeny s tuleňmi. Je nešťastná nielen pre ľudské obete, ale, ako tvrdia niektorí znalci života žralokov, aj pre žraloky. Tým údajne zvlášť nechutíme pre nižší obsah tuku v našich tkanivách a väčšiu kostnatosť.

Tieto žraloky obývajú vody prevažne mierneho a subtropického pásma prakticky na celom svete. Vedci na základe predchádzajúcich výskumov predpokladali, že samce rozsiahle migrujú, kým samice pestujú ustálenejší život. No veci sa zrejme majú inak.

Vyplýva to z článku Ramóna Bonfila z medzinárodnej ochranárskej organizácie Wildlife Conservation Society so sídlom v newyorskom Bronxe (USA) a jeho kolegov prevažne z Juhoafrickej republiky, ktorý uverejnili v Science.

V oblasti na západ od Mysu dobrej nádeje označkovali čipmi celkove 32 žralokov bielych, aby lepšie spoznali ich pohyby v časovej mierke týždňov a mesiacov (čipy merali teplotu vody, hĺbku, polohu a čas). Jedna takmer štvormetrová samica, označená podľa čísla čipu P12, však nečakane vyrazila preč od juhoafrických brehov. Už predtým dostala prezývku Nicole podľa austrálskej herečky Nicole Kidmanovej, prejavujúcej záujem o veľké biele žraloky.

Od Mysu Dobrej nádeje do Austrálie a späť

Za 99 dní absolvovala Nicole púť od Mysu Dobrej nádeje krížom cez Indický oceán k západným brehom Austrálie. Doložila tým fyzické prepojenie juhoafrickej a austrálskej populácie žralokov bielych, ktoré vedci považovali za izolované, aspoň čo sa týka samíc.

Za šesť ďalších mesiacov ju bádatelia identifikovali opäť pri juhoafrických brehoch. Počas cesty z Južnej Afriky do Austrálie, dlhej 11 100 kilometrov, strávila Nicole dve tretiny času v hĺbke menšej ako päť metrov. Vyvolalo to úvahy, že migrujúce žraloky sa orientujú podľa znakov na oblohe, lebo jej cesta bola pozoruhodne priamočiara. Dlhé časové úseky však trávila aj v hĺbke, až 980 metrov. Dobre pri tom znášala vodu, ktorej teplota dosahovala iba 3,4 stupňa Celzia.

Bonfil a jeho kolegovia si myslia, že do Austrálie nevyplávala kvôli potrave, ktorej mala doma dosť. Najpravdepodobnejšie sa na dlhú púť vydala preto, aby si našla sexuálneho partnera. Do Afriky, kde sa zrejme sama narodila, sa azda vrátila porodiť mláďa.

Žraloky biele patria napriek štatútu vrcholového predátora k ohrozeným druhom. Zvlášť ak takto migrujú cez loviská rybárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský.
Ilustračné foto
CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.

Práce na obchvate by mali byť dokončené v marci 2023.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.