SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
NOVÉ FOSÍLNE NÁLEZY TÍMU MIKEA MORWOODA Z INDONÉZSKEHO OSTROVA FLORES DOPĹŇAJÚ, ALE AJ ZAHMLIEVAJÚ CELKOVÝ OBRAZ ĽUDSKEJ EVOLÚCIE

Pôvod pravekých "hobbitov" je stále záhadou

Pred necelým rokom sme písali o objave kostí asi meter vysokých tvorov s malou lebkou a mozgom na indonézskom ostrove Flores.

Umelecká vízia tváre hobbitky z indonézskeho ostrova Flores.

Pred necelým rokom sme písali o objave kostí asi meter vysokých tvorov s malou lebkou a mozgom na indonézskom ostrove Flores. Dostali tolkienovskú prezývku hobbiti. Väčšina vedcov sa prikláňa k názoru objaviteľov, že išlo o dosiaľ neznámy ľudský druh - Homo floresiensis. Ich názor stále vyzerá ako najvyargumentovanejší, no ani po práve uverejnených nálezoch ďalších fosílií situácia nie je jasná.

Očividne sa tu stretávame s čímsi celkom novým.

Žena z Floresu

Najprv si zhrňme fakty. Medzinárodný tím, ktorý viedli Mike Morwood a Peter Brown z Novoanglickej univerzity v Armidale (Nový Južný Wales, Austrália) a Tony Djubiantono, riaditeľ Indonézskeho strediska pre archeológiu v Džakarte, našiel v roku 2003 v jaskyni Liang Bua na Florese lebku a neúplný zvyšok kostry tvora, ktorý pripomínal zmenšenú verziu pračloveka druhu Homo erectus, podľa všetkého ženy. Lebka nesie ľudské znaky a zvyšok kostry dokladá chôdzu po dvoch končatinách, no objem mozgu má iba na úrovni šimpanza (asi 380 ccm). V jaskyni sa našli kamenné nástroje a kosti ulovených a porcovaných zvierat (čo naznačujú zárezy).

Hobbitka žila pred približne 18-tisíc rokmi. Našli sa však náznaky, že iní jedinci tohto druhu žili ešte pred 13-tisíc rokmi. Boli by tak posledným partnerským druhom, s ktorým sme my - anatomicky moderní ľudia druhu Homo sapiens - zdieľali Zem.

Babička, ktorá zje všetko

Objavitelia si myslia, že tvor sa vyvinul z Homo erectus (na ostrove bol zrejme prítomný od doby pred 840-tisíc rokmi) prostredníctvom ekologického javu, označovaného ako ostrovné zakrpatievanie. Ten je doložený z viacerých, aj stredomorských ostrovov ako Kréta, Cyprus a Malta. V zásade ide o toto: Ak sa nejaké veľké tvory ocitnú na ostrove, kde nepodliehajú tlaku predátorov, no obmedzujú ich nedostatočné zdroje a malá populácia, zmenšia sa. Malé tvory sa za takých okolností naopak zväčšia. Na Florese tento jav dokladajú trpasličie slony a obrovské potkany.

Ostrovné zakrpatievanie, vedúce k Homo floresiensis, zodpovedá aj legendám domorodých vidiečanov na Florese. Tie hovorili o ebu gogo, "babičke, ktorá zje všetko", maličkých tvoroch, kráčajúcich vzpriamene, no nachýlene, s obrovským apetítom a tichou mrmlavou rečou. Údajne žili ešte v historických dobách holandskej kolonizácie Indonézie (podobne je to s príbehmi o orang pendekoch na Sumatre).

Liliputánske rozmery nájdenej kostry však podnietili úvahy niekoľkých odborníkov, že ide o zvláštnych členov nášho druhu. Buď o trpaslíčie etnikum typu afrických Pygmejov či geograficky bližších Negritov (trebárs z Andamanských ostrovov), alebo o jedinca postihnutého takzvanou mikrocefáliou, zakrpatievaním lebky a mozgu, čo neraz sprevádza i zakrpatenie postavy.

Nové nálezy

Lenže mnohé anatomické znaky na kostre - najmä lebke - z Liang Bua nezodpovedajú rozpätiu Homo sapiens. Až po také znaky, ako je chýbajúca brada (tá je jedinečným znakom Homo sapiens) a dvojité korene niektorých zubov (Homo sapiens ich nemá). Ako najpravdepodobnejšie sa skutočne javí odvodenie z Homo erectus, najmä s ohľadom na jeho menšie formy (našli sa napríklad v gruzínskom Dmanisi či kenskom Olorgesailie).

Napriek tomu celkový pohľad na telesné rozmery i detaily kostry Homo floresiensis navodzuje ďalšiu možnú príbuznosť - s africkými australopitekmi. Tí sú predpokladaným evolučným medzičlánkom po rozchode línie vedúcej k človeku s líniou vedúcou k dnešným šimpanzom. Aj so známou Lucy, ženským jedincom druhu Australopithecus afarensis. Lenže takí australopitekovia žili pred vyše tromi miliónmi rokov a známi sú iba z Afriky.

V najnovšom čísle časopisu Nature opísal Mike Morwood s kolegami nové fosílie, ktoré našli v Liang Bua v roku 2004. Zahŕňajú chýbajúce kosti horných končatín prvej kostry, sánku iného jedinca a rôzne kosti ešte ďalších siedmich. Z Liang Bua sú teda k dispozícii už fosílie deviatich Homo floresiensis. Rozbor ukazuje rovnaké jedinečné znaky, čo spochybňuje úvahy o mikrocefálii, ventilované napríklad pred tromi týždňami v televíznom programe BBC Horizon. Títo jedinci navyše žili v jaskyni od čias pred 70- až 90-tisíc rokmi do doby pred 12-tisíc rokmi. To ukazuje na zavedenú populáciu.

Otázniky, otázniky

Ďalšie kosti rozšírili vzorku. To umožnilo okrem iného výrazne spresniť pomerné dĺžky končatín. A jednotlivé anatomické prvky ukazujú, že hoci možno určite vylúčiť trpaslíkov nášho druhu Homo sapiens a s veľkou pravdepodobnosťou aj úvahy o chorobnej mikrocefálii, evolučné postavenie Homo floresiensis vôbec nie je jasné. Áno, je tu väzba na Homo erectus, ale aj záhadné podobnosti s australopitekmi či s primitívnejším predchodcom Homo erectus, ktorému hovoríme Homo habilis. Sčasti môžu odrážať ostrovné zakrpatievanie, zatiaľ v prípade ľudskej línie spomínané iba pri Homo floresiensis, či špecifiká života na Florese. Tamojšie nálezy nám poodkrývajú dosiaľ netušené alebo zanedbávané dimenzie evolúcie ľudského rodu. Australopitekovská stavba tela azda predsa len mala zástupcov aj mimo Afriky, ktorí sa tam vyvíjali vedľa jednoznačnejšie ľudských druhov.

Otázniky stále vzbudzujú mimoriadne malé rozmery mozgu Homo floresiensis, aj keď rozbor vnútorného odliatku lebky ukázal, že mal komplexnú štruktúru, v niektorých znakoch až podobnú Homo sapiens. Fosílie Homo floresiensis v Liang Bua sprevádzajú prinajmenšom hrubé kamenné nástroje a tieto tvory očividne zvládli používanie ohňa. Dokázali to s mozgom, ktorého veľkosť podľa biologických zákonitostí nezodpovedá ani ich odvodzovanej telesnej hmotnosti a má šimpanzie rozmery (hoci mentálne schopnosti ľudoopov nemožno podceňovať).

Hobbiti z Floresu však v tejto chvíli príliš nevyzerajú ako chorobná anomália, skôr ako významný doplnok celkového obrazu ľudskej evolúcie.

Sánka pôvodnej hobbitky, nájdená v Liang Bua v roku 2003 (vľavo) v porovnaní so sánkou ďalšieho, zrejme ešte menšieho jedinca Homo floresiensis, žijúceho pred 15-tisíc rokmi, ktorá sa tam našla roku 2004. Obom jasne chýba brada a napriek podobnosti demonštrujú premenlivosť anatomických znakov tohto tvora. Mierka zodpovedá jednému centimetru.

FOTO - MIKE MORWOOD, NATURE

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

10 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

8 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

8 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

2 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

12 h