BRATISLAVA 17. februára (SITA) - Vojna muche tse-tseV Afrike chcú dosiahnuť lepšiu kontrolu nad smrtonosnou muchou tse-tse (bodavka z rodu Glossina), ktorá spôsobuje spavú nemoc a iné tropické choroby. Ako informoval rakúsky denník
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
- muche tse-tse z ktorá spavú nemoc a tropické rakúsky denník Der Standard, ročne na túto nemoc ochorie na čiernom kontinente až 500 000 ľudí a uhynú tri milióny dobytka. Tieto čísla predstavujú ročné straty viac než štyri miliardy dolárov. Mucha premenila veľkú časť úrodnej zeme na neobývateľnú "zelenú púšť", ktorá šíri . Napriek rôznym drastickým opatreniam sa za posledných sto rokov muchu vyhubiť nepodarilo. Novú kapaň proti tsetse, môže spôsobiť úmrtie až v 80 percentách prípadov, začala Organizácia africkej jednoty (OAU).
Dni majú byť dlhšie
Dni sa budú v budúcnosti podľa belgických astronómov predlžovať. K tomuto predpokladu dospeli na základe počítačovej simulácie. Ku koncu tohto storočia by mal byť jeden deň dlhší o 0,0015 sekundy. O tento čas sa totiž podľa vedcov spomalí rotácia Zeme. Za možné príčiny označili belgickí veci otepľovanie zemského povrchu a slabnúci vplyv mesiaca, ktorý sa od Zeme stále viac vzďaľuje, napísal rakúsky denník Der Standard.
Austrália sa obáva návratu malárie
Odborníci varujú pred návratom malárie na austrálsky kontinent, na ktorom sa toto ochorenie od šesťdesiatych rokov nevyskytuje, napísal Der Standard. Objaviť sa v dôsledku otepľovania môžu aj ďalšie choroby, uvádza sa v najnovšej správe Zväzu austrálskych vedeckých a technologických spoločností (FASTS), ktorý zároveň kritiuje skutočnosť, že špecialistov na tieto choroby je u protinožcov veľmi málo.