Trainz Railroad Simulator 2006 – ostro sledované vlaky

Určite ste už nie raz sedeli vo vlaku. Málokomu sa však podarilo vlak ovládať. Len tak ľahko si ho neukradnete, vodičák nezískate tak jednoducho, proste pre väčšinu smrteľníkov španielska dedina.

Len si to predstavte! Nočná obloha posiata hviezdami, vy sedíte v kabíne niekoľkotonového kolosu poháňaného elektrinou a sledujete ako sa vľavo aj vpravo míhá okolitá krajinka. Pred vami sa stále a stále objavujú nové koľajnice, do toho začne pršať a vy si pokojne vychutnávate nádhernú jazdu. Tak tomuto ja hovorím romantika. Asi mi rodičia nemali kupovať tie vláčiky a železnice, vidíte, čo všetko dokáže výchova. Ak vám po prečítaní prvých viet vŕta v hlave myšlienka o tom, či ma zaradiť skôr do Leopoldova alebo Pezinka, určite nie ste na správnej adrese. A tých z vás, ktorí si to nemyslia, ale naopak majú rovnaké pocity, vítam vo svete parných, dieselových a elektrických mašiniek – vo svete vláčikov (aj električiek, keď budete veľmi chcieť). Nastupujte prosím, vyrážame ! Šššš-ššš-ššš-ššš...

O niekoľko minút dorazíme do hlavnej stanice „O čom to vlastne je“. Aj keď istý vzťah k vláčikom mám, nikdy predtým som žiadny vlakový simulátor nehral. Vlastne som si nejaký chcel vždy vyskúšať, ale vyššia železničná moc mala so mnou asi iné plány, takže žiadna hra podobného typu sa ku mne až doteraz nedostala. Pred nainštalovaním Trainz Railroad Simulator 2006 mi preto v hlave vŕtala myšlienka: "Aké to vlastne bude?". Odpoveď nie je až taká jednoduchá, ako by sa zdalo. Trainz 2006 má dva módy: surveyor a driver. V prvom ide predovšetkým o vlakový dispečing. Musíte dávať pozor na vlaky, prideľovať úlohy rušňovodičom a ustriehnuť to, aby dorazili včas (ak si myslíte, že to zvládnete lepšie ako oni, môžete riadenie vlaku prevziať do vlastných rúk). S tým je spojená aj jedna veľká starosť, a tou sú zákerné výhybky. Vašou úlohou je prehadzovať ich tak, aby sa každý vlak dostal do svojej cieľovej stanice.

Mód driver je o niečom úplne inom. Tentoraz sa dostávate do úlohy rušňovodiča. Musíte sa starať o to, kam – a hlavne kedy – doraziť. Okrem pasažierov môžete prepravovať rôzne druhy nákladov, napríklad ropu, uhlie, drevo atď. Musíte si na mape nájsť zdroj suroviny, cieľovú továreň a vytvoriť "puto" medzi nimi. Výhybkám sa do istej miery nevyhnete ani v tomto móde, väčšiu zodpovednosť však máte za dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti, ktorá sa v každom úseku trate mení. Aj riadenie vlaku sa delí na dva módy, konkrétne na CAB a DCC. Ak si zvolíte DCC, stáva sa z hry príjemný požitok a vašou najväčšou starosťou je sledovanie okolitej krajinky. CAB ponúka všetky hrôzy, ktoré so sebou riadenie vlaku prináša. Zmení sa fyzika, vy musíte odrazu sledovať rôzne tlaky, prúdenia, nastavovať brzdy takého a onakého druhu. Ak sa náhodou rozhodnete nasadnúť do old-school vlaku, ktorý je poháňaný parou, pribudne vám k tomu aj povinnosť kontroly množstva vody a uhlia, či výšky tlaku v kotle. To aby potom jeden (aj dvaja) z toho skončil vo vyššie menovaných zariadeniach. 

            

Vlak ďalej pokračuje do stanice „Vytvor si vlastnú železnicu“. Trainz 2006 je aj o budovaní si vlastného sveta, vlastnej krajinky a vlastnej železnice. K tomu vám poslúži pomerne bohatý editor, v ktorom si môžete svoju trasu vymodelovať presne podľa predstáv. Okrem toho si v ňom môžete vytvárať rôzne scenáre a úlohy. Trainz 2006 ich už v sebe pochopiteľne niekoľko má. Môžete sa previesť v okolí Toronta, zajazdiť si v ultra-rýchlom vlaku, poprípade sa previesť v električke vo vymyslenom meste. Na výber máte tak isto z množstva úloh. Chcete dlhú a pokojnú jazdu, v ktorej si vychutnáte pravý pocit z cestovania alebo dávate prednosť zložitým a komplexným úlohám? V oboch prípadoch nájdete to, čo hľadáte.

GRAFIKA 6 / 10
Prešli sme pohraničnou stanicou, colníci skontrolovali pasy a ... vitajte v krajine hodnotenia a bodov. Ďalšia zastávka, hlavná stanica „Grafika“. A ako to na našej ďalšej zastávke vyzerá? No, treba ju pochváliť za krásne vymodelované vláčiky, pri ktorých tvorcovia nezabúdali na najmenšie detaily. Vôbec nie som expert na vlaky, no podľa toho, čo vídavam na staniciach, sa mi zdá, že všetko korešponduje s realitou. Mestá, domčeky a továrne vyzerajú tiež slušne a hlavne sú rozmanité, na cestách sa pohybujú autíčka... skrátka grafika až potiaľto vytvára celkom dobrú atmosféru. Na druhej strane stoja textúry, ktoré sú veľmi slabé. Nekvalitou teda trpí najmä povrch celej krajinky, ktorý vyzerá miestami dosť zle. Hardwarové nároky nie sú až také vysoké, no nenechajte sa oklamať. Ja som sa so svojím počítačom išiel zblázniť z neustáleho loadovania a loadovania, až do „skakavenia“. 512 MB Ram je na dnešnú dobu síce málo, no nemyslel som, že to bude málo aj na takúto, povedzme si to priamo, priemernú grafiku.

INTERFACE 5 / 10
Mestečko Grafika sme opustili a hurááá do ... polorozpadnutej dediny s názvom Interface. Hlavné menu je absolútne neprehľadné a neposkytuje žiadne nastavenia. Väčšina vecí sa nastavuje pred spustením hry, lenže napríklad grafické nastavenia sa dajú zmeniť nepochopiteľne len vtedy, ak vám hra beží. Nedajú sa zmeniť v hlavnom menu. Ak sa dostanete až do bodu, keď už spustíte hru, pripravte sa na user-not-very-friendly, povedal by som až user-enemy interface. Vyskakujúce a otravné okná. Ponuky, ktoré sa sami skrývajú a objavujú. Na obrazovke budete mať zásadne iba tie najmenej dôležité tlačidlá, k niektorým dôležitejším veciam sa budete musieť preklikávať krkolomnými kombináciami. No fuj, rýchlo nasadajte, pred nami leží krásne veľkomesto.

          

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Čo môže byť subjektívnejšie než pocit, ktorý z hry máte? Zvlášť, ak sa jedná o hru, akou je simulátor vlakovej dopravy. Trainz Railroad Simulator 2006 (hromy a blesky na autorov za taký dlhý názov!) je záležitosťou vysoko špecifickou a zahrá si ju maximálne jedno percento hernej populácie, a to bol ešte vysoko optimistický odhad. Ľudia, čo na túto hru čakali, asi nebudú sklamaní. Trainz 2006 toho ponúka dosť veľa na to, aby pri nej nadšenci strávili hodiny a hodiny. Veľkým plusom je fakt, že hra obsahuje editor, takže onedlho bude internet zaplnený tonami máp, ktorými si budete môcť hru oživiť. Aj keď vám hra bude zo začiatku klásť množstvo prekážok pod nohy, nenechajte sa odradiť. Keď máte radi vláčiky, dostanete veľmi slušný simulátor a hodiny skvelej zábavy. Čo viac dodať? Na vlakový simulátor má tento zázrak veľmi dobrú hrateľnosť.

MULTIPLAYER
Sme predsa rýchlik a ten v takýchto dedinách nezastavuje! Takže len prefrčíme okolo.

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
Vy všetci, čo ste aspoň raz v živote cestovali vlakom (a pamätáte sa na to), rozoznáte typický zvuk idúceho vlaku. Mašinky majú dokonca aj rôzne zvuky trúby, ktoré znejú fakt super. Som si istý, že si jedno dve zatrúbenia pred stanicou neodpustí nikto, kto sa tejto hre bude venovať. Elektrický rušeň dokonca vydáva krásny bzukot. A čo tu máme ďalej? Veľa toho nie je, len zopár drobných a nedôležitých zvukov. To je všetko. Aj keď vo vlakovom simulátore nemáte dôvod hľadať lepšie zvuky, nezaškodilo by oživiť mestá, stanice, vlastne celé okolie typickými a kvalitnejšími zvukmi. Veď na stanici býva vždy tak rušno!

HUDBA
Čo? Kde? Hudba? Aká Hudba? Vo vlakovom simulátore? Múdri autori vedeli, že najlepšie, tak či tak, poslúžia vaše vlastné MP3, takže hudbu v hre nenájdete.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Umelá inteligencia sa v hre nenachádza, takže hra to má v tomto smere o mnoho ľahšie, nestratí body za to, za čo ich strácajú iné hry. A náročnosť? V podstate sú len dva stupne a popísal som ich už vyššie. Ale, že ste to vy, tak to zopakujem: v hre máte na výber z dvoch možností ovládania, z ktorých jedno je realistické a druhé nie. Vlastnú náročnosť neskôr ovplyvňuje výber mapy, trasy a úlohy, ale to všetko je už na hráčovi, ktorý si má z čoho vybrať. Takže nárokové chúťky by mali byť ukojené u každého hráča. 

         

ZÁVREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Konečná stanica, prosíme pasažierov, aby vystúpili. Neviem, aký bol predchádzajúci diel, takže moje hodnotenie určite nebude absolútne objektívne, pretože hry nemôžem porovnať. Aj keď Trainz Railroad Simulator 2006 nie je vôbec dokonalou hrou, dôležité je, že nemá konkurenciu. A keď si odmyslíte technické nedostatky, dostanete slušnú zábavu na dlhú dobu. Teda ak samozrejme máte dôvod túto hru hrať. Ak nie, tak ste sa pravdepodobne tak či tak nedočítali až sem. Vy ostatní si ale nasaďte železničiarsku čiapku, na tričko si veľkým napíšte ŽSR a nastúpte...

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

ONLINE: Časovka rozhodne o víťazovi, stále vedie Saganov kolega

Troch najlepších v celkovom poradí delí necelých tridsať sekúnd.

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Matovič hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

AUTO

Doprava v Chorvátsku kolabuje, cestu blokujú kolóny a nehody

Motoristi smerujúci do južnej Európy musia rátať s kolónami.

KOMENTÁRE

Ako byť šťastný len tak pre nič za nič

Smútku sa nedá vyhnúť. Ani s ním bojovať. Treba si ho prežiť.

Neprehliadnite tiež

OBJEKTÍV

Vlezie medzi sutiny aj do tela. Nový robot sa pohybuje ako vinič

Mäkký robot pomôže pri záchranárskych prácach či v medicíne.

Vedci opravili fyziku, protón je v skutočnosti ešte ľahší

Meranie je trikrát presnejšie ako doterajšie výsledky.

Z New Yorku do Washingtonu hyperloopom? Musk má vraj ústny súhlas

Bola by to gigantická stavba, najväčšia v USA.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 6 942
 2. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 5 664
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 992
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 673
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 2 192
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 094
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 933
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 595
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 144
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 659