
Po januárových povodniach sa obyvatelia indonézskej Jakarty vrátili len nedávno do svojich domovov, do práce a škôl, a túto stredu sa záplavy zopakovali. V januári tu prišlo o život najmenej 60 ľudí.
FOTO - REUTERS

Živelné pohromy na zemeguli:
9. 2. 2002 – 15. 2. 2002
Na základe posledných pozorovaní morskej hladiny z tropického Pacifiku dve meteorologické agentúry predpovedajú, že jav El Niňo, ktorý mení počasie a otepľuje oceány, sa koncom tohto roka možno vráti. Japonská meteorologická agentúra oznámila, že táto pravdepodobnosť vzrástla najmä za posledný mesiac. Teplejšia morská voda sa priblížila k pobrežiu Peru a pri pobreží Južnej Ameriky by mala spôsobiť najmenej počas dvoch mesiacov vyššie teploty, než je priemer. Národný oceánologický a atmosférický úrad USA ešte predtým oznámil, že El Niňo by sa mal vytvoriť v priebehu nadchádzajúcich troch mesiacov vo veľkej oblasti Tichomoria. Úrad už zaznamenal aj prvé príznaky otepľovania.
Vysychanie riek v Bangladéši
Správa bangladéšskeho úradu pre transport vody tvrdí, že asi 80 percent tamojších riek, ktoré zapríčiňujú ničivé monzúnové záplavy, vysychá. „Osemdesiat percent z 253 riek v Bangladéši vysychá kvôli hromadeniu obrovského množstva nánosov, odpadov, ktoré sa odhadzujú do riek, a nepovolených hrádzí,“ povedal hovorca úradu M. Mondal. Nánosy prispievajú aj k mohutnejším záplavám v období monzúnov, ktoré prichádzajú v čase, keď prívaly vody z himalájskeho predhoria opustia riečisko a vylejú sa do zaľudnených oblastí.
Zemetrasenia
Niektoré oblasti Tadžikistanu postihlo zemetrasenie o sile 5 stupňov, ktoré poškodilo viaceré budovy. Epicentrum zemetrasenia bolo asi 100 km severovýchodne od hlavného mesta Dušanbe.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia Azerbajdžanu, viacerých oblastí severného a východného Japonska, Tajwanu, Walesu, južného Quebecu, juhozápadnej Oklahomy, juhozápadného Mexika a Aljašského polostrova.
Lesný požiar v Kalifornii
Desiatky rančov v bohatej oblasti severne od kalifornského San Diega vyhoreli do tla pri lesnom požiari. Požiar sa ešte viac zosilnil pod vplyvom známeho juhokalifornského vetra Santa Anna. Pri meste Fallbrook zničili postupujúce plamene asi 40 budov, väčšinou rodinných domov. Viacerí obyvatelia sa pred žeravými uhlíkmi a plameňmi zachránili len skokom do bazéna.
Tropické búrky
Nad Koralovým morom severovýchodne od Austrálie sa vytvoril tropický cyklón Claudia. Neskôr sa premiestnil nad otvorené vody medzi Novou Kaledóniou a Novým Zélandom, kde zoslabol. Búrka sa vytvorila nad tou oblasťou v Koralovom mori, kde sa tesne predtým zaznamenalo prudké a nečakané otepľovanie morskej hladiny.
* Nad odľahlými vodami južného Indického oceánu sa rozptýlil tropický cyklón Francesca.
Sopka nevybuchla
Dva dni po tom, ako sa očakávala prudká erupcia sopky del Fuego pri guatemalskom meste Antigua, sa jej aktivita utíšila. Geológ guatemalského úradu pre katastrofy Otto Galicia povedal, že vulkán sa relatívne upokojil po tom, ako 10. a 11. februára stiekol po južnom svahu 650-metrový pás lávy.
Ďalšia katastrofa v Kongu
Viac než 40 ľudí zomrelo a ďalšie desiatky boli zranené pri rozsiahlych zosuvoch pôdy v africkom Kongu. Zosuvy boli dôsledkom výdatných dažďov, ktoré postihli viaceré oblasti Konga len tri týždne po tom, ako tu vybuchla sopka. Po jej výbuchu ostali v meste Goma len trosky. Starosta Gomy Rushishi povedal, že zo 130 000 obyvateľov mesta ostalo po poslednej katastrofe bez strechy nad hlavou 2500 ľudí.
Motýlia pohroma
Zo stromov v mexickom štáte Michoachan spadlo nečakane asi 220 až 270 miliónov zamrznutých veľkých amerických motýľov Danaus plexipus. Motýlia pohroma nastala po tom, ako krajinu postihlo najchladnejšie počasie, aké tu kedy zaznamenali. Do tamojších lesov prilietajú každoročne obrovské kolónie týchto pestrých motýľov. Americkí a mexickí výskumníci veria, že nezvyčajná udalosť tento druh neohrozí, obávajú sa však, že zdecimovaná populácia bude málo odolná voči poveternostným vplyvom, výrubu lesov a chorobám. Motýle Danaus plexipus tvoria na postihnutom mexickom mieste takmer celý chovný potenciál motýľov, ktoré sa sťahujú každú jar do východnej časti USA.
STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicates