Samsung SGH-E530: veľmi dobre vybavený telefón len a len pre ženy

Samsung uvádza na trh telefón, ktorý ponúka nekompromisnú výbavu výhradne pre ženy. Moderné véčko má ženskému vkusu prispôsobené nielen tvary a farby krytu, ale aj menu so špeciálnymi aplikáciami.


Novinka má výbavu manažérskeho véčka E720, s ktorým je takmer identická a nechýba v nej nič dôležité.

PREČÍTAJTE SI, AKO HODNOTÍ SAMSUNG SGH-E530 ŽENA

Dizajn a klávesnica
Dizajnéri Samsungu urobili všetko pre to, aby ženy mohli tomuto mobilu hovoriť miláčik. A väčšina z nich sa aj do E530 hneď zamiluje. Telefón v tvare vajíčka má výrazne oblé tvary, hrany nájdete len výnimočne. Testovaná verzia telefónu mala tri farby krytu – tmavú fialovú s perleťovým leskom, jemnú ružovú a striebornú (obe v matnej úprave). Jemná ružová farba dominuje, no je vhodne doplnená výrazným fialovým pásom. Strieborné sú len klávesy hlavnej klávesnice a niektoré doplnky, ako napríklad okraj hlavného displeja, či okraj šošovky fotoaparátu a blesku. Vďaka oblým tvarom má telefón po otvorení tvar kolísky a húpe sa a nie každému to môže vyhovovať.
Na prednej strane krytu dominuje náhľadový displej, nad ktorým je umiestnená šošovka fotoaparátu a LED dióda. Vzadu zaberá trištvrtiny priestoru kryt s integrovanou batériou a masívnym vlisovaným logom výrobcu.
Na pravom boku je tlačidlo na spustenie fotoaparátu a špeciálny konektor na slúchadlá (bez adaptéra teda k telefónu nepripojíte slúchadlá so štandardným jack-konektorom). Na ľavom boku je len dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. V spodnej časti telefónu je pod krytkou schovaný systémový konektor na pripojenie nabíjačky a príslušenstva.
Telefón po otvorení drží pohromade masívny kĺb v strede. Vo vrchnej časti je displej, nad ním neprehliadnuteľný otvor reproduktora.
Klávesnica a funkčné klávesy sú od seba oddelené medzerou a celkovo sú navrhnuté ako dva samostatné bloky.
Blok funkčných kláves tvoria dve funkčné tlačidlá, zelené a červené tlačidlo, tlačidlo „C“ a päťsmerové tlačidlo. Blok je mierne preliačený dovnútra krytu, jednotlivé klávesy od seba oddeľuje len jemná štrbina a chlap s veľkými rukami bude mať problém s ovládaním päťsmerového tlačidla. Keďže však ide o telefón špeciálne pre ženy, tie si s priestorovým usporiadaním tlačidiel poradia (samozrejme, ak majú štandardnú fyziognómiu ).
Klávesnica je naopak nezvyklo vypuklá a dokonca tlačidlá 5 a 8 sú ešte výraznejšie vypuklé, ako ostatné klávesy. Napriek nezvyklému tvaru sa ovláda dobre. Jednotlivé klávesy sú tvrdé a presne reagujú na stlačenie.


Displej
Náhľadový OLED displej má rozlíšenie 80 x 64 bodov. Má dve časti – navrchu sú dva monochromatické riadky, ktoré svietia modrou farbou. Zobrazujú sa na nich informácie o sile signálu, stave batérie, prijatých SMS a dopĺňa ich čas. V zatvorenom stave telefónu táto časť displeja svieti trvale, no ak by vás to obťažovalo, možno túto vlastnosť vypnúť. Spodná časť displeja je plnofarebná a zobrazí až 65000 farieb. Používa sa predovšetkým ako hľadáčik fotoaparátu, ale možno na ňu umiestniť aj tapetu. Ak si zapnete MP3 prehrávač, na tomto displeji sa zobrazí graficky podarený ekvalizér.
Rovnako ako v modeli E720 výrobca neumožňuje nastaviť dĺžku podsvietenia displeja a fabrické nastavenie je príliš krátke. Táto vlastnosť v spojení s nešťastným umiestnením informácie o neprijatých hovoroch do spodnej časti displeja bude prekážať nejednému používateľovi.

Hlavný displej patrí už tradične k špičke ktorá je momentálne na trhu. Má rozlíšenie 176 x 220 bodov, zobrazuje 262000 farieb. Má veľmi slušné zobrazenie, výborne interpretuje bielu farbu bez rušivého zafarbenia a vďaka vysokému rozlíšeniu má veľmi jemnú kresbu. Nastaviť si môžete jas a dĺžku podsvietenia. Na displeji sa zobrazuje 10 riadkov – tri stavové a sedem riadkov textu.

Ovládanie
Samsung SGH-E720 má ovládanie takmer identické s modelom E720. Na ovládanie menu postačuje päťsmerové tlačidlo doplnené o dve funkčné tlačidlá + tlačidlo „C“.

Menu telefónu
Do menu sa dostanete jedine stlačením ľavého funkčného tlačidla, možnosť voľby stlačením stredu na päťsmerovom tlačidle výrobca deaktivoval a napevno nastavil na spustenie internetového prehliadača.
Hlavnú skupinu tvorí deväť ikoniek: záznamy hovorov, telefónny zoznam, aplikácie, manažér súborov, správy, prehliadač, kalendár, fotoaparát, nastavenia.
Ikony v menu sú bohato ilustrované a animované. Submenu je tradične textové, jednotlivé riadky možno navoliť aj stlačením príslušného poradového čísla na klávesnici. Nechýbajú praktické bublinky, ktoré ukazujú dodatočné informácie. Novinka sa skrýva pod zeleným tlačidlom – po jeho stlačení sa zobrazí pekne urobený prehľad hovorov.

Funkcie
Model E530 patrí k najlepšie vybaveným véčkam pre ženy, aké vôbec možno nájsť na trhu.

Kontakty
Samsung ešte stále nedokáže nájsť jednotný spôsob ovládania. Zatiaľ čo napríklad v modeli E720 určenom pre T-Mobile sa do telefónneho zoznamu sa dostanete štandardným spôsobom (stlačením päťsmerového tlačidla smerom dole + samostatná ikonka v menu), v modeli E530 sa vracia k obmedzujúcemu vlastnému riešeniu. Ku kontaktom sa dostanete buď stlačením pravého funkčného tlačidla, alebo voľbou samostatnej ikony v menu. Nastavenie päťsmerového tlačidla tak, ako to je bežné u konkurenčných véčok možné nie je.
Pri voľbe kontaktov prišlo k pozitívnej zmene – na obrazovke sa okamžite zobrazí vyhľadávací riadok a pod ním sú zoradené kontakty podľa abecedy. Telefón dokonale spolupracuje so SIM kartou a záznamy sú zmiešané, každý je označený príslušnou ikonou. Ku každému kontaktu možno priradiť 11 položiek, zaradiť ho do skupiny (skupín možno vytvoriť ľubovoľný počet), priradiť k nemu zvonenie a obrázok volajúceho. Telefón podporuje aj funkcie „rýchle vytáčanie“ a „moja vizitka“.
Do pamäte vojde 1000 kontaktov.
V záznamoch hovorov sa ukladá meno kontaktu, číslo a čas hovoru. Na číslo sa dá priamo poslať SMS alebo MMS, číslo sa dá uložiť do kontaktov alebo priamo vložiť do textového editora na ďalšie úpravy.

Správy
E530 podporuje všetky formáty správ - SMS, MMS a e-maily. SMS môže mať dĺžku až 1836 znakov, tie sa na displeji priebežne počas písania odpočítavajú. Nechýba ani slovenský slovník T9 s možnosťou zapnutia diakritiky. MMS editor je jednoduchý a neodlišuje sa od toho, ktorý výrobca použil aj v iných modeloch. E-mail podporuje všetky dôležité protokoly a prílohy.

Manažérske funkcie
Manažérske funkcie sú rozdelené v dvoch položkách menu. Pod položkou kalendár je len táto aplikácia. Kalendár je tradične na dobrej úrovni, príjemné grafické prostredie a množstvo funkcií. Záznamy možno zobrazovať v dennom alebo týždennom režime. Vytvoriť môžete až 4 druhy záznamov: plánovač, narodeniny, poznámka a „urobiť“. Všetky druhy záznamov sú potom prehľadne oddelené a dajú sa triediť podľa kategórií. Veľmi dobre je riešené aj vymazávanie záznamov podľa viacerých kritérií: vybrané, periódy, tento mesiac, všetky. Pribudol aj prehľad zmeškaných upozornení. Do pamäte sa vojde až 400 záznamov, po 100 v každej kategórii.
V položke menu Aplikácie je hlasový záznamník, budík, synchronizácia PIM, svetový čas, kalkulačka, prevodník veličín, stopky a odpočítavanie času. Hlasový záznamník má perfektne spracované grafické prostredie. Zaznamená až hodinu vo formáte AMR.
Budík má tri rôzne režimy. Ranné budenie možno nastaviť len na pracovné dni alebo na každý deň, či na každý deň s výnimkou nedele. Ďalšie dva režimy fungujú len na dvoch nastaveniach – denne alebo jednorazovo. Telefón sa dokáže aj sám zapnúť.
Synchronizácia PIM slúži na jednoduchú synchronizáciu všetkých údajov s PC, nastaviť sa dá buď pripojenie cez USB alebo cez Bluetooth.
Aplikácia svetový čas ukazuje časové pásmo na mape sveta a nastaviť si môžete dve miesta naraz. Kalkulačka prakticky využíva päťsmerové tlačidlo a veľmi dobre sa s ňou pracuje. Má však len základné funkcie. Prevodník dokáže prepočítať šesť základných veličín.
Stopky majú rozšírený režim a dokážu zaznamenať postupne až štyri časy.

Súborový manažér
O súborovom manažéri v telefóne vlastne nemožno hovoriť – pod položkou menu Moje média sa schováva len jednoduchý prehľad obrázkov, hudobných súborov, hier, videí a iných súborov v telefóne. Súbory nemožno presúvať, resp. pracovať s nimi ako v plnohodnotnom súborovom manažéri. Dá sa však nastaviť ochrana pred nechceným vymazaním.

Java hry
V telefóne sme našli štyri Java hry – E720 podporuje Javu v MIDP 2.0: Bobby Carrot (behačka, zajačik zbiera mrkvičky a prekonáva nástrahy), Airship Racing (lietate s balónom, zbierate bonusy a vyhýbate sa bombám), Arch Angel (efektná strieľačka s lietadlom vo vlastnom pohľade), Freekick (futbal – strieľate na terč v bráne). Všetky hry sú veľmi rýchle, graficky veľmi pekne zvládnuté a majú bohatý zvukový podklad. Ďalšie hry si možno stiahnuť z internetu, v pamäti sú na ne vyhradené 4 MB.

Aplikácie
Samsung SGH-E530 má špeciálnu softvérovú výbavu pre ženy. Skrýva sa pod samostatnou položkou Život žien. Nájdete tu šesť špeciálnych aplikácií – Typ vône, biorytmus, pomer výška/hmotnosť, kalórie, ružový harmonogram a nákupný zoznam.
Typ vône – na základe vopred zadaných informácií vám softvér priradí „vašu“ obľúbenú vôňu
Biorytmus – softvér vám oznámi, ako sa dnes cítite
Pomer výška/¬hmotnosť – aplikácia na podporu ženských komplexov. Vypočíta vám váš index BMI a oznámi, či ste štíhli alebo obézni
Kalórie – ak si ich chcete strážiť, pomôže vám táto aplikácia
Ružový harmonogram – program na to, aby sa zábudlivé ženy každý mesiac nestresovali tým, či náhodou nie sú v tom...
Nákupný zoznam –uprednostňujete vpisovanie do mobilu pred obyčajným nákupným lístočkom? Prečo nie...

Personalizácia
Telefón si možno prispôsobiť vlastným potrebám – aj keď len v obmedzenom režime. K päťsmerovému tlačidlu si možno nastaviť štyri ľubovoľné aplikácie alebo funkcie.
Položky menu nemožno nijak upravovať, zmeniť si možno pozadia, šetriče obrazovky a farbu písma vytáčaného čísla. Používateľky si tiež môžu vybrať jednu zo štyroch farebných tém s ornamentmi na pozadí.

Multimédiá
Telefón podporuje 64-tónové polyfonické zvonenia a vďaka kvalitnému čipu znejú mimoriadne dobre. Ako zvonenie možno použiť aj ľubovoľnú MP3 skladbu.
V telefóne nájdete plnohodnotný MP3 prehrávač s pekným grafickým prostredím a ekvalizérom, ktorý sa zobrazuje nielen na hlavnom, ale aj na náhľadovom displeji. Podporuje formáty MP3/AAC/AAC+.
MP3 prehrávač má tri grafické skiny, väčšina funkcií sa ovláda päťsmerovým tlačidlom. Nastaviť možno štyri módy hudobného ekvalizéra, opakovanie, shuffle, 3D zvuk. Prehrávač umožňuje vytvárať playlisty. Pri hlasnom móde hrá hudba z hlavného reproduktora nad displejom, kvalita reprodukcie je priemerná.
MP3 prehrávač nepodporuje multitasking – počas prehrávania skladieb teda nemožno vykonávať v telefóne inú činnosť. Podľa iných recenzií (napríklad na partnerskom MOBIL.CZ) nedokáže MP3 prehrávač hrať, ak je telefón zatvorený. V naše verzii s pravdepodobne novším firmware (ovládacím softvérom) bol tento nedostatok odstránený.

Dáta
Samsung SGH-E720 podporuje GPRS triedy 10, má WAP 2.0.
V základnej výbave véčka je Bluetooth. Bluetooth ponúka slušné možnosti nastavenia a prenosy dát prebehli bezchybne, vyčítať mu možno len trocha prehnané množstvo dialógov na potvrdenie, ktoré pri každom prenose dát otravovali život a vyžadovali si pozornosť.

Synchronizácia
Telefón možno synchronizovať s PC prostredníctvom USB kábla alebo Bluetooth, výrobca dodáva zdarma softvér.

Pamäť
Interná pamäť v telefóne dosahuje hodnotu 88,5 MB. Na bežnú prácu bohate postačuje, no na to, aby telefón nahradil MP3 prehrávač je zas primalá.
Z pamäte je vyhradených 80 MB pre foto, video a hudbu, 4 MB pre Java hry a aplikácie, 3 MB pre e-maily a 1,4 MB pre MMS správy. Do pamäte sa zmestí 200 SMS a 100 MMS.

Fotoaparát
V telefóne je fotoaparát s rozlíšením 1,0 megapixelu (1152 x 864 bodov). V základnom móde možno pohybom päťsmerového tlačidla nastaviť jas a 10-násobný digitálny zoom.
V nastaveniach možno nastaviť podstatne viac parametrov: jednu snímku, sekvenčné snímanie (6, 9 alebo 15 snímok po sebe v dvoch úrovniach kvality) alebo zložený obraz. K dispozícii sú aj tradičné farebné efekty ako sépia, negatív a pod. Obrázky možno vložiť do rámčekov, nastaviť 5 veľkostí fotografie, 4 úrovne kvality či zvoliť, či bude ako hľadáčik slúžiť celá plocha displeja. Vybrať si môžete aj 5 zvukov uzávierky, prípadne všetky zvuky vypnúť. Nechýba samospúšť. Scénu si možno privietiť dvomi silnými LED diódami.
Fotografie sú však len priemerné s nevýraznou kresbou – držia sa však štandardu v tejto triede mobilných fotoaparátov.

Batéria
Výrobca v telefóne použil batériu Li-Ion, ktorá je integrovaná v zadnom kryte s kapacitou 800 mAh. Výrobca uvádza výdrž 200 hodín v pohotovostnom režime a 5 hodín hovoru. Pri bežnom používaní nám telefón vydržal na jedno nabitie 3 dni. Samozrejme, so zvýšenou spotrebou počítajte pri používaní MP3 prehrávača a Bluetooth.

Celkové hodnotenie
Samsung SGH-E530 má všetko – a preto je adekvátnou odpoveďou aj pre najnáročnejšie ženy. Dve farby krytu, extravagantná oranžová alebo sladká ružovo-fialová oslovia športovo, i romanticky ladené ženy a so špičkovou výbavou sa dá použiť aj na každodennú prácu. Veľkou devízou je okrem výbavy aj tvar, dizajn a veľkosť telefónu s prijateľnou váhou 85 gramov. Samsung SGH-E530 je tak momentálne jednou z najlepších volieb pri výbere mobilu pre ženu.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

Neprehliadnite tiež

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva robia špičkovú vedu

Päť ústavov Slovenskej akadémie vied vytvára výskum, ktorý nestojí na pevných základoch, tvrdia výsledky nezávislého auditu.

Nová liečba by mohla napraviť poškodený sluch

Klinické testy na ľuďoch spustia do dvoch rokov.

Polovica internetovej komunikácie už prebieha v šifrách

Plošné špehovanie už nebude jednoduché. Začíname si chrániť aj každodennú rutinu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 2. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 3. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 7. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 8. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 9. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 10. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 414
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 325
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 338
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 053
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 986
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 157
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 013
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 572
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 884
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 566

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop