FOTO |
V októbri sa začína stmievať skôr, preto sa zdá, akoby sme sa nemohli zbaviť niektorých súhvezdí nad západom, kde vidíme Pastiera , Severnú korunu , Herkula i obrazec Hadonosa vľavo od nich. Po pár hodinách však zapadnú a nahradia ich nedávne letné ozdoby neba: presunie sa Labuť, Lýra, klesne i Kasiopeja . Ich miesta obsadia Perzeus a Povozník . Počas noci môžeme pozorovať aj zvieratníkové súhvezdia - nad juhom najprv kulminujú Kozorožec , Vodnár a Ryby . Pegas s Andromédou spoločne vyplnia oblasť medzi zenitom a ekliptikou. O polnoci vrcholí Veľryba , za ňou rieka Eridanus .
Nadránom je nad obzorom celá plejáda zimných súhvezdí: v plnej kráse Býk , Blíženci , Orión , pod ním Zajac , nenápadný Jednorožec , Malý pes , a pod ním výrazný Veľký pes s najjasnejšou hviezdou oblohy Síriom . Rak a Lev sú už vysoko a Hydra pod nimi víta svitanie. Veľký voz dokrúžil nad severovýchod. Cefeus medzitým klesol zo zenitu, nad severozápadom sa vlní dlhý Drak , na severovýchode stúpa Žirafa .
Česť planét budú v októbri obhajovať len Mars a Saturn. Merkúr bude nepozorovateľný, zjasňujúca sa Venuša sa tiež bude "motať" večer nízko nad JZ obzorom prechádzajúc od Váh cez Škorpióna. Naopak, výborné podmienky sa vytvorili na pozorovanie Marsu , uvidíme ho takmer celú noc (na snímke z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu). Oranžový, jasný a nápadný sa nachádza pod Baranom. Jupiter sa dostane do konjunkcie so Slnkom, bude za ním a preto nepozorovateľný. Zato Saturn v Rakovi (blízko otvorenej hviezdokopy M-44 Praesepe-Jasličky) sa vymanil z rušivého svitu Slnka a vychádza už o polnoci.
Na Urán (takmer v strede Vodnára) a Neptún (susedný Kozorožec) použite poľovnícky triéder. Kotúčiky planét síce nerozlíšite, ale prezradí ich pokojné svetlo. Obe zapadajú po polnoci (s dvojhodinovým odstupom), čiže pri kulminácii nevysoko nad juhom budú ľahkými večernými cieľmi. V rovnakom čase už bude málo jasné Pluto zapadať.
V októbri nastanú dve zatmenia: v čase novu prstencové zatmenie Slnka, ktoré u nás uvidíme ako čiastočné a o dva týždne (keď sa Mesiac presunie na opačnú stranu oblohy - do splnu) čiastočné zatmenie Mesiaca, ktoré u nás neuvidíme. Na čiastočné zatmenie Slnka s maximálnou fázou 0,54 sa dobre pripravte i vybavte. Odohrá sa 3. 10. v príjemných (pred- a po-) poludňajších hodinách. Čiastočné zatmenie sa začne prvým kontaktom o 10:03:07 LSEČ (v Bratislave) a skončí sa o 12:36:52 LSEČ.
Čiastočné zatmenie Mesiaca nastane v skorých popoludňajších hodinách 17. 10., keď bude náš súputník u nás ešte pod obzorom, preto ho neuvidíme. Kým Mesiac vyjde (17:52 LSEČ), bude už po zatmení.
Z aktívnejších meteoritických rojov si pozornosť zaslúžia Orionidy (roj kométy 1P/Halley ), ktoré majú v rámci viactýždňovej aktivity maximum 21. októbra. Tentoraz kolidujú s Mesiacom päť dní po splne a jeho svit bude pozorovania výrazne rušiť.