SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Blíži sa v Juhoafrickej republike Deň trifidov?

Najstaršiu prírodnú rezerváciu v Juhoafrickej republike ohrozuje invázia takých rozmerov, že ochrancovia prírody sa obávajú o jej budúcnosť. Park Hluhluwe-Umfolozi je svetoznámy svojím rehabilitačným programom, ktorý zachránil už prakticky vyhubené ...

Čierny nosorožec (na snímke) je kriticky ohrozeným druhom. Ak bude pokračovať ničenie juhoafrickej prírody trifidmi, jeho situácia sa ešte zhorší. Dnes žije vo voľnej prírode už iba asi 3000 čiernych nosorožcov.

FOTO - ČTK/AP

Najstaršiu prírodnú rezerváciu v Juhoafrickej republike ohrozuje invázia takých rozmerov, že ochrancovia prírody sa obávajú o jej budúcnosť. Park Hluhluwe-Umfolozi je svetoznámy svojím rehabilitačným programom, ktorý zachránil už prakticky vyhubené biele nosorožce. Môže tiež prispieť k záchrane ešte viac ohrozeného čierneho nosorožca.

Rastliny na pochode

Teraz však park priam valcuje burina Chromolaena odorata, invazívny druh zo Strednej Ameriky. Rastlina, ktorá vyhladzuje pôvodnú vegetáciu a vytláča živočíchy, sa rozširuje tak rýchlo, že ju pomenovali po známom sci-fi románe Johna Wyndhama z roku 1951 Deň trifidov (trifidy sú pochodujúce mäsožravé rastliny).

National Geographic, ktorý priniesol tento alarmujúci článok, cituje Guy Prestona, vedúceho protiinvazívneho programu, ktorý si myslí, že rozšírenie buriny by mohlo dosiahnuť katastrofické rozmery. "Zvieratám nechutí, a keď prevládne, radšej odídu," povedal. "To bude koniec tretieho najstaršieho parku na svete. Spolu s ním odíde 3000 pracovných príležitostí a milióny dolárov pre región a krajinu."

Ako rakovina

Burina sa už rozšírila z Juhoafrickej republiky do Mozambiku a Swazijska. Predstavuje rastúce nebezpečenstvo, pretože tieto krajiny nemajú dosť prostriedkov na boj s invazívnymi druhmi rastlín. Premiér juhoafrickej provincie KwaZulu Natal, ktorá je domovom 96-tisíchektárového parku, už varoval, že trifidy by mohli zničiť viac ako celú oblasť národného parku a utlmiť poľnohospodársku ekonomiku.

Votrelec sa dostal do Juhoafrickej republiky približne pred 60 rokmi na lodi v krmive pre kone zo Strednej Ameriky. "Je ako rakovina," povedal Preston o trifidoch a iných invazívnych druhoch. "Ich najväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že kým si všimnete ich rozšírenie, už je často neskoro."

Ohrozená biodiverzita

Preston je vedúcim projektu Práce pre vodu, vládneho programu, ktorý kombinuje odstraňovanie invazívnych druhov a zároveň vytváranie nových pracovných príležitostí. Patrónom projektu je bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela.

Program zahŕňa 300 projektov v rámci deviatich provincií. Jednotlivé tímy prechádzajú oblasťami a snažia sa zabrániť invázii a zničiť nebezpečné druhy. Účastníkov školia a vzdelávajú. Juhoafrická vláda už venovala na potlačenie "pochodu" trifidov veľa peňazí. Problém je však v tom, že hrozba sa už rozrástla do obrovských rozmerov.

Vláda hľadá nové spôsoby, ako viac zainteresovať celú verejnosť. V niektorých regiónoch sa už totiž nepôvodné druhy z celého sveta tak dobre prispôsobili prostrediu, že sú vážnym nebezpečenstvom pre bohatú juhoafrickú flóru a faunu. Hrozí dokonca, že Juhoafrická republika stratí svoje tretie miesto na svete, pokiaľ ide o biodiverzitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

18 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

21 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

22 h
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

23 h