Čierny nosorožec (na snímke) je kriticky ohrozeným druhom. Ak bude pokračovať ničenie juhoafrickej prírody trifidmi, jeho situácia sa ešte zhorší. Dnes žije vo voľnej prírode už iba asi 3000 čiernych nosorožcov.
FOTO - ČTK/AP
Najstaršiu prírodnú rezerváciu v Juhoafrickej republike ohrozuje invázia takých rozmerov, že ochrancovia prírody sa obávajú o jej budúcnosť. Park Hluhluwe-Umfolozi je svetoznámy svojím rehabilitačným programom, ktorý zachránil už prakticky vyhubené biele nosorožce. Môže tiež prispieť k záchrane ešte viac ohrozeného čierneho nosorožca.
Rastliny na pochode
Teraz však park priam valcuje burina Chromolaena odorata, invazívny druh zo Strednej Ameriky. Rastlina, ktorá vyhladzuje pôvodnú vegetáciu a vytláča živočíchy, sa rozširuje tak rýchlo, že ju pomenovali po známom sci-fi románe Johna Wyndhama z roku 1951 Deň trifidov (trifidy sú pochodujúce mäsožravé rastliny).
National Geographic, ktorý priniesol tento alarmujúci článok, cituje Guy Prestona, vedúceho protiinvazívneho programu, ktorý si myslí, že rozšírenie buriny by mohlo dosiahnuť katastrofické rozmery. "Zvieratám nechutí, a keď prevládne, radšej odídu," povedal. "To bude koniec tretieho najstaršieho parku na svete. Spolu s ním odíde 3000 pracovných príležitostí a milióny dolárov pre región a krajinu."
Ako rakovina
Burina sa už rozšírila z Juhoafrickej republiky do Mozambiku a Swazijska. Predstavuje rastúce nebezpečenstvo, pretože tieto krajiny nemajú dosť prostriedkov na boj s invazívnymi druhmi rastlín. Premiér juhoafrickej provincie KwaZulu Natal, ktorá je domovom 96-tisíchektárového parku, už varoval, že trifidy by mohli zničiť viac ako celú oblasť národného parku a utlmiť poľnohospodársku ekonomiku.
Votrelec sa dostal do Juhoafrickej republiky približne pred 60 rokmi na lodi v krmive pre kone zo Strednej Ameriky. "Je ako rakovina," povedal Preston o trifidoch a iných invazívnych druhoch. "Ich najväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že kým si všimnete ich rozšírenie, už je často neskoro."
Ohrozená biodiverzita
Preston je vedúcim projektu Práce pre vodu, vládneho programu, ktorý kombinuje odstraňovanie invazívnych druhov a zároveň vytváranie nových pracovných príležitostí. Patrónom projektu je bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela.
Program zahŕňa 300 projektov v rámci deviatich provincií. Jednotlivé tímy prechádzajú oblasťami a snažia sa zabrániť invázii a zničiť nebezpečné druhy. Účastníkov školia a vzdelávajú. Juhoafrická vláda už venovala na potlačenie "pochodu" trifidov veľa peňazí. Problém je však v tom, že hrozba sa už rozrástla do obrovských rozmerov.
Vláda hľadá nové spôsoby, ako viac zainteresovať celú verejnosť. V niektorých regiónoch sa už totiž nepôvodné druhy z celého sveta tak dobre prispôsobili prostrediu, že sú vážnym nebezpečenstvom pre bohatú juhoafrickú flóru a faunu. Hrozí dokonca, že Juhoafrická republika stratí svoje tretie miesto na svete, pokiaľ ide o biodiverzitu.