Let čajok sa stal inšpiráciou pre amerických vedcov a výskumníkov vyvíjajúcich malé pohyblivé lietadlo. FOTO - REUTERS |
Nový typ lietadla s ohybnými krídlami bude možno už čoskoro z vtáčej perspektívy dohliadať na úzke uličky miest. Malo by byť schopné ľahko manévrovať v ťažko dostupných priestoroch. Inšpiráciou pre tento stroj sa stali morské čajky. Dokážu meniť tvar krídla uprostred letu, čím sa prispôsobujú na rôzne druhy letu, ako je plachtenie či strmhlavé klesanie. Vysokú mieru prispôsobivosti dosahujú čajky vďaka tomu, že krídla ohýbajú v ramennom aj lakťovom kĺbe.
Vedci z Floridskej univerzity vyvinuli prototyp diaľkovo ovládaného lietadla, ktoré by napodobnilo čajku v šikovnosti rýchleho klesania, stúpania či vznášania sa. Je v ňom zabudovaný motorček, ktorý ovláda sústavu kovových tyčí a pák pre pohyb krídel. Jedna z nich spája trup lietadla so stredom krídla a ďalšia s jeho koncom. Ich pohybmi sa dajú krídla ohýbať v dvoch miestach (rameno a lakeť), čím sa menia štýly letu. Poloha so zdvihnutým lakťovým kĺbom je veľmi stabilná a ideálna na energeticky šetrný kĺzavý let. Pri znížení lakťa sa stabilita zníži a 61-centimetrové lietadlo dokáže veľmi dobre manévrovať a môže sa vnoriť aj medzi vysoké budovy.
V konečnom dôsledku by vedci a výskumníci chceli vyvinúť systém ovládaný autopilotom. Bez potreby ľudského zásahu by tak lietadlo s nastaviteľnými krídlami a maximálnou prispôsobivosťou mohlo zohrať úlohu v chemických a biologických výskumoch. (nik)