Americkí autori žalujú vyhľadávač Google, ktorý podľa nich skenovaním publikácií z knižníc hrubo porušuje ich autorské práva. Žalobu na americkom súde v New Yorku minulý týždeň podali básnik Daniel Hoffman, historik a novinár Herbert Mitgang a autorka detských kníh Betty Milesová. Žalobcovia žiadajú odškodnenie a odstránenie svojich kníh z indexu Google.
Ide o posledné kolo súboja Google s vydavateľmi kníh, ktorí neprejavujú veľa nadšenia pre odhodlanie internetovej spoločnosti "sprístupniť na internete všetky informácie sveta". Služba Google Print (print.google.com) ponúkajúca kompletné texty kníh (každému používateľovi však len po častiach) sa stala v uplynulých mesiacoch mimoriadne populárnou a v súčasnosti je podľa štatistík Hitwise už 30. najnavštevovanejšou stránkou na americkom internete.
Hovorca Google vyjadril poľutovanie nad tým, že autori zvolili žalobu namiesto snahy o diskusiu. "Google Print je prospešný pre autorov aj vydavateľov, pretože upozorňuje na existenciu ich kníh," povedal "Zobrazujeme len veľmi malú časť kníh, ak autor nepovolí niečo viac."
Pred rokom začal Google digitalizovať obsah piatich veľkých svetových knižníc, harvardskej, oxfordskej, stanfordskej a michiganskej univerzity a newyorskú verejnú knižnicu. Obsah naskenovaných diel je dostupný aj pri bežnom vyhľadávaní cez Google.
V auguste však firma program čiastočne pozastavila a snaží sa rozptýliť obavy vydavateľov a presvedčiť ich na spoluprácu. Viac sa takisto sústreďuje na staršie knihy, ktoré už nie sú chránené autorskými právami. Google zároveň tvrdí, že rešpektuje žiadosti majiteľov autorských práv, ktorí žiadajú odstránenie svojich kníh z katalógu.