Možno ste si na tohtoročnej dovolenke povedali, že nastal správny čas na zaobstaranie nového fotoaparátu - digitálneho. Ako sa však pri výbere nestratiť v bohatej ponuke a desiatkach skratiek a parametrov a zvoliť ten najlepší model?
1. Zamyslite sa nad tým, čomu sa pri fotografovaní chcete venovať. Iné vlastnosti musí spĺňať fotoaparát pre snímanie záberov v tmavom interiéri, iné digitál pre krajinnú fotografiu a iné parametre budete vyhľadávať pri makrofotografii hmyzu alebo štúdiovom portrétovaní. I keď majú všetky dnešné prístroje množstvo kreatívnych režimov pre takéto snímky, žiadny z nich nie je univerzálnym riešením pre všetky situácie.
2. Zhodnoťte svoje schopnosti a skúsenosti s fotografiou. Pri snímaní života okolo vás bez umeleckého experimentovania oceníte prístroj s plnou automatikou a vysokou inteligenciou. Zjednoduší vám prácu s panorámami, ušetrí čas a sklamanie, dokáže opraviť chyby pri snímaní a niektoré prístroje vám dokonca prezradia, kde ste chybu spravili. Ak ste už i pri filme experimentovali s manuálnym riadením hĺbky ostrosti a strávili ste viac času nastavovaním parametrov expozície ako samotným "cvakaním", aby mali snímky "dušu", hľadajte prístroje, ktoré vám umožnia plnú kontrolu nad manuálnymi nastaveniami namiesto automatiky. Ak fotografujete šport, dynamiku, budete potrebovať digitálnu zrkadlovku.
3. Fotoaparát budete so sebou nosiť na dovolenky i do prírody. Preto majte na pamäti, že prístroje sa líšia nielen hmotnosťou, ale aj rozmermi. Kompaktný digitál do vrecka košele (i keď s menšími možnosťami) môže byť mnohokrát praktickejší ako špičkový prístroj, ktorý bude všade príťažou. Drahšie prístroje majú kovové telá, ktoré odolajú i náročnému nasadeniu v teréne.
4. I keď si mnohí myslia, že kvalita záberov závisí od rozlíšenia snímača v megapixeloch, nie je to pravda. Rozlíšenie určuje hranice detailnosti snímok pri ich tlači alebo možnosť tvorby výrezov v grafických programoch. Už dvojmegapixelová fotografia je však dosť veľká na to, aby presiahla rozlíšenie vášho monitora. Ak nemáte v pláne fotografie tlačiť na papier, rozlíšenie pre vás nie je rozhodujúce. (Čím väčšie rozlíšenie snímky majú, tým väčšie fotografie z nich budete môcť na papieri vytvoriť.) Každý dnešný digitál vám však poskytne dostatok detailov pre fotografie tradičného papierového formátu 10 x 15 cm.
Väčšina nových fotoaparátov láka kupujúcich ohromujúcimi číslami v megapixeloch, tie by však pri kúpe nemali byť podstatné. FOTO - REUTERS
5. Ak chcete zaznamenávať i krátke videosekvencie, ubezpečte sa, že má fotoaparát aj zabudovaný mikrofón, a preverte, v akej kvalite dokáže sekvencie ukladať. Optimum je 30 záberov za sekundu v rozlíšení 640x480 bodov. Niektoré hybridné fotoaparáty dokážu dokonca prehrávať i MP3 skladby alebo zobrazovať textové súbory.
6. Objektív vám dokáže o možnostiach prístroja veľa prezradiť. V prvom rade si všimnite, aký je priemer šošovky objektívu, ktorý podstatne ovplyvňuje svetelnosť (udanú v tvare napr. 1: 2,4-3,5). Čím sú hodnoty nižšie, tým viac svetla cez objektív vniká a tým krajšie budú fotografie fotené pri slabom osvetlení. Ak má objektív premennú ohniskovú vzdialenosť (zoom), udávajú sa dve hodnoty: prvá určuje svetelnosť pri krátkom ohnisku, druhá pri dlhom. Kým kvalitnejšie prístroje poskytnú minimálny rozptyl svetelnosti v celom rozsahu zoomu, menej kvalitné vám zoom pri zamračenom počasí alebo v prítmí umožnia použiť iba so statívom. Slabú svetelnosť musí elektronika kompenzovať dlhším časom pre snímanie. Pohybujúca sa ruka dokáže v takýchto prípadoch snímku rozostriť. Jednoducho: čím je objektívová šošovka širšia, tým lepšie.
7. Rozsah ohniskových vzdialeností objektívu napovie viac, ako údaj o x-násobom zoome transfokátora. Výrobcovia digitálov udávajú informáciu o ohniskovej vzdialenosti buď v základnom tvare (napr. 7,1 - 35,6 mm), alebo v ekvivalentnom vyjadrení k 35 mm ohnisku tradičných kinofilmových aparátov (napr. 35-420 mm). Podielom oboch hodnôt získate informáciu o zoome, napr. 12x (čo znamená 12-násobné priblíženie pri maximálnom zoome v porovnaní s fotografiou bez neho), avšak nič sa nedozviete o tom, aké poskytuje objektív vlastnosti z hľadiska uhlov. Za štandard sa považuje 35-milimetrová ohnisková vzdialenosť so 62-stupňovým uhlom záberu. Všetky ohniská menšie ako táto hodnota (napr. 28 mm - 74 stupňov) poskytujú širokouhlejšie snímky, naopak, väčšie hodnoty (napr. 200 mm 12 stupňov) omnoho menší uhol. Na krajinky, fotografovanie z menších vzdialeností a fotografovanie interiérov budete potrebovať čo najmenšie ohnisko, aby sa vám do objektívu zmestil celý záber. Okrem sily zoomu sledujte i minimálne ohnisko prístroja.
Samostatnou kategóriou sú digitálne zrkadlovky s vymeniteľnými objektívmi. Pre každú situáciu môžete mať vďaka nim iný objektív.
8. V prípade makrofotografie rozhodne minimálna zaostriteľná vzdialenosť, ktorá udáva, ako blízko môžete objektív priblížiť k objektu, aby ste dokázali zaostriť. Kým niektoré prístroje zvládnu snímanie už z jedného centimetra, pri iných sú to desiatky centimetrov. V takom prípade si všimnite údaj o zväčšení makra. Ak ho výrobca neudáva, predpokladá sa hodnota 1:1. V iných prípadoch narazíte na hodnoty typu 2:1, 3:1, čo znamená, že makrosnímka bude vyhotovená v dvojnásobnom alebo trojnásobnom zväčšení i pri snímaní z väčšej vzdialenosti. Tým možno kompenzovať minimálnu zaostriteľnú vzdialenosť, i keď nie príliš ideálne.
9. Ak plánujete meniť vlastnosti optiky rôznymi filtrami alebo predsádkami pre získanie väčšieho zväčšenia, ubezpečte sa, že je predný okraj objektívu vybavený závitom pre naskrutkovanie potrebných doplnkov.
10. Skvelým pomocníkom je optický alebo elektronický stabilizátor obrazu. Pri snímaní dokáže odstrániť chvenie prístroja vyvolané nestabilitou vašich rúk a snímka bude ostrá i pri slabšom svetle alebo dlhšej ohniskovej vzdialenosti. Mnohokrát vám nahradí statív. Stabilizátor však nie je všemocný a vyrovnáva iba slabšie záchvevy.
11. Pri snímaní sa môžete spoľahnúť na obraz v hľadáčiku alebo na zadnom LCD displeji. Niektoré digitály majú hľadáčik priezorový, iné používajú zabudovaný miniatúrny LCD displej a ďalšie prístroje hľadáčik nemajú vôbec. Vo väčšine prípadov si vystačíte so zadným displejom. V nepriaznivých svetelných podmienkach však môže byť nevyhnutnosťou hľadáčik. Kvalita zobrazenia závisí od farebnosti displeja, jeho rozlíšení a rýchlosti odozvy zobrazenia. Výklopný displej vám pomôže pri fotení z netradičných uhlov.
12. Poriadne si prezrite rozloženie ovládacích prvkov. Čím viac funkcií je vyvedených na samostatné tlačidlá a rotačné voliče, tým menej často budete musieť používať menu. Pri práci s plnou automatikou vám postačí prístup ku kreatívnym režimom. Ak však chcete riadiť i farebnosť, citlivosť, spôsob exponovania a snímania, uprednostnite prístroje s množstvom tlačidiel. Prístup k manuálnemu zaostrovaniu krúžkom na objektíve je plusom. Dôležité je i to, aby vám fotoaparát "sadol" ergonomicky do ruky.
13. Napájacie akumulátory hrajú veľkú úlohu. Ich kapacita určuje, koľko fotografií dokážete na jedno nabitie urobiť a ich cena určí, či si budete môcť kúpiť doplnkový akumulátor na výmenu, ak sa v teréne ten prvý vybije. Li-Ion akumulátory sú síce omnoho drahšie ako štandardné NiMH akumulátory štandardizovaného rozmeru AA, poskytnú však pri menšej hmotnosti viac energie. Výhoda druhých spočíva v tom, že na dovolenke si kúpite alkalické monočlánky kdekoľvek.
14. Nepodceňujte možnosti zabudovaného blesku. Mnohé prístroje dokážu regulovať jeho silu a podporujú viacero režimov doplnkového osvitu. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že pri výklopných bleskoch je menej badateľný defekt červených očí ako pri priamo zabudovaných. Nie všetky prístroje umožňujú pripevniť externý blesk, bez ktorého sa v niektorých prípadoch fotiť nedá.
15. Skontrolujte si, či fotoaparát zodpovedá štandardu USB Mass Storage, aby vás neprekvapili problémy s kompatibilitou so softvérmi a alternatívnymi operačnými systémami. V prípade, že fotoaparát používa netradičný tvar USB koncovky, môže to byť veľkým mínusom, pretože náhradný káblik môže stáť toľko isto, ako čítačka pamäťových kariet. Rozhoduje i prítomnosť videovýstupu a formát pamäťovej karty. Pred kúpou si skontrolujte, či sa vo výbave nachádza nejaká "štartovacia" pamäťová karta a koľko bude stáť pamäťové médium želanej kapacity. Voľte prístroje s frekventovanými formátmi, najlepšie s rovnakými, aké používajú iné zariadenia vo vašej domácnosti.
16. Okrem pamäťovej karty nezabudnite ani na príslušenstvo. Niektorí výrobcovia vám pribalia i brašnu, pomôcku pre čistenie a slnečnú clonu na objektív, u iných môžete očakávať iba najzákladnejšiu výbavu.
17. Nebojte sa osloviť pri výbere predavačov v špecializovaných predajniach, použiť pre porovnávanie parametrov internet alebo navštíviť weby venované digitálnej fotografii (jeden z najlepších rázcestníkov nájdete na www.hladacik.sk/category.php?id=22 ). Keď budete rozhodnutí, odskúšajte si prístroj v predajni, aby ste získali predstavu o tom, ako sa správa "naživo". Slepá kúpa cez internetový obchod bez predchádzajúceho fyzického kontaktu by mohla byť sklamaním.