ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
Ak bude chcieť niekto zistiť približný obsah vašich e-mailov, nemusí sa dobýjať do vášho počítača - stačí, ak si potajomky nahrá ťukanie vašich prstov do klávesnice. Dvadsaťsedemročný študent Li Šuang z univerzity v kalifornskom Berkley dokázal, že len zo záznamu zvuku písania na klávesnice možno vcelku spoľahlivo určiť, ktoré klávesy boli stláčané a získať teda aj kompletné texty, ktoré človek napísal.
Každý kláves na počítači má mierne odlišný zvuk a presné prístroje dokážu tieto rozdiely v zázname odhaliť. Po prevedení takéhoto záznamu do počítača potom stačí s pomocou štatistických metód porovnať získané údaje s typickou vzorkou výskytu jednotlivých písmen v jazyku, čo umožní priradiť zvuky ku konkrétnym písmenám.
Pri pokuse výskumníci použili 10-minútový záznam písania na počítači - softvér bol pri rozoznávaní písmen úspešný na 60 percent. Po zapojení slovníka, ktorý dopĺňal pôvodné údaje o pravdepodobné správne varianty slov, sa úspešnosť zvýšila na 70 percent. Ak dostane program spätnú väzbu o tom, ktoré slová odhadol správne, úspešnosť sa pri odhaľovaní ďalších textov písaných na tej istej klávesnici zvyšuje až na 96 percent.
"Je to vážny problém, pretože proti takémuto odpočúvaniu sa môžete brániť ťažšie ako proti bežným špiónskym programom. Je možné, že už dnes ho tajné služby používajú, je možné, že už dnes ho používajú zločinci," povedal denníku San Jose Mercury News profesor Doug Tygar, ktorý nad výskumom dozeral. "Nepotrebujete na to žiadne špeciálne vybavenie. Softvér je voľne dostupný na webe."
Problémom tejto metódy je najmä to, že nedokáže zachytiť klikanie myšou alebo vymazávanie textu - ak pisateľ robí v texte veľké úpravy, jeho finálna verzia sa môže dosť odlišovať od toho, čo odhalí analýza zvukovej nahrávky.
Podľa Tygara bolo cieľom experimentu najmä upozorniť na to, že terajšie systémy ochrany a prihlasovania do počítača sa používajú od 60. rokov minulého storočia a dnes už vôbec nie sú bezpečné.
"Chceme ľudí motivovať k tomu, aby nahradili písanie hesla do počítača inou metódou. S našou technológiou sa totiž teraz môžete postaviť pred budovu s parabolickým mikrofónom a do desiatich minút čítať všetko, čo niekto vo vnútri napíše."
Autor: tb