roku 2005 počet vírusov útočiacich na operačné systémy Windows zvýšil o 48 percent na 11-tisíc. Symantec tiež zaznamenal nové nástroje na tvorbu vírusov a ich vyššiu sofistikovanosť.
Podľa správy už dnes tvoria vírusy, ktorých cieľom je získať od obete citlivé informácie, tri štvrtiny z päťdesiatich najrozšírenejších vírusov, červov a trójskych koní. Pred rokom to bolo len 54 percent. Výrazne narástol aj počet škodlivých programov, ktoré dokážu potajomky z počítača obete odosielať spam.
Podľa Symantecu je dnes v počítačovom podsvetí na predaj množstvo sietí "robotov" usadených v počítačoch po internete bez vedomia ich majiteľov, ktoré si možno kúpiť alebo prenajať na ľubovoľnú nelegálnu činnosť.
"Ako sa finančné zisky (z vírusov) zvyšujú, útočníci pravdepodobne vyvinú ešte prepracovanejšie a zložitejšie metódy, ktoré im umožnia aj znefunkčniť antivírusové softvéry, firewally a iné bezpečnostné opatrenia," píše sa v správe.
Podľa experta Symantecu Vincenta Weafera predchádzajúca generácia kybervandalov vypúšťala do sveta vírusy, aby zvýšila svoju prestíž v hackerskom svete, nie z finančných pohnútok. Počet takýchto demonštratívnych útokov, ktoré páchali zjavné škody a dostali sa na titulné stránky novín, od roku 2003 stále klesá.
Namiesto toho prudko stúpa počet kódov, ktoré sa snažia získať kontrolu nad počítačovými sieťami, ktoré neskôr poslúžia ako "zombie" pre iné útoky, a tiež počet prípadov takzvaného phishingu, keď sa útočník snaží obeť presvedčiť, aby navštívila jeho webovú stránku a odovzdala mu svoje osobné informácie.
"Významná zmena je v tom, že je oveľa menej globálnych pandémií," povedal Weafer. "Naproti tomu je tu obrovské množstvo menších útokov, vírusov a ich variantov."
Množstvo phishingových správ za pol roka vzrástlo z 2,99 na 5,7 milióna e-mailov denne. V ktoromkoľvek dni je dnes aktívnych vyše 10-tisíc sietí robotov pripravených vykonávať škodlivú činnosť (nárast o 140 %).
"Upozorňujeme jednoducho na to, že útočníci si dnes berú jednoznačne na mušku váš majetok a vaše citlivé informácie," dodal Vincent Weafer.