SME

Čína: internet musí slúžiť socializmu

Webové stránky musia byť prevádzkované s cieľom slúžiť ľudu a socializmu a majú starostlivo riadiť verejnú mienku vzhľadom na národný a verejný záujem. To je citát z nových pravidiel pre čínske webové stránky, ktoré vydala tamojšia vláda minulý týždeň.

Sto miliónov čínskych používateľov internetu láka do krajiny množstvo zahraničných firiem. Portál Yahoo na tunajší trh nedávno prenikol kúpou internetového obchodu Alibaba.com. Cenou za vstup na lukratívny trh je však absolútne podriadenie sa komunistickým pravidlám a spolupráca s úradmi na potláčaní slobody slova. FOTO - SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Webové stránky musia byť prevádzkované s cieľom slúžiť ľudu a socializmu a majú starostlivo riadiť verejnú mienku vzhľadom na národný a verejný záujem. To je citát z nových pravidiel pre čínske webové stránky, ktoré vydala tamojšia vláda minulý týždeň. Dokument opäť sprísňuje dohľad nad internetovým obsahom v krajine, ktorá má po Spojených štátoch druhú najväčšiu internetovú populáciu na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nových pravidiel budú odteraz čínske webové stránky uverejňovať "len správy o aktuálnych udalostiach a politike". Nesmú už uverejňovať vlastné komentáre, len preberať tie z vládou kontrolovaných denníkov.

Všetky správy zároveň musia byť "prospešné ekonomickému aj sociálnemu rozvoju národa". Kto by chcel uverejniť správu, ktorá môže ohroziť "zdravý vývoj" občanov, potrestá sa pokutou v prepočte asi 110-tisíc korún.

"Po internete sa rozšírilo mnoho nepravdivých správ bez uvedenia zdrojov, ktoré môžu uškodiť verejnosti a národným záujmom," vysvetlil to na tlačovej konferencii predstaviteľ ministerstva pre informačné technológie.

Novým nariadením zároveň Čína zlikviduje všetky menšie webové stránky prinášajúce správy. O aktuálnych udalostiach totiž budú môcť na webe informovať len firmy so základným imaním nad 40 miliónov korún. Zároveň musia mať najmenej päť online redaktorov s aspoň trojročnou praxou v papierových novinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou krutou ranou bude nová povinnosť, aby každý internetista požiadal o registráciu ako "spravodajská organizácia", ak chce rozposielať e-mailom akékoľvek správy alebo komentáre viacerým ľuďom naraz. Registráciou prejdú len veľké preverené spoločnosti, a tak budú v Číne odteraz prakticky zakázané akékoľvek e-mailové newslettre o aktuálnych udalostiach.

V platnosti zostávajú aj doterajšie opatrenia na kontrolu internetu: všetky webové servery musia napríklad každý rok žiadať o obnovenie registrácie a prevádzkovatelia diskusných fór musia dva mesiace uchovávať informácie o identite diskutujúcich.

Čína je pritom zďaleka najväčším podporovateľom internetu spomedzi krajín s autoritatívnym režimom: internetový prístup je tu veľmi lacný, surfisti majú k dispozícií dva milióny internetových kaviarní a web už dnes používa vyše 100 miliónov ľudí. Až 30-tisíc vládnych zamestnancov sa však zaoberá monitorovaním internetu a odstraňovaním pornografie i akýchkoľvek náznakov kritiky vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Čína je v kontrole internetu úspešná aj vďaka pomoci západných firiem. V uplynulých týždňoch zožal kritiku najmä americký portál Yahoo po priznaní, že poskytol čínskym úradom informácie potrebné k dolapeniu nezávislého čínskeho novinára. S úradmi však bez výnimky spolupracujú všetky veľké americké internetové firmy: Microsoft MSN napríklad automaticky znemožňuje čínskym blogerom uverejniť na webe niektoré z "politicky citlivých slov" a Google na niekoľko minút úplne znemožní používať svoj vyhľadávač ľuďom, ktorí sa opakovane pokúsili vyhľadať takéto slová.

RSF: Blogeri nahrádzajú novinárov

Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) minulý týždeň vydala publikáciu, ktorá by mala pomôcť "kyberdisidentom" a blogerom v krajinách ako Čína, Irán, Vietnam či Kuba obísť internetovú cenzúru a publikovať slobodne na webe bez rizika postihu. Kniha označuje blogerov za "novodobých poslov slobody slova" a ponúka im technické rady, ako si možno založiť a prevádzkovať blog úplne anonymne.

SkryťVypnúť reklamu

"Blogeri sú často jedinými skutočnými novinármi v krajinách, kde sú veľké médiá cenzurované," napísal Julien Pain z Reportérov bez hraníc. "Pretože blogy nabádajú k prejavu obyčajných ľudí, sú fantastickým nástrojom slobody slova," píše sa ďalej vo vyhlásení organizácie sídliacej v Paríži.

Publikácia obsahuje aj etické zásady, ktoré by mali blogeri pri písaní dodržiavať, ponúka návody na obídenie cenzorských filtrov aj skúsenosti s internetovou cenzúrou z krajín ako Nepál, Irán či Hongkong.

Príručku si možno zdarma stiahnuť z webovej stránky www.rsf.org.

Autor: tb

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


56
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu