Newcastle 14. februára (TASR) - Oxid uhličitý, považovaný za jeden zo základných faktorov vzniku tzv. skleníkového efektu na Zemi, môže mať aj pozitívny vedľajší účinok. Podľa zistení vedcov na univerzite v britskom Newcastle chráni rastliny pred škodlivými účinkami nebezpečného ozónu.
U pšeničných porastov, ktoré vedci vystavili pôsobeniu zvýšenej koncentrácie oxidu uhličitého, sa podstatne zintenzívnil proces fotosyntézy, spracovania slnečného žiarenia. Stopy ozónu vo vzduchu tento dôležitý proces brzdili.
Pokiaľ zostal stav oxidu uhličitého v ovzduší konštantný a dlhšie sa nemenil, poškodil ozón listy rastlín, proces fotosyntézy sa prakticky zastavil a rastlinka začala vädnúť.
Keď však vedci obohatili ovzdušie oxidom uhličitým, k poškodeniu rastlín neprišlo.
Dôvod tohto zaujímavého javu spočíva podľa experimentátorov v reakcii drobných otvorov na povrchoch rastlín. Pod vplyvom zvýšených dávok oxidu uhličitého zostávali tieto čiastočne uzatvorené a do rastliny preniklo len nepatrné množstvo ozónu.
Vedci teraz hľadajú odpoveď na otázku, či sa tento jav vyskytuje aj u iných kultúrnych rastlín, informuje nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
jč ed