Po ultratenkých a módnych mobiloch sa tradičný americký výrobca vrhol na telefóny skombinované s multimediálnymi prehrávačmi.
Takéto mobily ponúka aj konkurencia a Motorola tak hľadala spôsob, ako sa odlíšiť. Veľmi rýchlo našla výborný recept – spojila sa s momentálne najúspešnejšou službou na predaj online muziky iTunes, ktorú prevádzkuje spoločnosť Apple. Tú zas dôverne poznáme podľa originálnych počítačov Macintosh.
RORK E1 je prvý multimediálny mobil s integrovaným prehrávačom iTunes na svete a zároveň prvý v novom rade hudobných telefónov Motorola ROKR. Motorola je známa tým, že nevyskúšane novinky integruje do už uvedených modelov telefónov a až potom príde s úplne novým a dostatočne pripraveným modelom na trh. Inak to nebolo ani teraz – model ROKR E1 je vlastne šikovne upravený telefón E398.
Väčšinu parametrov majú oba telefóny rovnakú, preto budeme detailnejšie popisovať len rozdiely.
PREČÍTAJTE SI PODROBNÚ RECENZIU MOTOROLY E398, DOZVIETE SA VIAC AJ O FUNKCIÁCH ROKR E1.
Dizajn a klávesnica
Motorola ROKR E1 je telefón s klasickou koncepciou. Zatiaľ čo model E398 sa u nás predával v efektnej čiernej úprave, ROKR E1 prichádza v atraktívnej bielej perleťovej farbe, kombinovanej s chrómovanými doplnkami. Ako bude biely kryt v praxi odolávať nástrahám každodenného použitia zatiaľ nevieme, no už vopred je jasné, že ROKR E1 nie je telefón určený do náročných podmienok.
Na prednej strane je logo, ktoré je súčasťou reproduktoru. Pod displejom je štvorica funkčných tlačidiel v jednom rade – v takejto úprave sa predávala E398 určená pre T-Mobile. Tlačidlo bežne vyhradené pre operátora je tentoraz určené na priame spustenie iTunes.
V kruhovom zapustení je malý, no presný joystick. Klávesnicu tvorí jeden blok, pričom klávesy usporiadané v rade do mierneho oblúčika (úsmevu) oddeľuje úzka štrbina. Pod klávesnicou je otvor na vlepenie loga operátora, štandardne je v ňom logo výrobcu.
Klávesnica je rovnomerne podsvietená ľadovobielym svetlom.
Po bokoch telefónu sú masívnou mriežkou zakryté stereo reproduktory. Pod mriežkou sú schované svetelné diódy, ktoré pri zvonení alebo v hlasom prostredí pestrofarebne blikajú. Vpravo je vo vrchnej časti tlačidlo na aktivovanie fotoaparátu, vľavo sú tlačidlá tri – dve na ovládanie hlasitosti a jedno programovateľné, ktoré bolo zrejme omylom opäť nastavené na spustenie fotoaparátu.
Navrchu je konektor slúchadiel zakrytý gumenou krytkou. Dole sú len konektory na pripojenie zdroja elektrickej energie a príslušenstva.
Vzadu je strieborným plastom olemovaný objektív fotoaparátu, „blesk“ a pod krytkou konektor externej antény.
Dizajn telefónu je skôr konzervatívny, hranaté tvary sú citlivo doplnené krivkami. Celkovo vyzerá telefón veľmi elegantne, pričom sa hodí k manažérovi, aj teenagerovi. Telefónu možno vyčítať miernu nadváhu, veľkosť 108 x 46 x 20.5 mm a váha 110 gramov je dnes už nad priemerom.
Displej
Displej zobrazujúci 65000 farieb s rozlíšením 176 x 220 bodov v E395 nahradila zlepšená verzia s rovnakým rozlíšením, ktorá však už zobrazí 262000 farieb. Displej má tradične vysoký kontrast, jasné farby a dobre zobrazuje bielu. Dobre je viditeľný na slnečnom svetle. Medzi jeho ďalšie výhody patrí jemný raster.
Užívateľ si môže nastaviť dĺžku podsvietenia, kontrast a jas.
Ovládanie
Ovládanie telefónu sa ničím neodlišuje od ostatných modelov z tohto roku. Pomocou troch funkčných tlačidiel užívateľ výborne ovláda príkazy, v položkách menu sa zas orientuje prostredníctvom joysticku.
Samotný joystick je malý a dosť tvrdý, má leštený oblý a šmykľavý povrch. Na jeho zvládnutie treba trochu cviku.
Menu a softvér telefónu
Ovládací softvér telefónu i používateľské prostredie stavia na modeli E398 a v novinke nájdete len malé kozmetické zmeny.
Základ tvoria štyri ikony na úvodnej obrazovke, ktoré sa však cez pozadie zobrazia až pri pohybe joystickom. Funkčné tlačidlo ponúka prístup do menu telefónu s deviatimi ikonkami: telefónny zoznam, zoznam hovorov, správy, kancelárske nástroje, hry a aplikácie, prístup k webu, multimédiá, instant messenger a nástroje.
Ani ROKR E1 ešte neprináša redizajn používateľského prostredia, dočkáme sa až v modeloch, ktoré Motorola predstaví na konci tohto roka.
Pochváliť musíme tradičné bohaté možnosti nastavenia menu a funkčných tlačidiel podľa vlastného gusta.
Funkcie
Telefón má v podstate zhodné funkcie ako E398. Pribudla podpora nakrúcania videospotov v rozlíšení 176 x 144 bodov. Softvér umožňuje zvoliť buď dĺžku videa vhodnú pre MMS alebo dĺžku obmedzenú kapacitou pamäte (či už internej alebo na pamäťovej karte).
Telefónny zoznam
Motorola E398 dokáže bez problémov spolupracovať s kontaktmi na SIM karte aj v telefóne. Do telefónu sa zmestí 1000 viacpoložkových kontaktov.
Správy
Telefón podporuje všetky dnes už štandardné možnosti odosielania a prijímania správ: SMS, EMS, MMS a e-mail. Všetky sú pod jednou strechou, v tzv. Message centre.
Okrem bežného spôsobu zadávania znakov môžete použiť aj prediktívne písanie so slovníkom iTap, obdobu známejšieho T9. Problémy robí diakritika, ktorá skracuje správu na 70 znakov.
Správa hovorov
Motorola E398 má prepracovanú správu uskutočnených, prijatých i neprijatých hovorov. Sú prehľadne usporiadané a s číslami možno ďalej pracovať: poslať na ne správu, uložiť ich do pamäte, faxovať na ne, alebo im na ne zavolať s utajeným číslom. Tieto možnosti sú v porovnaní s niektorými konkurenčnými telefónmi nadštandardné.
Manažérske funkcie
V telefóne nechýba ani jedna z funkcií, ktoré užívateľ potrebuje pre každodenný život.
Hry a zábava
V nami testovanom telefóne bola len jedna hra – Crazy a jedna aplikácia - Safe. Hra Crazy je obdoba známejšej hry Worms a aplikácia Safe slúži na bezpečné uloženie citlivých údajov v telefóne.
Multimédiá
Aj tento model podporuje MP3 zvonenie, okrem toho prehráva aj bežné polyfonické zvonenia. Vo výbave je aj prehliadač obrázkov spojený s jednoduchým súborovým manažérom. Neoddeliteľnou súčasťou telefónu je aj aplikácia MotoMixer, v ktorej si môžete namixovať vlastné zvonenie.
Zvuk + surround
O zvuk sa v telefóne starajú dva stereofónne reproduktory na bokoch. Sú neobyčajne výkonné a telefón nielenže hrá dostatočne nahlas, ale aj kvalitne. MP3 môžete počúvať stereo – to zatiaľ neponúka žiaden konkurent. Výborný zvuk si užijete aj pri telefonovani v hlasnom režime. Súčasťou balenia budú aj stereofónne slúchadlá s kvalitou zodpovedajúcou štandardu, ktorý výrobcovia poskytujú k mobilným telefónom (teda ani zlé, ani dobré).
Motorola E398 je tiež prvý telefón, ktorý podporuje 3D zvuk – surround. Na to potrebujete špeciálnu MP3, v ktorej sú nahrané zvukové efekty.
Pamäť
Vnútorná pamäť telefónu má kapacitu približne 6 MB. Motorola ju však rozšírila o pamäťový slot pre prídavnú pamäťovú kartu TransFlash a priamo v základnom balení nájdete kartu s kapacitou 128 MB.
Telefón je ku karte priateľský – bez problémov možno prepínať medzi internou pamäťou a kartou. Ak ho pripojíte cez USB k počítaču, pod Windows XP sa karta správa ako samostatný disk.
Konektivita
Telefón podporuje Bluetooth, infraport nemá. Pri komunikácii s počítačom však odporúčame použiť dátový USB kábel, ktorý je priložený už v základnom balení telefónu, je podstatne rýchlejší.
Po pripojení k počítaču sa telefón automaticky správa ako samostatný disk, dostanete sa pohodlne k celej štruktúre pamäťovej karty.
Na internet sa dostanete cez GPRS triedy 10 a WAP 2.0.
Fotoaparát
V telefóne ostal integrovaný VGA fotoaparát s priemernou kvalitou fotografií doplnený výkonnou LED diódou, ktorou sa dá prisvecovať scéna.
Batéria
Motorola v modeli ROKR E1 dodáva rovnaké batérie ako v E398, teda Li-Ion s kapacitou 830 mAh. Pri bežnom používaní vydrží telefón dva dni a pár hodín k tomu. Bohužiaľ, Motorola sa nepoučila a kapacitu batérie nezvýšila na vyššiu úroveň, pripravte sa na spoločný život s nabíjačkou, ak chcete intenzívne počúvať hudbu. Tá by v slúchadlách mala na jedno nabitie vydržať hrať približne 10 hodín, s opotrebovaním batérie však treba rátať s postupným klesaním výdrže.
Podpora iTunes
Poďme na záver k tomu najdôležitejšiemu – podpore iTunes v telefóne. Prehrávač spustíte stlačením vyhradeného tlačidla pod displejom, no použiť môžete aj samostatnú ikonu v menu. Napriek tomu, že menu telefónu je lokalizované do slovenského jazyka, aplikácia iTunes ostala nepreložená v angličtine.
Výzor aplikácie silne pripomína prostredie iPodu a je rovnako jednoduchá a prehľadná. Aplikácia funguje aj bez vloženej pamäťovej karty, no v zásade s ňou nič nespravíte. Po vložení pamäťovej karty už možno plnohodnotne pracovať.
Práce je mimoriadne jednoduchá – do počítača treba nainštalovať iTunes vo verzii 4.9 alebo aktuálne 5.0, pripojiť kábel a o ostatné sa už postará softvér. Počas celého používania komunikoval telefón s iTunes bez akýchkoľvek problémov a rozumeli si rovnako, ako keď pripojíte samotný iPod.
V telefóne sa zobrazia základné položky: playlist, artists, albums, songs, shuffle songs.
V položke playlist si môžete ukladať rôzne playlisty vytvorené z uložených skladieb. Položky artists, albums, songs slúžia na priamy prístup ku skladbám podľa vybraných kritérií. Príkaz shuffle songs prehráva skladby náhodným výberom.
Počas prehrávania sa zobrazujú údaje v nasledujúcom poradí:
Počet skladieb (x-tá skladba/x skladieb celkovo), názov interpreta, názov albumu, názov skladby a čas. Ten zobrazuje dve hodnoty: pripočítavanie a odpočítavanie času skladby. Aplikácia má problém s obnovením zobrazovania dát a napriek tomu, že čas sa odpočítava v aplikácii po sekundách, na displeji skáče po dvoch – troch sekundách. Počas prehrávania skladby možno dvojtlačidlom na boku regulovať hlasitosť, no ak sa dostanete do menu, týmto tlačidlom sa pohybujete v položkách a nemáte šancu rýchlo upraviť hlasitosť (čo môže byť nepríjemný problém, ak sa k tejto funkcii potrebujete rýchlo dostať). Počas prehrávania možno ešte nastaviť náhodné prehrávanie alebo opakovanie skladieb. Aplikácia iTunes neponúka žiadne ďalšie nastavenia a musíme súhlasiť s tým, že v jednoduchosti je krása.
Synchronizácia skladieb s aplikáciou iTunes v počítači je veľmi jednoduché. Má svoje výhody aj nevýhody. Začnime výhodami – skladby si môžete v počítači jednoducho ukladať a kategorizovať, v rovnakej podobe sa všetko prenesie aj do telefónu. Na druhej strane, sklaby môžete uložiť na pamäťovú kartu aj bez iTunes, no príliš si nepomôžete – program si ich kóduje a inak uložené súbory odmieta prečítať, takže iTunes v počítači napokon predsa len budete musieť inštalovať.
Aplikácia je stabilná, aj keď dosť výrazne užiera z voľných pamäťových prostriedkov telefónu. Dá sa prepnúť na pozadie (multitasking) a pracovať s inými aplikáciami, no telefón spomalí a mierne trhá. Milo prekvapí integrácia ovládacích prvkov prehrávača priamo na desktope telefónu, ak je iTunes na pozadí. Základné funkcie tak môžete ovládať bez toho, aby ste museli prepínať späť celú aplikáciu.
Kvalita prehrávania je mimoriadne dobrá – limitujú ju slúchadlá v základnej výbave, ktorých kvalita zodpovedá danému štandardu v tejto triede mobilov, či výkon stereoreproduktorov na bokoch telefónu. Reproduktory majú nezvykle čistý a hlboký zvuk – v mobilnom telefóne to sú neobvykle dobré parametre.
Celkové hodnotenie
Motorola ROKR E1 nie je technologicky prevratný mobil – platforma modelu E398 je v tomto období predsa len trochu zastaraná (starší operačný systém, VGA fotoaparát). Napriek tomu stále poskytuje solídny výkon – ak hľadáte telefón, ktorý chcete zároveň použiť aj ako hudobný prehrávač, ROKR E1 je v kombinácii s iTunes ideálna voľba. V telefóne sú všetky dôležité funkcie, má výborne vyladené používateľské prostredie, kvalitné spracovanie i dobrý farebný displej. Mimoriadne ocenenie si zaslúžia aj kvalitné reproduktory, ktoré veľmi slušne prehrávajú muziku pri pustenom hlasnom odposluchu. Všetko je teraz len o cene – ak ju Motorola príliš nenadsadí, ROKR E1 bude veľmi slušnou alternatívou k populárnym MP3 prehrávačom s flash pamäťou.