Vedci varujú, že až 40 percent ľudí žijúcich v južnej Ázii a Číne môže zostať v dôsledku topenia himalájskych ľadovcov za 50 rokov bez pitnej vody. Na snímke ľadovce na Kačendžunge.
Horúce spory o globálne otepľovanie pokračujú. K vedcom, ktorí si myslia, že nebezpečenstvo globálneho otepľovania sa zveličuje, patria aj Rusi Vladimír Baškircev a Galina Mašničová z Inštitútu slnečnej a pozemskej fyziky Ruskej akadémie vied v Irkutsku. Podľa nich sa na našej planéte v nasledujúcom desaťročí ochladí.
Presvedčenie podporené úsporami
Svoju pravdu chcú podoprieť silou 10-tisíc dolárov, nepochybne krvopotne našetrených, lebo platy ruských vedcov sú veľmi nízke. Ako napísal britský denník The Guardian, o túto nemalú sumu sa stavili s britským klimatológom Jamesom Annanom.
Vedci sa dohodli, že kľúčovými pre výsledok stávky budú priemerné teploty namerané v rokoch 1998-2003 a 2012-2017. Ak sa priemerné teploty v uvedenom období 21. storočia v porovnaní s predchádzajúcim znížia, Annan v roku 2018 vyplatí Rusom 10-tisíc dolárov. Ak sa zvýšia, dostane peniaze on. Podmienky sú dostatočne jasné a pri premiestňovaní peňazí z jedného vrecka do druhého by nemal nastať problém odborného charakteru.
Prilepšenie k dôchodku?
Annan, ktorý pracuje na japonskom superpočítači Simulátor Zeme v Jokohame, sa už teraz cíti byť istým víťazom: "V klimatológii človek veľa nezarobí, a tak tých 10-tisíc dolárov bude vítaným prilepšením k môjmu budúcemu dôchodku."
Dvaja ruskí vedci si naopak myslia, že na výkyvy klímy na Zemi majú väčší vplyv zmeny slnečnej aktivity než vypúšťanie skleníkových plynov. Tvrdia, že ohrievanie a ochladzovanie Zeme je reakciou na zmeny v množstve a veľkosti slnečných škvŕn. Pretože v nasledujúcom období sa Slnko dostane do menej aktívnej fázy, malo by to mať podstatný vplyv na klímu. Väčšina odborníkov z hlavného klimatologického prúdu však tento názor nezdieľa. Aj keď Slnko zníži svoju aktivitu, otepľovanie bude pokračovať, hovoria títo vedci.
Stávky na pokračovanie
James Annan sa chcel staviť už predtým, napríklad s profesorom meteorológie Richardom Lindzenom z Massachusettskej techniky. Američan, ktorý pochybuje, že by ľudská činnosť mohla mať silný vplyv na klímu, sa chcel staviť o to, že počas nasledujúcich dvadsiatich rokov sa teploty na Zemi znížia. Ponúkol však Annanovi nevýhodný pomer, 1:50; Annan by prehral 10-tisíc dolárov, ak by sa ochladilo, a Lindzen by odpísal zo svojho konta iba 200 dolárov v prípade pokračujúceho otepľovania. Pochopiteľne, takúto stávku Annan neprijal.
V máji sa chcel staviť komentátor Guardianu George Monbiot, známy svojimi ochranárskymi aktivitami, s Myronom Ebellom, klimatológom-skeptikom z Washingtonu. Novinár stávku navrhol v priamom prenose programu Rádia 4 BBC. Američan odmietol s tým, že má štyri deti, ktorým treba zaplatiť univerzitné štúdium, a nemôže si dovoliť riskovať stratu peňazí.
Dobrá rada ostrovanom
Skeptici popierajú vplyv človeka na zmenu klímy a tiež výsledky, ku ktorým dospel IPCC (Medzivládny panel o klimatických zmenách). Vedci, zapojení do IPCC predpokladajú, že do konca tohto storočia sa oteplí v rozmedzí od 1,4 do 5,8 stupňa Celzia. Iní, ako dánsky ekonóm Björn Lomborg, globálne otepľovanie nepopierajú, tvrdia však, že proti nemu nemôžeme nič robiť a mali by sme sústrediť peniaze a úsilie na iné aktivity, ktoré prinesú viac úžitku.
J. Annan sa nazdáva, že stávky ako tá, ktorú uzavrel s ruskými skeptikmi, sú jednou z ciest konfrontácie rozdielnych stanovísk. Predpokladá tiež, že by mohli mať aj určitý ekonomický prínos pre nápravu škôd, ktoré klimatické zmeny prinesú. Napríklad obyvateľom pacifických ostrovov radí, aby si stavili proti skeptikom na to, že morská hladina bude stúpať v dôsledku topenia ľadovcov veľmi rýchlo. "Ak sa hladina bude zvyšovať pomaly a oni prehrajú, napriek tomu budú môcť zostať v svojich domovoch. Ak sa hladina bude zvyšovať rýchlo a ostrovania vyhrajú, môžu použiť peniaze na také úpravy, ktoré im umožnia zostať doma, prípadne na presťahovanie do iných oblastí."
Hurikán Katrina, ktorý nedávno zasiahol New Orleans, znovu rozprúdil vášnivé debaty o klimatických zmenách.
FOTO - REUTERS