SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Africká žaba loví so zatvorenými očami

Africká pazúrnatá žaba (Xenopus laevis) je vynikajúcim nočným lovcom. Dokonca aj oslepené jedince dokážu rozlíšiť jedlé druhy hmyzu od nejedlých. Skupina fyzikov vyvinula model vysvetľujúci, ako zvieratá dosiahnu takýto majstrovský kúsok.

Žaba Xenopus laevis je vynikajúcim nočným lovcom. Podľa výskumu tímu fyzikov zrakový systém žiab po narodení vytrénuje zmyslové receptory v ich koži tak, že môžu loviť so zatvorenými očami. FOTO - ARCHÍV

Žaby pri love číhajú pod vodou a nad hladinu im vyčnievajú iba oči. Hneď ako hmyz spadne do vody, zaútočia. Zaujímavé je, že dospelé žaby už lovia výhradne v noci, keď sú ich oči nepoužiteľné. Namiesto zrakových vnemov zaznamenávajú vlnenie, ktoré vysiela hmyz brodiaci sa vo vode. Pomocou 180 špeciálnych zmyslových receptorov v koži, sledujúcich rýchlosť vody, získavajú žaby komplexnú predstavu o okolí.

Pri predchádzajúcich pokusoch vedci napodobňovali jedlý a nejedlý hmyz vlnením s rozdielnymi frekvenciami, takisto ako hmyz vysiela charakteristické frekvencie pri svojom zápase vo vode. Napríklad pri frekvencii vĺn 18 za sekundu sa žaba dostala k chutnému kúsku hmyzu. Keď však priplávala k frekvencii 17, dosiahla iba pošteklenie na nose, čo žaby neznášajú.

Čoskoro sa pokusné zvieratá naučili rozoznávať signály a vyhnúť sa tak trestu, dokonca aj keď obe vibrácie prichádzali súčasne. Dokážu rozložiť vlnové vzorky, ktoré im narážajú na kožu a presne identifikovať ich pôvodcu aj miesto, odkiaľ prichádzajú. Pri pokusnom oslepení dospelých žiab sa zistilo, že dokážu loviť rovnako dobre ako ich vidiaci súkmeňovci. Keď však oslepili žubrienky, tie už v dospelosti rovnaké schopnosti nemali.

Člen tímu fyzikov Leo van Hemmen z Technickej univerzity v Mníchove dospel k záveru, že zrakový systém žiab trénuje zmyslové receptory v ich koži. Na začiatku potrebujú loviť za svetla, pričom súčasne vidia hmyz aj cítia vibrácie, ktoré vysiela. Oba impulzy sa v mozgu spoja a postupne si kožné receptory na základe zrakových skúseností vytvoria rovnakú neurónovú mapu ako oči. Pre žabu je už potom výsledok pozorovania rovnaký, bez ohľadu na to, či používa zrak alebo zmyslové receptory.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Sonde NASA sa podarilo získať vzorky z asteroidu

To, či sa sonde podarilo zhromaždiť požadované množstvo vzoriek, bude jasné až v sobotu.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Prelet okolo južného pólu Bennu, záber vznikol zo vzdialenosti 12 kilometrov, keď sa sonda vzďaľovala.

Na planine Nazca objavili nový obrovský obrazec

Doteraz odkryli vyše tristo obrazcov.

Obrazec objavili pri navrhovaní novej cesty k rozhľadni.

Rusom na orbite sa pokazila toaleta

Vesmírna stanica má len dve toalety, druhá je v americkom segmente.