
Stránku nie je možné zobraziť – toto hlásenie, na ktoré sú zvyknutí všetci používatelia internetu, z našich obrazoviek tak skoro nevymizne.Hibernácia v operačnom systéme Microsoft Windows XP
Hibernácia znamená uloženie obsahu pamäti počítača na disk a jeho vypnutie – značne sa tak urýchli ďalší štart systému a všetky spustené aplikácie budete mať k dispozícii tak, ako ste ich opustili.
Túto funkciu je po systéme Windows 2000 možné použiť aj v systéme Windows XP Home edition.
V prípade, ak v systéme Windows XP z ponuky Start vyberiete položku Turn Off Computer, zobrazí sa dialógové okno, v ktorom sú zobrazené tlačidlá Stand By, Turn Off Computer a Restart. Ak stlačíte kláves Shift, tlačidlo Stand By sa zmení na Hibernate a kliknutím naň môžete počítač hibernovať.
John Markwell a David Brook pracovali celé leto na stránkach pre kurzy biochémie. Ešte pred skončením práce však museli konštatovať, že niektoré prácne získané odkazy sú nefunkčné.
Frustrovaní vedci sa obrátili na svojich kolegov s podobnými skúsenosťami. Po konzultáciách sa rozhodli, že celý problém budú ďalej sledovať a kvantitatívne ho zachytia. V nasledujúcich 13 mesiacoch v pravidelných intervaloch preverovali funkčnosť 515 linkov a dospeli k prekvapujúcim záverom. Podľa ich zistení, ktoré boli publikované v časopise Journal of Science Education and Technology, sa za 13 mesiacov stala každá šiesta internetová adresa nefunkčnou alebo nepoužiteľnou, pretože sa zmenil jej obsah. Týmto neduhom sú najviac postihnuté stránky s doménami .edu, .org a .com. Naopak stránky štátnych inštitúcií s koncovkou .gov sa ukázali byť proti zmenám najodolnejšie.
Výskumníci prirovnali tento proces k rozpadu rádioaktívnych prvkov. Linky majú podľa nich polčas rozpadu 55 týždňov. V tomto čase prestane polovica odkazov fungovať, zvyšné linky postihne rovnaký osud v ďalších 55 týždňoch a tak ďalej.
Východisko z tohto stavu vidia Markwell a Brook v tom, že akademické spoločnosti by najlepšie internetové stránky prevzali na svoje servery a tam by ich zakonzervovali. Výber stránok by sa robil metódou peer review, ktorou redakcie odborných časopisov rozhodujú o zverejnení alebo odmietnutí článkov. (tasr)