
Ak po vyhľadaní na www.google.com uvidíte takýto nápis signalizujúci jedinú nájdenú stránku zodpovedajúcu vašej požiadavke – stali ste sa víťazom hry Googlewhacking. FOTO – REUTERS
vej hre – Googlewhackingu.
Cieľ hry je jednoduchý: nájsť čo najviac dvojíc bežných anglických slov, ktoré sa spoločne vyskytujú len na jednej jedinej internetovej stránke. Povolené sú pritom len slová, ktoré pozná anglický výkladový slovník dictionary.com – Google takéto slová pri vyhľadaní podčiarkne a zobrazí odkaz na ich definíciu, takže overenie korektnosti je veľmi jednoduché. Z hry sú vylúčené webové stránky, ktoré obsahujú len zoznam slov (napríklad výpisy z iných slovníkov), a tak sa pri prehľadávaní troch miliárd internetových stránok a pátraní po tých najneobvyklejších významových kombináciách anglických slov, určite dosť zapotíte.
Googlewhacking je hra a jej jediným účelom je, aby sa pri nej hráč čo najlepšie zabavil. Nuda vám však určite nehrozí, ak si budete predstavovať, čomu sa asi venuje jediná webová stránka, kde sa spoločne vyskytujú slová nekrofilná korela, šintoistická defenestrácia, magnetoelektrodynamické holenie, fetišizujúci pásovec, ovulujúca kleptomaniačka či sarkastický kebab. (Podľa jedného z hráčov je Googlewhacking aj výbornou metódou na vymýšľanie originálnych mien hudobných skupín.)
Zaujímavým paradoxom hry je skutočnosť, že každý „Googlewhack“ má len obmedzenú platnosť: so svojimi úlovkami sa totiž surfisti hneď pochvália na webovej stránke www.googlewhack.com, no potom sa dvojica slov vyskytuje už na druhej webovej stránke a prestáva tak byť „Googlewhackom“. A hľadanie sa môže začať odznova. Nesolventný hrubokožec? Chobotnicové jiujitsu? Obojruční darebáci? Vyskúšajte sami.
Autor: Richard Havroš