SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Elektrosmogom trpia státisíce ľudí

Veľká Británia sa stane druhou európskou krajinou, ktorá oficiálne uzná, že počítače či mobily spôsobujú ľuďom zdravotné problémy. Pobyt v blízkosti osobných počítačov, vysielačov mobilného signálu či používanie mobilných telefónov spôsobujú podľa správy

Všadeprítomná elektronika vydávajúca množstvo elektromagnetického žiarenia môže veľkému množstvu ľudí spôsobovať zdravotné problémy. FOTO - SITA/AP

Veľká Británia sa stane druhou európskou krajinou, ktorá oficiálne uzná, že počítače či mobily spôsobujú ľuďom zdravotné problémy. Pobyt v blízkosti osobných počítačov, vysielačov mobilného signálu či používanie mobilných telefónov spôsobujú podľa správy vládnej Agentúry pre ochranu zdravia (HPA), ktorá bude oficiálne zverejnená budúci mesiac, niektorým ľuďom bolesti hlavy, nevoľnosť a bolesti svalov. "Elektrosenzitivitou" trpia desaťtisíce ľudí, podľa pesimistických odhadov to môže byť až päť percent populácie.

Pacienti či simulanti?

Elektrosenzitivita podľa výskumov u ľudí prepukne najmä ako následok intenzívneho využívania mobilných telefónov alebo počítača. Prejavuje sa okrem iného aj brnením v kĺboch, nepravidelným srdcovým rytmom, zvonením v ušiach, spôsobuje únavu a problémy s koncentráciou a pamäťou. Ak je človek naďalej vystavený elektromagnetickému žiareniu, problémy sa postupne stále zhoršujú. Elektrosenzitivitou trpia častejšie ženy než muži, jej obete majú často aj iné alergie.

"Mnohým ľuďom to ničí život, musia sa vzdať práce, dostávajú sa do izolácie a ľudia okolo nich sú k nim nedôverčiví," povedal denníku Daily Mail Rod Read z neziskovej organizácie Electrosensitivity UK, ktorá sa zaoberá účinkom techniky na zdravie človeka.

Keďže doteraz nebola elektrosenzitivita oficiálne uznaná, lekári považovali jej syndrómy len za prejavy psychických problémov a pacienti mohli málokedy získať efektívnu pomoc.

Iná britská organizácia Powerwatch sa pritom domnieva, že poruchou trpí až päť percent populácie. Postoj lekárov k ľuďom postihnutým "alergiou na elektrinu" by sa však mal zmeniť po tom, ako HPA o niekoľko týždňov uzná elektrosenzitivitu za "skutočný zdravotný problém".

Prvou európskou krajinou, ktorá existenciu elektrosenzitivity potvrdila, sa v roku 2000 stalo Švédsko. Podľa tamojšej úradnej evidencie takýmito zdravotnými ťažkosťami trpí 285-tisíc ľudí (viac než tri percentá obyvateľov).

Ľudia "alergickí na elektrickú energiu" vo Švédsku dostávajú od vlády finančnú podporu na zmenu svojho bytu a pracoviska tak, aby sa v ňom nachádzalo menej rušivých elektromagnetických vĺn. Inštalujú sa u nich špeciálne tienené káble, elektrické sporáky sú nahradené plynovými a podobne. Všetky steny bytov elektrosenzitívnych ľudí sú takisto pokryté tenkou hliníkovou fóliou, ktorá bráni prenikaniu elektrosmogu zvonka.

Odštartujú žaloby?

Skupiny upozorňujúce na možné zdravotné riziká nových technológií správu vítajú nielen preto, že umožní tisíckam ľudí presvedčiť svojich lekárov, že si zdravotné problémy nevymýšľajú.

Prvé oficiálne potvrdenie toho, že niektoré technológie môžu byť pre ľudí škodlivé, totiž podľa nich otvára možnosť žalovať spoločnosti, ktoré zdravotné riziko doteraz odmietali pripustiť. Typickým príkladom sú mobilní operátori, ktorí svoje vysielače v súčasnosti môžu stavať prakticky kdekoľvek, aj v tesnej blízkosti obytných domov, škôl či nemocníc a bez súhlasu ľudí žijúcich v tesnej blízkosti. Argumentujú tým, že doteraz nebolo žiadne zdravotné riziko preukázané. V skutočnosti sa mobilné telefóny používajú ešte príliš krátko na to, aby bolo možné väčšinu z prípadných negatívnych dosahov na zdravie človeka (napríklad zvýšené riziko výskytu rakoviny) potvrdiť alebo vyvrátiť.

www.electrosensitivity.org.uk, www.powerwatch.org.uk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Čakanie v rade na vrchol Mt. Everestu 22. mája tohto roku.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí (fotogaléria)

Vedci sa domnievajú, že išlo o otroka a bohatšieho muža.

V Pompejách našli zachovalé pozostatky dvoch ľudí.