Sony Ericsson K750i: vlajková loď Sony Ericssonu stojí zato

Na nástupcu populárnej K700i sme boli zvedaví. Zaujal nás nielen 2-megapixelový fotoaparát, ktorý výrobca dokázal vtesnať do malého tela telefónu, ale napríklad aj to, či si Sony Ericsson konečne dokázal poradiť s nepríjemne pomalými reakciami.

Síce oneskorene, ale predsa. Sony Ericsson K750i dorazil aj do redakcie MOBIL.SME.SK. Pravdupovediac, na nástupcu populárnej K700i sme boli zvedaví. Zaujal nás nielen 2-megapixelový fotoaparát, ktorý výrobca dokázal vtesnať do malého tela telefónu, ale napríklad aj to, či si Sony Ericsson konečne dokázal poradiť s nepríjemne pomalými reakciami telefónu pri používaní. Výsledok nás prekvapil. Ako? Čítajte ďalej.

Dizajn a klávesnica
Posledné modely Sony Ericsson radu T610/T630/K700 nevynikajú ultramoderným dizajnom. Tieto telefóny skôr možno charakterizovať ako dizajnovo uhladené a ničím zaujímavé. Model K750i z tohto konceptu nevybočuje. Tento dizajn možno neosloví priaznivcov netradičných tvarov, no nájde si množstvo priaznivcov medzi tými používateľmi, ktorí potrebujú dobre vyladený telefón „tak akurát“ do ruky.
K750i má skôr hranaté tvary, kde-tu zjemnené náznakom oblín. Rozmery 100 x 46 x 20.5 mm a váha 99 gramov sa vtesnajú do kategórie kompaktných manažérskych modelov, Nokia 6230i má napríklad 103 x 44 x 20 mm/99 g a Siemens S75 zas 103 x 47 x 18,5 mm/99 gramov.
Testovali sme najrozšírenejšiu čiernu verziu telefónu, predávať sa bude ešte v striebornej farbe.
Predná strana je rozdelená presne na polovicu – vo vrchnej sa nachádza displej a v spodnej klávesnica.
Nad displejom je reproduktor s logom výrobcu. Priamo pod displejom sú natlačené tri funkčné tlačidlá, joystick a klávesnica.
Na pravom boku je hore dvojtlačidlo, ktoré normálne slúži na ovládanie hlasitosti, no vo fotorežime ho používate na reguláciu zoomu. Dole je tlačidlo rýchlospúšte fotoaparátu. Bez otvoreného krytu je však nefunkčné. Na druhej strane sa zas fotoaparát automaticky aktivuje po otvorení krytu, preto je na mieste otázka, či nemohli vývojári priradiť tomuto tlačidlu nejakú inú, praktickejšiu funkciu. Nám by napríklad vyhovovalo rýchle spustenie blesku na núdzové osvetlenie.
Na ľavej strane je len jedno tlačidlo na spustenie hudobného prehrávača. Pod ním je gumenou krytkou chránená šachta na pamäťovú kartu Memory Stick. Hore je kruhové tlačidlo na zapnutie/vypnutie telefónu a infraport, dole je zas úplne nový konektor FastPort. Nie je kompatibilný so žiadnym starším telefónom, no ponúka vyššiu rýchlosť – zlepšenú pripojiteľnosť príslušenstva a rýchlejšiu synchronizáciu s PC.
Na zadnej strane je zaujímavo riešený kryt fotoaparátu. Len Sony Ericsson vo svojich telefónoch integroval odsúvaciu krytku optiky fotoaparátu, ktorá prakticky chráni sklíčko napríklad pred prachom, či fyzickým poškodením pri každodennom používaní. Krytka už nie je kruhová, ale nachádza sa v obdĺžnikovom vystúpenom bloku zo strieborného plastu. Nad ňou je ešte dvojočko LED diódy, ktorá slúži ako „blesk“, ale aj ako núdzová baterka do tmavých priestorov.
V spodnej časti je ešte malá lišta, ktorá uľahčuje držanie telefónu pri fotografovaní. Pri odsúvaní by mala pomôcť jemne neznačená lišta na krytke, no je vystúpená len minimálne a v praxi sa krytka neodsúva príliš pohodlne, hlavne ak chcete urobiť rýchly záber (prst sa po plaste šmýka).
Opäť musíme veľmi oceniť originálny spôsob, ktorým sa telefón zmení na fotoaparát – jednoducho ho otočíte na šírku a na prvý pohľad je zozadu nerozoznateľný od bežného digitálu. Ergonómia telefónu je vynikajúca – dobre sa drží v ruke a vďaka rozumne vymyslenému tvaru si rukou netienite objektív.
Pri používaní telefónu sme ocenili dve drobné novinky – plastové výstupky na okrajoch tlačidiel na boku telefónu, ktoré bránia neželanému stlačeniu vo vrecku a zníženej citlivosti klávesnice v stand-by režime. V praxi tlačidlá nereagujú na krátke stlačenie, ak máte odblokovanú klávesnicu a konečne už neprichádza k nevedomému odosielaniu esemesiek vo vrecku nohavíc (tento problém sme registrovali v nepríjemnej miere pri používaní predchodcu – modelu K700i). V každom prípade však odporúčame naďalej blokovať klávesnicu, tí zábudlivejší si môžu nastaviť automatický režim.
Klávesnicu tvorí jednoliaty blok, klávesy sú mierne kaskádovito vyvýšené nad povrch krytu a oddelené sú od seba štrbinou. Neovládajú sa zle, no už sme videli aj lepšie zvládnutú klávesnicu, ktorá sa po pamäti ovládala lepšie. Zvyknúť si budete musieť aj na oklieštenú klávesu „2“, ktorá je tesne pod joystickom a má preto polkruhové vybratie vo vrchnej časti.
Klávesnica je podsvietená ľadovobielym svetlom, pri použití v tme trochu ruší fakt, že svetlo presvecujúce zo štrbín medzi klávesmi je silnejšie ako samotné popisy na klávesoch.

Kombinácia matnej čiernej a striebornej telefónu sluší, škoda len, že vývojári nepoužili zaujímavo vyzerajúce klávesy so „skleneným“ efektom, ktoré poznáme z modelu K700i.

Displej
Sony Ericsson K750i má aktívny TFT displej s rozlíšením 176x220 bodov. Zobrazuje 262000 farieb. Ku kvalite displejov v dobre vybavených telefónoch Sony Ericsson nemožno mať žiadne výhrady – farby zobrazujú verne, bielu však interpretuje mierne do červenej. Vďaka hustému rastru je obraz vykreslený kvalitne s len miernymi zúbkami na okrajoch objektov. Za kvalitu však zaplatíte daň typickú pre aktívne TFT – displej je veľmi zle čitateľný na priamom slnečnom svetle a zjavné to je predovšetkým pri fotografovaní.

Ovládanie
Telefóny Sony Ericsson majú vlastný systém ovládania, ktorý úplne opustil tradičný koncept zeleného a červeného tlačidla. Keďže sme mali nový telefón od Sony Ericssonu v ruke po dlhšom čase, mali sme spočiatku problém zvyknúť si na iný systém ovládania, podobný problém budú mať tí používatelia, ktorí na Sony Ericsson prejdú z inej značky.
Telefón sa ovláda štyrmi funkčnými tlačidlami – dve po displejom slúžia na priamu komunikáciu s príkazmi v menu telefónu na ľavej a pravej strane spodnej strany displeja. Potom je tu tlačidlo „o úroveň späť“ a tlačidlo „C“, ktorým sa buď neguje príkaz alebo priamo maže obsah.
V K750i pribudlo ešte jedno tlačidlo uprostred – v bežne predávanej verzii telefónu ponúka prístup do špeciálneho trojmenu, vo verziách pre mobilných operátorov bude s najväčšou pravdepodobnosťou slúžiť na priamy vstup na internet, prípadne na prístup k menu operátora.
V bežnej verzii sú v menu tri položky: nové udalosti, vlastné skratky a záložky s adresami internetových stránok. V položke „nové udalosti“ sa archivujú napríklad nezdvihnuté hovory.
Napriek svojskému systému je ovládanie telefónu intuitívne a jednoduché, treba si naň len zvyknúť.

Softvér a menu telefónu
Najväčšou slabinou telefónov Sony Ericsson od modelu T610 boli neuveriteľne pomalé odozvy operačného systému. Telefóny boli pomalé a mnohých používateľov to hnevalo i odrádzalo. Zlepšenie neprišlo ani s úplným redizajnom systému v modeli K700i. Pribudlo veľmi atraktívne animované menu a množstvo ďalších pohyblivých obrázkov, no aj v prípade K700 ste zbytočne čakali pri spracovaní úplne jednoduchých úkonov. Preto sme s napätím očakávali, či Sony Ericsson pochová aj nový K750i, alebo či konečne vývojári nájdu ten správny recept. A výsledok? K750i je skutočne rýchlejší, vývojári odstránili takmer všetky neduhy K700i a dnes už môžeme K750i s pokojným svedomím odporúčať aj najnáročnejším používateľom. Odozvy telefónu nie sú o nič dlhšie ako odozvy konkurenčných modelov a počas celého testovania sme sa nestretli s významnejším problémom operačného systému.
Zároveň môžeme zodpovedne tvrdiť, že spôsob 3D animácie menu má Sony Ericsson momentálne bezkonkurenčný a je najlepší na našom trhu. Ostatní výrobcovia môžu zatiaľ len závidieť a nezaznamenali sme zatiaľ ani len náznak, že by sa ktosi z konkurencie dokázal čo i len priblížiť úrovni aktuálneho systému v K750i.
Základné menu tvorí vďaka vysokému rozlíšeniu displeja až 12 ikoniek (obvyklý počet je 9). Všetky ikony sú trojrozmerne animované – pri pohybe joystickom sa nafukujú a zároveň sa vo vrchnom riadku zobrazuje názov položky. V menu sú tieto: Play Now, Internetové služby, Zábava, Prehrávač záznamov, Správy, Fotoaparát, Správca súborov, Kontakty, Rádio, Nastavenie, Organizátor, Hovory.
Submenu je textové, rozbaľuje sa pekným grafickým efektom. Jednotlivé položky charakterizuje malá statická ikonka na začiatku riadku.

Funkcie telefónu
Výbava K750i vás neprekvapí – telefón spĺňa všetko, čo od neho očakávate. Integrovaná pamäťová karta jeho funkčnosť rozširuje aj o prenosný hudobný prehrávač.

Kontakty
Telefónny adresár v starších modeloch Sony Ericsson ponúkal uloženie iba 500 telefónnych čísiel. Pozor, išlo len o telefónne čísla, nie o kontakty, takže ak ste si uložili k jednému kontaktu 4 čísla, z pamäte bol ukrojený rovnaký počet. Ak si vezmeme, že dnes už kapacita 500 miest v pamäti náročnejším používateľom nepostačuje, obmedzenú kapacitu telefónneho zoznamu možno považovať za vážny hendikep.
V modeli K750i prišlo len k čiastočnému zlepšeniu – interná pamäť má teraz kapacitu na 500 mien s viacerými telefónnymi číslami. V tejto triede telefónov je štandard 1000 kontaktov a viac, preto je tvrdohlavosť Sony Ericssonu nepochopiteľná.
Kontakty sa zobrazujú oddelene v internej pamäti a na SIM karte, vybrať si môžete len jeden zdroj dát. Ak používate viac SIM kariet, resp. viac telefónov, môže byť táto vlastnosť obťažujúca. Podobnú vlastnosť majú všetky telefóny Siemensu od radu 65 vyššie.
Zobrazenie kontaktov je však na vynikajúcej úrovni – sú prehľadne zoradené a pri každom mene vidíte okamžite aj telefónne číslo, takže netreba zbytočne vstupovať do detailného zobrazenia.
Detailné informácie o kontaktoch uložených v internej pamäti telefónu sú zobrazené systémom záložiek. Prepínajú sa horizontálnym pohybom joysticku.
Ku každému kontaktu môžete uložiť tieto položky: meno, číslo, e-mail, internetovú adresu, titul, názov spoločnosti, štruktúrovanú adresu, poznámku. Telefónne číslo možno priradiť do skupiny mobil, domov, zamestnanie, fax a iné. Do každej skupiny však možno priradiť len jedno číslo. Ku každému kontaktu tiež možno priradiť obrázok volajúceho, vlastné zvonenie a hlasový povel na vytáčanie.
Telefónny adresár tiež umožňuje priradiť čísla k funkcii rýchleho vytáčania, vytvoriť si vlastnú vizitku, rozdeliť telefónne čísla do skupín a vytvoriť si skupinu špeciálnych čísiel.
Softvér tiež podporuje komfortnú správu kontaktov medzi internou pamäťou a pamäťou SIM karty.
Na záver ešte nedostatky: telefón sa nedokáže vysporiadať s určitým zoskupením znakov obsahujúcich diakritiku – zobrazuje ich ako štvorčeky. Zároveň nemá integrované zoraďovanie abecedy podľa našej normy a tak všetky kontakty začínajúce sa na písmeno s diakritikou zaraďuje úplne na koniec zoznamu.
Správa hovorov je rozdelená v štyroch záložkách: všetky hovory, prijaté hovory, odchádzajúce hovory a neprijaté hovory. V položke všetky hovory sú zhromaždené všetky informácie pohromade, jednotlivé údaje sú rozlíšené ikonou. Za mimoriadne nepríjemný nedostatok považujeme fakt, že Sony Ericsson nedokáže do jedného riadku dostať trinásťmiestne telefónne číslo a ak sa k nemu potrebujete rýchlo dostať, musíte si počkať, kým vám telefón preblikne na posledné, chýbajúce číslo. Telefónne čísla možno uložiť, editovať a poslať na ne SMS, MMS a hlasovú správu.

Správy
Telefón podporuje SMS, EMS, MMS a e-maily. Pri písaní možno použiť slovník T9 v slovenčine.
Za závažný nedostatok pri písaní SMS považujeme fakt, že telefón priebežne neodpočítava znaky a na končiacu kapacitu jednej SMS začne upozorňovať len posledných 20 znakov pred koncom. Potom len suché pop-up okno oznámi prechod do druhej SMS. Telefón tiež neoznamuje maximálny počet znakov v spojených správach.
Editor MMS je štandardný – ovláda sa jednoducho a neustále máte dokonalý prehľad o tom, čo sa v telefóne odohráva. Maximálna veľkost MMS je obmedzená na kapacitu 300 kB, fotografie uložené v telefóne si editor sám zmenší na požadovanú veľkosť.
Prehliadač e-mailov poskytuje slušný komfort – naraz môžete obsluhovať až 10 adries v štandardoch POP3, IMAP a SMTP. Editor zvláda aj prijímanie príloh – bez problémov sme prijali a otvorili súbory TXT a JPG, problémy nebudete mať ani s hudobnými súbormi. Súbory vo formáte, ktorý telefón nepozná môžete prijať a uložiť na pamäťovú kartu. Otvoriť sa, samozrejme, nedajú.
V tele mailu nerobí diakritika žiaden problém, no v TXT súbore už telefón diakritiku nedokáže správne interpretovať.
Nastaviť si môžete sťahovanie hlavičiek i celých správ, po prijatí mailu s prílohou by sa hodilo zjednodušiť ovládanie – prílohu si nedokážete prezrieť jedným kliknutím, musíte vojsť do vnoreného menu. Pri nastavení mailu sme narazili na zaujímavý problém – ani za svet nám nefungovalo konto, v ktorom sme nastavili textovú adresu mailservera v klasickej forme „mail.domena.sk“. Editor e-mailov sa umúdril až po tom, ako sme adresu nahradili príslušnou IP adresou.
E-maily možno mazať len označením – pri ďalšom pripojení na server sa maily zmažú aj tam.
V ponuke je aj hlasová správa – je to však len marketingový ťah výrobcu, pretože nejde o nič iné, než o hlasový záznam odoslaný formou MMS.
Pre SMS, MMS i e-maily možno nastaviť samostatný ľubovoľný zvuk oznamujúci novú prijatú správu. Pri SMS a MMS si môžete nastaviť aj doručenku a vyžiadanie odpovede. Nechýba ani funkcia automatického podpisu, push správy, informácie siete a priamy vstup do hlasovej schránky. Funkciu Moji priatelia na Slovensku nevyužijete, nepodporujú ju operátori.

Manažérske funkcie
Aké by to bolo „káčko“ bez manažérskej výbavy! V telefóne je prehľadný kalendár s vydareným grafickým prostredím. Základné nastavenie ponúka mesačný prehľad, dni s pripomienkami sú zvýraznené polotučným číslom s označením dňa. Aktuálny deň je v kalendári vyznačený rámčekom. V každom dni sú pod sebou zoradené poznámky, alebo pripomienky s praktickým označením času konania. Zobrazenie sa dá prepnúť aj do týždňového režimu, no s hustou mriežkou a natlačenými časmi do jednej obrazovky je podstatne neprehľadnejšie.
V uložených pripomienkach možno vyhľadávať podľa zadaného kľúčového slova. Možno tiež nastaviť, ako sa bude správať pripomienkovač, ak je telefón vypnutý a ktorým dňom sa začína pracovný týždeň (tí ktorí pracujú na smeny túto funkciu ocenia). Funkcia Úlohy ponúka uloženie dvoch rôznych položiek – úloha a telefonát. Prekvapujúco nie je previazaná s kalendárom – všetky záznamy sú vedené oddelene.
Aplikácia poznámky neprekvapí – jednoducho v nej napíšete poznámku a uložíte si ju.
Kalkulačka sa ovláda horizontálnym pohybom joysticku, čo je trochu zdĺhavé. Má ešte dve „vady“: napriek tomu, že na displeji je dostatok priestoru, čísla sú veľmi malé a číselný rad je len deväťmiestny.
V praxi bude praktická Pamäť kódov, aplikácia, do ktorej si môžete uložiť PIN kódy a iné citlivé informácie chránené štvormiestnym heslom.
Budík má dostatočné množstvo nastavení – zvoniť bude pravidelne i nepravidelne vo vybrané dni, vybrať si možno aj tón zvonenia.
Telefón možno cez GPRS synchronizovať, rýchlejšia a pohodlnejšia však bude synchronizácia cez kábel alebo Bluetooth.
Nechýbajú stopky a odpočítavanie. Integrovaný záznamník zvuku nahráva záznam s dĺžkou limitovanou kapacitou voľnej dynamickej pamäte. Záznamník možno použíť aj na nahrávanie hovoru, pričom každých 20 sekúnd sa ohlási pípnutím, aby druhá strana vedela o zázname zvuku.
Zabudnúť nesmieme ani na profily zvonení, vďaka ktorým si možno telefón prispôsobiť aktuálnej situácii.
Poslednou praktickou funkciou je ovládanie telefónu hlasom. Sony Ericsson zvolil úsporné riešenie – hlasom možno ovládať vytáčanie vybraných kontaktov, prijímanie telefonátov hlasom, meno volajúceho a aktivačný povel.

Aplikácie
V telefóne je predinštalovaná aplikácia – HP print, pomocou ktorej môžete tlačiť fotografie na vybraných tlačiarňach HP priamo z telefónu bez pripojenia k počítaču. Počas testu sme nemali k dispozícii tlačiareň HP, takže sme spoľahlivosť pripojenia nemohli otestovať.
Pohrať sa môžete s editormi obrázkov, videa a zvuku – PhotoDJ, VideoDJ a MusicDJ – ktoré ponúkajú len základnú editáciu vybraných súborov. V telefóne je aj aplikácia Play Now, ktorú na Slovensku operátori nepodporujú. Jej ikonu preto mohol výrobca presunúť z hlavného menu do submenu a prenechať tak miesto inej, dôležitejšej aplikácii. Napriek tomu, že naši operátori neumožňujú naplno využiť Play Now, skúste sa na službu pripojiť, Sony Ericsson v nej sprístupnil niekoľko zvonení pre slovenských zákazníkov zdarma.

V telefóne je ešte jedna funkcia, ktorá nás nadchla: v Sony Ericssone rozmýšľajú prakticky a tak možno diódu blesku fotoaparátu konečne nastaviť aj ako núdzové osvetlenie. Dióda svieti mimoriadne silno, s telefónom si pohodlne posvietite na cestu. Aplikácia ovládajúca diódu je dokonca inteligentnejšia ako sme čakali – nastaviť si môžete stále osvetlenie, svetlo na 1 minútu, alebo automatické vyblikávanie SOS kódu v morzeovke. Klobúk dole, konečne telefón ako má byť.

A na záver ešte jeden postreh – Sony Ericsson používa vlastný štandard pre Java aplikácie s označením J2ME. Bohužiaľ, nezaručuje ani to, že vám v telefóne budú fungovať aplikácie stiahnuté priamo z firemného webu výrobcu.

Java hry
Telefóny Sony Ericsson majú výkonný 3D grafický procesor, vďaka ktorému sa podarilo do mobilov dostať veľmi kvalitné 3D hry. Výrobca sa však príliš neblysol – v nami testovanom K750i sme našli predinštalovanú len jednu hru a aj tú poznáme z modelu K700i. Ide o Super Real Tennis.

Súborový manažér
Správca súborov jednoducho zobrazuje základnú stromovú štruktúru vybraných adresárov: obrázky, videá, zvuky, témy, webové stránky, hry, aplikácie, iné bez možnosti pridávať do základného stromu nové priečinky. Tie možno vytvárať ako podadresáre už daných priečinkov. V priečinkoch sa dajú označiť súbory buď hromadne alebo selektívne, zoraďovať podľa dátumu vytvorenia alebo názvu a určiť si veľkosť miniatúry. Jednotlivé súbory možno odoslať v MMS, ako e-mail, cez Bluetooth i cez infraport. Dajú sa tiež presúvať medzi priečinkami, kopírovať medzi pamäťovou kartou a telefónom i premenovať. Vybrané multimediálne súbory sa dajú rýchlymi príkazmi nastaviť ako predvolené, napríklad na pozadí a pod.

Multimédiá
V K750i je zabudované rádio a to nie hocijaké – ide o prvý telefón našom trhu s rádiom s funkciou RDS. V praxi rádio zobrazuje názov rozhlasovej stanice, pripadne na displeji zobrazuje informácie vysielané cez RDS (rovnako ako autorádiá). Rádio funguje len po pripojení slúchadiel, ktoré zároveň slúžia ako anténa. Potom sa dá prepnúť na hlasný reproduktor (nezaškodilo by použiť kvalitnejší, ktorý by nemal typický „plechový“ zvuk). Škoda, že rádio nedokáže ukladať názvy rozhlasových staníc do pamäte, pracuje len s frekvenciou.
V telefóne je aj jednoduchý prehrávač hudobných a video súborov. Hudbu prehráva v jednoduchom režime, nastaviť si v ňom možno len náhodný výber skladieb a ich opakovanie. Zabudovaný automatický ekvalizér zaujme len funkciou MegaBass, ktorá citeľne zlepší zvuk (samozrejme, stále len v medziach možností mobilného telefónu, profesionálny hudobný prehrávač má výstup zvuku na podstatne vyššej úrovni). Skladby sa dajú zoraďovať podľa interpreta, názvu a poradia pridania. Samozrejmosťou je aj vytvorenie vlastného playlistu z uložených skladieb.
Pri prehrávaní MP3 skladieb sme si všimli nepríjemnú vlastnosť prehrávača – nepravidelne sa opakujúce ostré praskanie pri spustení ďalšej skladby.
Okrem polyfonických zvonení môžete používať aj kvalitnejšie MP3 súbory, počas testovania sme nenarazili na žiadne obmedzenie.

Personalizácia
Telefón si možno prispôsobiť na svoj obraz buď prostredníctvom vlastného pozadia, alebo prostredníctvom nekonečného množstva rôznych tém. Farebné témy možno z internetu sťahovať bezplatne, ale aj za úhradu, ak chcete využiť predvolený server Sony Ericssonu, musíte mať aktivovaný http prístup cez mobil.
Zároveň si možno nastaviť príkazy na pohyb joystickom – v modeli K750i si už možno vybrať prakticky neobmedzene z hlavnej ponuky i submenu.
Naprogramovať môžete aj hudobné tlačidlo na ľavom boku – buď ním spustíte rádio, alebo MP3 prehrávač, alebo automaticky zapnete naposledy vybranú aplikáciu.
Na displeji sa nastavuje len jas a aktivácia úsporného režimu, ktorý kontroluje dĺžku podsvietenia a jej optimalizáciou predlžuje životnosť batérie.

Dáta
Telefón podporuje GPRS triedy 10, no citeľne mu chýba EDGE. Táto funkcia rýchleho prenosu dát by bola v sieti oboch našich operátorov užitočná, no Sony Ericsson ju tento rok vo svojich telefónoch určite nepoužije. Pri vytáčanom spojení možno použiť technológie CSD a HSCSD.
Zaujal nás HTML browser, ktorý zobrazí aj bežné internetové stránky (samozrejme, so všetkými obmedzeniami malého displeja). Browser nezvláda diakritiku (nahrádza ju otáznikmi, alebo náhradnými znakmi z anglickej klávesnice, takže text je miestami nečitateľný), lokalizované stránky si teda neužijete. Prehliadač má tiež obmedzenia maximálneho objemu načítaných dát – dátovo náročnú úvodnú stránku WWW.SME.SK s množstvom informácií a obrázkov prehliadač odmietol načítať. Niektoré stránky tiež preformátuje a text zobrazuje „na stred“.
Dáta možno prenášať aj cez infraport a Bluetooth. Infraport možno pustiť trvale do režimu príjmu, to isté platí aj pre Bluetooth. Zatiaľ čo aktivovaný infraport príliš nedrancuje batériu, zapnutý Bluetooth riadne cítiť.
Bluetooth má všetky štandardné nastavenia, vďaka ktorým telefón veľmi rýchlo a jednoducho prepojíte s inými zariadeniami. Pribudla aj funkcia Šetrenie energie.
K telefónu sa dodáva dátový kábel kompatibilný s USB 2.0. Cez kábel sa telefón zároveň dobíja.

Pamäť telefónu
Interná dynamická pamäť má kapacitu 34 MB. Výrobca k telefónu dodáva pamäťovú kartu Memory Stick Pro s kapacitou 64 MB. Celková podporovaná kapacita pamäťovej karty je až 2 GB. Správca pamäte informuje o využitej pamäti veľmi nedokonale a používateľ nevidí, koľko pamäte spotrebovali záznamy na pamäťovej karte a koľko v internej pamäti mobilu.

Fotoaparát
Fotoaparát s rozlíšením 2-megapixely je asi najdiskutovanejšou súčasťou telefónu. Detailné a odborné zhodnotenie kvality optiky a obrazového záznamu prenecháme profesionálom v oblasti fototechniky, my sme sa zamerali na používateľský test. Na to, aby sme mali o čo oprieť naše poznatky sme si vybrali Nokiu N90 s optikou Carl Zeiss, s ktorou sme K750i porovnávali.
Napriek tomu, že Nokia N90 má podstatne masívnejšiu optiku, ktorá by mala zaručiť kvalitnejší záznam, subjektívne sme zhodnotili fotoaparát v K750i ako lepšie vyladený.
Pri fotení je potrebné telefón otočiť na šírku, vtedy sa správa ako bežný digitálny fotoaparát. Dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti zmení funkciu na zoom a tlačidlo vyhradené na spustenie fotoaparátu slúži ako spúšť. V základnom režime fotoaparát vždy zaostruje jemným stlačením spúšte, presne ako bežný digitál. Obrázok sa zaznamená úplným stlačením spúšte po tom, ako hľadáčik zmení farbu na zelenú.
Nastavenia fotoaparátu sú dostatočne bohaté. Fotografovať môžete v štyroch režimoch – Normálny, Panoráma, Rámy, Zhlukové snímanie.
V režime Panoráma treba oceniť funkciu nadväzujúcej časti obrázku, s ktorou vytvoríte celistvejší výsledok. Maximálny počet spojených obrázkov je tri. Funkcia Rámy umožňuje fotografovať veselé obrázky v jednom z 24 predvolených rámčekov. Pod nezvyčajne kostrbatým označením Zhlukové snímanie sa skrýva funkcia rýchleho záznamu štyroch obrázkov za sebou.
Nastaviť sa dajú tri veľkosti fotografie: 1632 x 1224, 640 x 480 a 160 x 120 v dvoch úrovniach kvality záznamu. Nechýbajú obrazové efekty (čiernobiely, negatív, sépia, solarizácia). Nastaviť sa dá aj úroveň bielej v predvolených režimoch (automaticky, denné svetlo, oblačno, žiarivka, žiarovka). V tmavých priestoroch možno zapnúť nočný režim, ktorý zlepší citlivosť pri snímaní obrázkov.
Fotoaparát podporuje aj makrosnímanie so slušným priblížením. Pomocou tejto funkcie môžete fotografovať detailné zábery s efektne rozostreným pozadím.
Medzi štandard patrí aj funkcia samospúšte. Priamo do fotografií možno zapisovať čas a dátum, funkcia sa však dá, našťastie, aj vypnúť.
Nastaviť si môžete aj vynulovanie počítadla pri označovaní fotografií a vybrať sa dá aj miesto ich uloženia.
Celkovo hodnotíme kvalitu fotoaparátu ako výbornú – s týmto telefónom už môžete zaznamenávať obrázky v slušnej kvalite a pri porovnaní so staršími telefónmi s fotoaparátmi VGA je kvalitatívny rozdiel neprekonateľný.
Detailnejší popis fotoaparátu nájdete v samostatnom porovnaní s Nokiou N90, v recenzii zverejňujeme ďalšie fotografie.
Telefón dokáže nakrúcať aj video v rozlíšení 176 × 144 bodov. Kvalita záznamu je priemerná až podpriemerná.

POROVNANIE VIDEA - PANASONIC VS3 A SONY ERICSSON K750i

VIDEO 1 - PANASONIC VS3 - SONY ERICSSON k750i
VIDEO 2 - PANASONIC VS3 - SONY ERICSSON k750i 

Pozor! Videá sú vo formáte 3GP. Prehráva ho napríklad prehrávač Quicktime.

DETAILNÉ POROVNANIE FOTOGRAFIÍ SONY ERICSSON K750i A NOKIA N90 NÁJDETE V ČLÁNKU Porovnanie fotografií Sony Ericsson K750i a Nokia N90. Ktorý je lepší?

Batéria
V telefóne je použitá batéria Li-Pol s kapacitou 900 mAh. Nárast kapacity silne pocítite – telefón nám pri priemernom využití vydržal na jedno nabitie bez problémov tri až štyri dni a noci. Pri vyššej záťaži a frekventovanejšom použití sme ho nabíjali po dvoch dňoch a nociach nepretržitej prevádzky. Pri aktívnom používaní Bluetooth, prehrávači MP3 vydrží na jedno nabitie približne deň, no aj tento parameter závisí od mnohých ďalších faktorov ako je úroveň signálu, dĺžka Bluetooth prenosov a pod.
Výdrž batérie budeme detailnejšie testovať v nasledujúcich dňoch a výsledky zverejníme v samostatnom článku.

Celkové hodnotenie
Sony Ericsson K750i je plnohodnotným nástupcom predchádzajúceho modelu K700i. Sympatické je, že vývojári neustále pracujú na zlepšení a odladení nových modelov a postupne odstraňujú najčastejšie kritizované nedostatky. Významným posunom vpred je zvýšenie rýchlosti telefónu pri bežnej práci, no aj tu je ešte stále čo zlepšovať. K750i však už nemôžeme označiť za jednoznačne pomalý telefón.
Funkcie telefónu sú nadštandardné a to isté možno povedať o výborne vyladenom fotoaparáte. K750i vám teda môžeme bez väčších výhrad odporúčať, pričom atraktívna je predovšetkým dotovaná cena u operátorov.

ĎALŠIE PODROBNÉ INFORMÁCIE O SONY ERICSSON K750i NÁJDETE V SAMOSTATNOM ČLÁNKU Sony Ericsson K750i – vaše otázky a naše odpovede .


 

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

Neprehliadnite tiež

OBJEKTÍV

Vedci pripojili kamery na tučniaky a urobili úžasné zábery

Na videu prvýkrát zachytili volania tučniakov mimo súše.

Zlatá rybka potrebuje alkohol, prežije v ľade bez kyslíku

Väčšina stavovcov umrie bez kyslíku do niekoľkých minút.

Umelá inteligencia začala stavať virtuálne mestá

Neurónová sieť buduje realitu z naučených obrázkov.

Po selfies majú prísť bothies, uvidíte seba aj okolie

Čo skrývajú mobily, ak nimi snímate seba? Ukáže to nový typ fotografií a videí.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. Už aj seniori presadajú do SUV
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 6. Bratislava gets a new public space and park
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 9. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 10. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 28 080
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 826
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 2 098
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 852
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 760
 6. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 545
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 472
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 458
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 378
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 224