SME

Všetko, čo by ste mali vedieť o pamäťových kartách

Pamäťové karty dnes vkladáte nielen do svojho digitálneho fotoaparátu, ale i do mobilného telefónu, MP3 prehrávača, mobilnej hernej konzoly, vreckového počítača PDA, digitálnej videokamery či akéhokoľvek inteligentného zariadenia. Čo by ste o nich mali v

Zamestnankyňa FujiFilm predvádza pamäťovú kartu xD-Picture Card M, na ktorú sa bude dať uložiť až 1 GB dát. FOTO - TASR/AFP

Pamäťové karty dnes vkladáte nielen do svojho digitálneho fotoaparátu, ale i do mobilného telefónu, MP3 prehrávača, mobilnej hernej konzoly, vreckového počítača PDA, digitálnej videokamery či akéhokoľvek inteligentného zariadenia. Čo by ste o nich mali vedieť?

1. Pamäťové karty sa nelíšia iba svojím tvarom a veľkosťou, ale aj spôsobom, ako spolupracujú so zariadením. Kým niektoré z nich obsahujú inteligentný čip, prostredníctvom ktorého dokážu ponúknuť doplnkové služby, iné sú iba schránkou pre samotnú pamäť. Vo všeobecnosti platí, že inteligentný čip pamäťovej karty odbremeňuje od úloh zariadenie, ktoré takéto karty používa. Znakom inteligencie je malý počet kontaktov.

2. Niektoré karty sú pomocou mechanických alebo elektronických redukcií vzájomne zameniteľné. Formáty kariet s označením RS (reduced size) sú určené pre mobilnú techniku, a po elektronickej stránke sú identické s ich plnoformátovými verziami, napríklad MMC - rsMMC, SD, MemoryStick. To umožňuje použiť rovnakú kartu nielen v mobile, ale aj v inej technike. Pri kúpe mobilnej techniky na túto skutočnosť nezabúdajte. Dostupná je aj redukcia xD Picture-CompactFlash.

3. Karty pri zápise dát strácajú pri každom prepise svoju kvalitu. Na vine je spôsob, akým sú dáta do polovodičového čipu zapisované. Po niekoľkých tisíckach opakovaní sa tak stane, že elektronika nevie rozlíšiť, či je na konkrétnom mieste napísaná 0 alebo 1. Nie je teda vhodné defragmentovať obsah kariet alebo na ne neustále aplikovať plné formátovanie. Polovodičovému médiu neprospievajú ani vysoké teploty, napríklad v aute zaparkovanom na slnku.

4. Plastové alebo kovové puzdrá obsahujú jeden alebo viac polovodičových čipov, v ktorých údaje ukladajú. Nezapisujú ich však po bitoch, ale v blokoch. Blok je najmenšia logická jednotka členenia pamäti, ktorú je možné zapísať, prečítať alebo vymazať. Práve preto sú pamäťové karty s flash pamäťou vhodné pre zápis nemenných dát a archiváciu, nie však ako médium pre prácu s neustále sa meniacimi údajmi. Pri každom zápise, hoci i jediného bitu, treba prepísať kompletný blok pamäti. To nielenže spomaľuje, ale aj postupne znehodnocuje úložný priestor.

5. Niektoré druhy pamäťových kariet proti nerovnomernému opotrebovaniu aktívne bojujú. Pri zápise menia označenie blokov v pamäti tak, aby sa všetky využívali rovnomerne. Vo väčšine prípadov majú v zálohe i malý zlomok kapacity navyše, aby dokázali zdevastované bloky nahradiť novými.

6. Formát CompactFlash ako jediný ponúka alternatívu k pamäťovým flash čipom. Keďže karta je dostatočne veľká, možno do nej umiestniť miniatúrny pevný disk, ktorý môže mať kapacitu až 8 gigabajtov. Dáta sú zapisované na magnetický povrch rotujúceho disku.

7. Odlišná cena dvoch pamäťových kariet rovnakého formátu s rovnakou kapacitou zväčša naznačuje, že medzi kartami sú rozdiely. Tie sa prejavujú hlavne v rýchlosti, akou karta umožňuje čítať dáta a zapisovať ich, ako aj v spotrebe energie. Rýchlosti sú väčšinou označované v násobkoch 150 kB/s vo formáte 40x, 80x a podobne.

8. Aby bolo možné dosiahnuť maximálnu rýchlosť karty udávanej výrobcom, musí k tomu prispieť i zariadenie, do ktorého kartu vložíte. Väčšina kariet umožňuje pristupovať k dátam vo viacerých režimoch. Staršia mobilná technika nové, rýchle metódy nebude poznať.

9. Existujú pamäťové karty, ktoré majú zabudovaný priamo USB konektor pre priame pripojenie k počítaču. Ich ovládací čip je taký inteligentný, že umožňuje komunikovať nielen s mobilnou technikou, ale i priamo s počítačom bez použitia čítačky.

10. Ak vašu pamäťovú kartu nevie načítať digitálny fotoaparát, neznamená to, že patrí do koša. Typickým problémom pri Compact Flash kartách je chyba posledného sektoru. Práve jeho dostupnosť kontroluje väčšina digitálnych fotoaparátov. I keď fotoaparát kartu odmietne, v čítačke, zrkadlovke alebo PDA bude pracovať bez problému. Pamäťová karta zasunutá do USB čítačky môže takto pohodlne nahradiť USB kľúč, a s dostatočnou kapacitou vám umožní nainštalovať operačný systém na notebook alebo tabletový počítač, ktorý nie je vybavený optickou mechanikou.

11. Ak sa vám fotografie z pamäťovej karty "stratia", nevešajte hlavu. Zväčša sú na karte uložené a poškodil sa iba záznam o ich rozložení. Pre obnovu fotografií, ale aj hudobných nahrávok a videozáznamov, môžete použiť softvér PC Inspector Smart Recovery (pc.sme.sk/c/2263492/ )

Koľko fotografií uložíte na kartu?

Pri kúpe si zvoľte pamäťovú kartu s takou kapacitou, aby vašim požiadavkám vyhovovala aj v budúcnosti. Ak strácate v spleti údajov prehľad, pomôže vám tabuľka s informáciami, koľko fotografií sa zmestí na jednotlivé karty v závislosti od ich kvality v megapixeloch.

Počet megapixelov 32 MB 64 MB 128 MB 256 MB 512 MB 1 GB
1 megapixel 92 180 363 730 1460 2923
2 megapixely 34 70 140 283 567 1135
3 megapixely 25 51 105 212 424 852
4 megapixely 16 32 64 128 256 512
5 megapixelov 11 25 50 101 203 407
6 megapixelov 10 20 40 80 160 320
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu