Keďže nosenie takejto výbavy vo vrecku nohavíc alebo v priehradke vaku nie je ideálnym riešením, pozrieme sa dnes na pár doplnkov, ktoré vám uľahčia život a zaistia poriadok vo vašej výbave. Štandardizované akumulátory formátu AA majú jednu veľkú výhodu. I keď pracuje vaša mobilná technika na rôzne typy Li-Ion akumulátorov, vždy môžete využiť externý napájací kit pre rýchlu "energetickú injekciu".
FOTO - MILAN GIGEL
Akumulátorové puzdro Batuca je ideálne preto, že ho výrobca farebne rozdelil do dvoch segmentov. Kým každá farba pre vás môže znamenať čosi iné, zväčša oceníte možnosť odlíšenia nabitých akumulátorov od tých, ktoré sú vybité. Pigmentovaný priesvitný obal vám poskytne pohľad na vložené akumulátory i bez toho, aby ste ich museli vyťahovať z obalu.
FOTO - MILAN GIGEL
Obe časti puzdra sú vzájomne oddeliteľné. Celok drží pohromade štrbinový zásuvný systém, ktorý je dostatočne pevný proti náhodnému rozpojeniu, avšak pri správne nacvičenom pohybe nekladie zbytočný odpor. Ak sa rozhodnete so svojou energetickou zásobou s niekým podeliť, každá sada akumulátorov môže zostať umiestnená v puzdre.
FOTO - MILAN GIGEL
Každé z dvojice puzdier má veko vybavené zámkom. Ten zaisťuje dostatočný prítlak veka k telu pre zamezenie vplyvu okolitého prostredia na akumulátory. Uzamykací systém je vyhotovený bez pohyblivých častí, a tak sa nemusíte báť, že sa časom opotrebuje.
FOTO - MILAN GIGEL
Ak používate techniku, ktorá si vystačí s jediným či dvoma akumulátormi a plánujete dlhý pobyt v teréne, možno je pre vás výhodnejšie označovať si vybité akumulátory ich opačným založením do puzdra (+ nadol). V takých prípadoch pomôže drobná úprava - bude potrebné o jeden milimeter skrátiť vystužovací obdĺžnikový rám veka. Akumulátory sú navyše fixované zúžením spodnej časti, takže vám nevypadnú do blata pod nohami, ani keď prevrátite otvorené puzdro dolu hlavou.
FOTO - MILAN GIGEL
Puzdro AA 8/0 je vyhotovené odlišne avšak používateľovi poskytuje rovnakú kapacitu ako plastový obal Batuca. Základom je plastový obal, ktorý je vybavený gumovým tvarovaným vnútrom pre bezpečné uloženie akumulátorov bez hrkania. Gumová výstelka pomerne veľkého objemu absorbuje vibrácie a zaisťuje pevné uloženie akumulátorov v kritických prostrediach.
FOTO - MILAN GIGEL
Uzamykací systém veka používa výklopné oká z mäkkého, poddajného plastu. Okraje puzdra sú vzájomne previazané drážkou, ktorá zvyšuje odolnosť voči vlhku a prachu. V náročných podmienkach je to dôležité.
FOTO - MILAN GIGEL
Pri manipulácii s otvoreným boxom netreba zabúdať na obozretnosť. I keď sú gumové lôžka vybavené protišmykovou úpravou pre pevný kontakt s akumulátormi, pri prevrátení by sa mohlo stať, že jednoducho vypadnú. Nabité od nenabitých akumulátorov odlíšite jednoducho - prevráteným ukladaním do puzdra.
FOTO - MILAN GIGEL
Rozšírenou verziu puzdra je model PRO 4/1. Okrem štvorice akumulátorov formátu AA dokáže poskytnúť útočisko i dvojici pamäťových kariet.
FOTO - MILAN GIGEL
Lôžko je i v tomto prípade vyhotovené z masívnej gumy. Pri fotografovaní prírody a zvierat nebudete hrkať a plašiť všetko živé okolo seba.
FOTO - MILAN GIGEL
Vyberať pamäťovú kartu z puzdra vloženého v puzdre nemusí byť vždy optimálne. Ak si však chcete byť istí, že je dokonale chránená, treba obetovať kúsok komfortu. Puzdro je univerzálne pre dva typy kariet, štandardizované rozmery umožňujú vložiť i iné formátové varianty.
FOTO - MILAN GIGEL
Prehľadnosť, účelnosť a pripravenosť je práve to, čo vám tento set dokáže ponúknuť.
FOTO - MILAN GIGEL
TIP: Ak i napriek prehľadným krabičkám a boxom stratíte prehľad o tom, v akom stave sú ktoré články, zaobstarajte si jednoduchý tester, ktorý vám napovie. Poradí si nielen s akumulátormi, ale aj s alkalickými článkami všetkých rozmerov. Stačí batériu vložiť, zatlačiť oproti sebe kontaktné polia a viete na čom ste.
FOTO - MILAN GIGEL
Ak to s mobilnou technikou v teréne myslíte vážne, nesmiete zabudnúť na to, že okrem nej samotnej je potrebné chrániť i neoceniteľné zdroje energie a pamäťové médiá. Možno sa pri krátkej prechádzke zaobídete aj bez nich. Ak sa však pobyt vonku predĺži, situácia sa mení. Akumulátorom však prospeje i poriadok doma. Po nabití individuálnych článkoch ich nechajte vychladnúť v nabíjačke a následne vložte do ochranného obalu. Z času na čas nezabudnite prečistiť kontakty a vykonať opakovaný cyklus úplného vybitia / nabitia. Existujú dokonca i informácie, že pamäťový efekt je možné preukázateľne znížiť niekoľkodňovým "vymrazením" akumulátorov v mrazničke.
Dostupnosť: http://www.hama.sk, http://www.pccardpkg.com/