SME

"Pasívny" boj proti prachu v digitálnej zrkadlovke

Či chcete alebo nie, po kúpe digitálnej zrkadlovky časom narazíte na triviálny problém, ktorý kompakty netrápi - prach. Pri výmene objektívov sa do komory dostanú miniatúrne zrnká prachu, ktoré sa skôr či neskôr statickou elektrinou nalepia na snímač, aby

na fotografiách vytvárali nepekné tmavé škvrny alebo ostré čierne bodky. Tento proces môžete spomaliť.

Čistenie dnes nie je ani príliš drahé, ani príliš náročné. Horšie je to s dostupnosťou nástrojov na čistenie v domácnosti a časom, ktorý ste ochotní obetovať, aby ste svoj aparát odoslali do autorizovaného servisu na čistenie, či utekali do špecializovaného fotoservisu, kde vám za polhodinku snímač vyčistia. Znova a znova. Čím menej často je však čistenie potrebné, tým viac času máte pre seba a na fotenie. Zaujímavé riešenie na trh priniesla spoločnosť Intemos, ktorému dala priliehavý názov StikCap. Ak niekde zbatáte túto etiketu, budete vedieť o čo kráča.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Ako telo zrkadlovky, tak odnímateľné objektívy sú vybavené krytkami, ktorých úlohou je ochrániť vašu výbavu pred prachom pri preprave alebo pri skladovaní. Zväčša ide o plastové výlisky, ktoré priliehajú s presnosťou podobnou k spoju bajonetu objektívu s telom. Kým máte jeden objektív nasadený na aparáte, ostatné oddychujú s krytkou v brašni. Ak niekde cestujete a práve nefotíte, omnoho pohodlnejšie je zabaliť do vaku zrkadlovku bez objektívu ako s ním. A keďže kráčate, hýbete sa, vibrujete batožinou, vibrujete chtiac či nechtiac i svojou technikou. A to je práve fyzikálny model, na ktorý vsádza spoločnosť Intemos.


FOTO - MILAN GIGEL

Pohyb môže dať do pohybu zrnká prachu, ktoré ešte nepriľnuli tak intenzívne, aby sa na hladkom povrchu optiky zafixovali. V prípade objektívu to môže znamenať, že sa nachádzajú vo vnútornej časti bajonetu a na šošovke. Dostali sa tam v momente kedy ste objektív vyberali z tela a ochránili ho krytkou.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V tom istom momente môže prach vniknúť i do komory digitálu. Tam sa usadí v jej priestore alebo na zrkadielku. Ak by zostal tam, vôbec nikomu by to nevadilo. Prinajhoršom sa zhorší kvalita zobrazenia cez hľadáčik a trocha môže utrpieť automatické ostrenie, ktoré v niektorých prípadoch používa polopriepustné časti zrkadla.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže zrkadlo je mechanická časť, ktorá pri každom stlačení spúšte letí nahor a nadol, kde neustále víri prach v komore a nabíja ho súčasne statickou elektrinou, zrnká nakoniec skončia priamo na snímači. Ich cestu je však možné trochu spomaliť a zredukovať - znížením objemu prachu na objektíve a v komore.


FOTO - MILAN GIGEL

V prvom rade musí svojimi návykmi prispieť fotograf. Objektívy by sa nemali meniť v prachu a vo vetre, komoru je možné pri výmene držať smerom nadol, výmenu je možné uskutočniť v igelitovom vrecku. Fotovýbava je však na používanie a nie na vystavovanie v sterilnej vitríne. Ak fotografujete a snažíte sa zachytiť akciu a okolie z rôznych pohľadov, jednoducho musíte meniť objektívy tak rýchlo, aby ste sithli zachytiť všetko. Ak však krytky vybavíte zaujímavým doplnkom, budú tiež nápomocné. Základná dodávka pomocníka "StikCap" pozostáva z papierového pásu, na ktorom sú umiestnené krúžky dômyselnej samolepiacej fólie.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Krúžky zo samolepiacej obojstrannej fólie majú priemer 40 milimetrov a vojdú sa ako do krytky bajonetu, tak do krytky komory. Ich vrchná lepivá časť, ktorá sa stane lapačom prachu je chránená papierovou vrstvou.


FOTO - MILAN GIGEL

Všetky krytky pred prvým použitím zbavte prachu (napríklad vodou) a osušte ich. Na suchý povrch je potrebné aplikovať spodnú lepiacu časť krúžku.


FOTO - MILAN GIGEL

Následne sa pokúste o šetrné odstránenie papierovej krycej časti. Keďže budete mať pre manipuláciu pomerne málo priestoru, pomôcť si môžete napríklad injekčnou ihlou. Uvoľnite jednu zo strán a zvyšok bude hračka.


FOTO - MILAN GIGEL

Akonáhle krytie stiahnete dolu, vnútočná časť krytky sa zmení za aktívny lapač prachu. Lepivý povrch zaistí, aby každé voľné zrnko ktoré sa prichytí na jeho povrch zostalo fixované a nemohlo sa posunúť bližšie k optike.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca pre tento účel využil špeciálny materiál. Ide o mikrovláknovú tkaninu, ktorá je z oboch strán pokrytá lepivou vrstvou, ktorá sa podobá na čosi medzi scotch páskou a želatínou. Lep nieje ani priveľmi agresívny, ani málo aktívny. Na zachytenie zrniečok prachu má síl dosť, avšak nepriľne ku krytke tak, aby boli výrazné problémy s jeho odstraňovaním.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade ochrany objektívu to znamená podstatne menšiu starostlivosť pri ich výmene - obzvlášť ak je na to človek sám. Objektív s krytkou môže zostať dlhšie položený na podložke, pretože prach ktorý dopadol na krytku z nej už neodpadne a ten čo dopadol na objektív má vysokú šancu skončiť na "lep". V prípade komory fotoaparátu dochádza k obmedzeniu prachu v komore iba vtedy, ak prenášate telo bez namontovaného objektívu a vibráciami opadávajú prachové častice na lep. Telo by malo byť ústím komory otočené nadol. Pri priebežnom čistení a jednoduchých incidentoch v prírode si však môžete pomôcť. Po tom, čo balónikom vyfúkate dostupný prach z komory von, nasaďte ešte pred objektívom krytku tela, zvoľte manuálny režim a voľte čo najkratší čas závierky a sekvenčné snímanie. Ak necháte zrkadlo "rozvíriť" zvyšky nenalepeného prachu v komore, je veľká pravdepodobnosť že časť z nich sa upne práve na lepiacej vrstve a tým sa zníži znečistenie samotného snímača. O jeho čistení si povieme čosi nabudúce.

SkryťVypnúť reklamu

Samolepiace krúžky do krytiek StikCap je možné hodnotiť ako praktického pomocníka tam, kde sa s objektívmi pracuje dynamicky i striedmo. V prvom z prípadov zostane CCD snímač čistejší a vy máte menej práce s retušou, pretože chtiac či nechtiac sa prach i tak dostáva dovnútra. V druhom prípade možno ušetrí človeka od toho, aby vôbec zistil, čo vlastne prach na CCD snímači spôsobuje. Či už sa rozhodnete pre hotové riešenie, alebo sa o výrobu čohosi podobného pokúsite sami, výsledok je zaručene pozitívny. Preto udeľujeme tomuto zaujímavému doplnku ocenenie "Tip redakcie".

Dostupnosť: http://www.intemos.com/stikcap.asp
Orientačná cena: 13 dolárov za set 5 kusov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 278
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 219
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 653
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 524
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 212
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 712
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 338
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 049
SkryťZatvoriť reklamu