Bratislava 12. februára (TASR) - Náklady na výskum a vývoj nového lieku vo svete za posledné štyri roky stúpli. Kým sa v roku 1997 na vývoj novej molekuly účinnej látky vynaložilo 459 miliónov dolárov v roku 2001 bolo potrebných už 802 miliónov dolárov. Potvrdzujú to renomované centrá zaoberajúce sa analýzou nákladov na výskum a vývoj nových liekov.
Podľa vyjadrenia výkonnej riaditeľky Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností (SAFS) Sone Strachotovej tento prudký nárast nevyhnutných investícií sa musí odraziť aj v aktuálnych cenách nových liekov, ktoré vstupujú na trh. Nemožno zabúdať, že medzi objavením novej látky a nástupom jej generika uplynie obvykle viac ako 20 rokov, kým sa skončí základná patentová ochrana.
Je pravdou, že generické lieky sú lacnejšie, ale analýzy ukazujú, že v krajinách, kde preskripcia generických liekov dosiahla vyšší trhový podiel, začali aj ich ceny veľmi rýchlo rásť, napríklad vo Veľkej Británii.
Pripomenula, že počas rokovaní cenovej komisie na Ministerstve financií SR aj na Slovensku prichádzajú výrobcovia generických liekov s návrhmi na vyššie ceny alebo veľmi blízke sumám za originály, čo nie je vo svete obvyklé ani logické. A nie vždy sa stáva, že pôvodná cena originálneho lieku bola príchodom generík znížená. Hlavným prínosom zavedenia generických liekov by mala byť práve výrazne nižšia cena.
Strachotová poukázala na to, že v roku 1989 bol slovenský trh 100-percetne zaplnený generickými liekmi a nové zahraničné lieky boli nedostupné pre väčšinu populácie. Podľa prieskumu SAFS v roku 2001 sa na základe sledovaného počtu denných definovaných dávok (DDD) spotrebovalo 64 percent generík, 12 percent originálov, ktoré už majú svoje generiká a 24 percent tzv. "čistých originálov", to znamená takých, ktoré nemajú generickú konkurenciu.
*za som