Tento rok nadväzuje ďalším véčkom s označením CF75. Tak ako minulé modely, aj toto véčko má charakteristický industriálny dizajn s výraznými hranatými tvarmi a masívnym uchom na vrchnej hrane na uchytenie šnúrky.
Siemens CF75 bude patriť medzi cenovo prístupné mobilné telefóny, cene bude prispôsobená aj výbava. Aká teda je?
Dizajn a klávesnica
Telefón má skutočne industriálny dizajn – hranaté tvary vyvažujú len striedmo použité obliny. Aj tie sú skôr len jemne naznačené. Telefón sa možno nezapáči na prvý pohľad každému, no nemožno mu uprieť silnú dávku elegancie. Vďaka premyslenému dizajnu je véčko unisex - vhodné tak pre ženy, ako aj pre mužov. Testovali sme zatiaľ jedinú dostupnú verziu v modro – striebornej slušivej verzii „ocean blue“.
Na prednej strane véčka je len náhľadový displej a objektív fotoaparátu schovaný pod priehľadným sklíčkom zapusteným do povrchu krytu. Lesklý modrý plast pôsobí v kontraste s matnými striebornými okrajmi efektne. Na pravom boku sú len dve tlačidlá – jedno na spustenie fotoaparátu a druhé je vyhradené pre komunikáciu Push To Talk. Na ľavej strane je len infraport. Vo vrchnej časti je masívny kĺb, nad ním charakteristické ucho pre uchytenie telefónu na krku. V spodnej časti je len systémový konektor na pripojenie nabíjačky alebo dátového kábla. Vzadu nájdete len kryt batérie, ktorý zaberá 2/3 plochy.
Keď telefón otvoríte, nič vás neprekvapí. Vo vrchnej časti je tradične umiestnený displej, v spodnej klávesnica.
Práve klávesnica sa trochu vymyká z trendu radu 75 – pri iných telefónoch Siemens zvolil buď vypuklé, alebo mierne vypuklé kaskádovito usporiadané klávesy. V CF75 je klávesnica dokonale zapustená do povrchu krytu. Klávesy sú príjemne predimenzované a s ovládaním telefónu nemá najmenší problém ani chlapisko s veľkými prstami.
Uprostred telefónu je umiestnené výrazné päťsmerové tlačidlo – potvrdzovacie tlačidlo je umiestnené v stredovom žliabku. Aj ovládacie tlačidlo je prekvapujúco veľké a dobre sa tak ovláda. To isté platí aj pre červené a zelené tlačidlo po boku mobilu.
Klávesnicu tvorí jeden blok, jednotlivé klávesy sú oddelené len jemnou štrbinou. Tlačidlám „*“ a „#“ sú kvôli zaoblenému dizajnu bloku menšie ako ostatné.
Klávesnica je podsvietená chladným bielym svetlom. Klávesy majú ideálny prepad po zatlačení a poskytujú výborný komfort ovládania.
Displej
Displej v modeli CF75 je pri porovnaní s lepšie vybavenými modelmi radu 75 tak trochu outsider. Má rozlíšenie 128 x 160 bodov a zobrazuje 65000 farieb. Na ceste za dokonalosťou mu prekážajú dva parametre – je CSTN, takže má pomerne hrubý raster a je pasívny, takže farby nezobrazuje také živé, ako aktívne TFT displeje. Zároveň má pri zobrazení bielej silnú tendenciu skresľovať do modrej. V praxi to však nepocítite, pretože Siemens sa prekvapujúco elegantne vynašiel – predinštalované farebné témy vďaka použitým tieňom a farebným odtieňom nedostatky displeja úspešne maskujú. A treba tiež dodať, že použitý displej je na každodenné použitie úplne postačujúci, neuspokojí len náročného používateľa.
Náhľadový displej je tiež CSTN s rozlíšením 96 x 64 bodov. Zobrazuje 4096 farieb. V pohotovostnom režime na ňom vidíte úroveň signálu, úroveň kapacity batérie a názov operátora. Okrem toho vidíte aj čas. Na boku sú aj ikonky spustených funkcií. Pri vyzváňaní vidí používateľ na pohotovostnom displeji číslo volajúceho a v prípade aktivovanej funkcie obrázku volajúceho aj malý náhľad.
Ovládanie
Telefón nemá žiadne neobvyklé ovládacie prvky. Všetky funkčné tlačidlá sú sústredené okolo masívneho päťsmerového tlačidla.
Pod displejom sú tri funkčné tlačidlá – dve na ovládanie funkcií v menu dopĺňa stredové na rýchly prístup na internet.
Menu telefónu
Po tom, ako sme otestovali takmer všetky telefóny radu 75 môžeme potvrdiť, že Siemens v každom modeli použil odlišné farebné prostredie i dizajn ikoniek.
V hlavnej ponuke sa zobrazuje 9 ikoniek – kontakty, zoznam volaní, surf/zábava, fotoaparát, správy, organizér, doplnky, moje súbory a nastavenia. Užívateľ si môže prepnúť zobrazenie aj na vertikálny pohyb po jednej položke so zobrazením veľmi veľkého písma. Submenu je textové, zobrazuje sa v riadkoch pod sebou.
Funkcie
Výbava telefónu je vzhľadom k cene mierne okresaná, no aj tak dostanete v prípade CF75 slušne vybavený mobil.
Kontakty
Telefónny zoznam pracuje buď s internou pamäťou alebo pamäťou SIM karty, naraz sa pamäte využívať nedajú. Jednoducho však môžete nastaviť, ktorá z nich je prioritná. V telefóne je viacpoložkový zoznam s 20 pozíciami a jeho kapacita je 1000 miest.
Zoznam podporuje až 8 skupín volajúcich, ku kontaktom si môžete priradiť obrázok volajúceho. Kontakty sa dajú vymieňať cez SMS alebo infraport. Praktické sú aj ďalšie nastavenia – záznamy si môžete zoraďovať podľa vopred zadaných parametrov, vyhľadávať v nich, filtrovať ich.
K dvadsiatim kontaktom tiež môžete priradiť hlasovú značku na zjednodušené vytáčanie hlasom.
Siemens má tradične výbornú správu hovorov. V podrobnom výpise nájdete telefónne číslo alebo meno z adresára, dátum a čas hovoru i jeho dĺžku. Číslo v zázname sa dá vytočiť, uložiť do telefónneho zoznamu, zmazať a čo je najdôležitejšie, jedným kliknutím naň môžete odoslať esemesku alebo ememesku.
Správy
Siemens CF75 podporuje SMS, EMS, MMS a praktický e-mail.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na dispeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ, ďalšie však možno presúvať do archívu využívajúceho dynamickú pamäť telefónu s kapacitou 10 MB. Samozrejmosťou je slovník T9. Ten však automaticky používa diakritiku a správy tak skracuje bez možnosti inej voľby. Funkcia lupa dokáže zobraziť 6 alebo 11 riadkov textu.
MMS editor je štandardný, jednoduchý a prehľadný.
To isté platí aj pre e-mailového klienta. V ňom môžete používať päť účtov, vie pracovať aj s prílohami. Ďalšie funkcie patria k štandardu: podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP, dokáže sťahovať okrem celých mailov aj hlavičky. Bohužiaľ, program má problémy s diakritikou (ktoré mohli vývojári pri troche snahy konečne odstrániť).
Manažérske funkcie
Manažérske funkcie sú tradične integrované v zložke Organizér, v telefóne je kalendár, pripomienkovač, poznámky, úlohy, zmeškané udalosti, diktafón a časové pásma.
V pekne graficky spracovanom kalendári nastavujete zobrazenie po dňoch, alebo týždňoch, do pamäte sa zmestí 1000 poznámok.
V kalendári môžete uložiť 6 rôznych druhov udalostí. Nastaviť sa dá aj to, akou hodinou sa začína váš pracovný deň, ktorým dňom chcete začať pracovný týždeň, ktoré dni chcete označiť ako „víkendové“, alebo či vás má kalendár upozorniť na sviatok vašich blízkych.
Pripomienkovač využíva rovnaký spôsob pridávania udalostí ako kalendár, v podstate to je len rýchlejší spôsob ukladania dát do kalendára.
V úlohách sa dá okrem dátumu a informácií uložiť aj priorita a aktuálny stav plnenia.
Poznámky majú viac možností využitia, suplujú napríklad funkciu elektronickej peňaženky – záznam si môžete diskrétne ochrániť heslom.
V telefóne nájdete aj praktický doplnok, ktorý zhromažďuje všetky „prešvihnuté“ termíny.
Kapacita diktafónu je po novom obmedzená len veľkosťou dostupnej pamäte, konečne urobíte aj dlhší ako minútový záznam. Ten sa dá z telefónu odoslať cez MMS, e-mail, bluetooth alebo infraport. Mikrofón je citlivý a reproduktor dostatočne výkonný, aby ste si záznam mohli komfortne prehrať.
Telefón má vlastné dedikované tlačidlo pre Push To Talk. Túto funkciu, ktorá zmení telefón na vysielačku však bude možné na Slovensku používať najskôr od januára budúceho roka.
Doplnky
Budík má pokročilé nastavenia: môžete si vybrať čas a dni, kedy zazvoní. Bohužiaľ, nastaviť sa dá iba jeden čas zvonenia.
Medzi ďalšími doplnkami je záznamník zvuku na zvonenie, kalkulačka, prevodník veličín, stopky a aplikáciu na synchronizáciu dát.
Súborový manažér
S dátami v telefóne možno ľubovoľne pracovať – presúvať ich, kopírovať, vytvárať adresáre, atď.
Java hry
V telefóne je sedem hier:
Dirk Novitzki - basketbal
Magicphoto – skladanie rozhádzaných obrazcov
Seabattle – námorná bitka
Photopet – starostlivosť o zvieratko doplnená hrou s fotoaparátom
Speed Chaser 3D – pinball podfarbený dynamickou hudbou
Sumo Smash – jednoduchá behačka, kde sumo zápasník zbiera sushi
SuperBomberman –klasický bomberman prerobený pre mobily
Aplikácie
V CF75 nájdete tri java aplikácie: jednoduchý editor fotografií PhotoEditor, program na blogovanie z mobilu Blogging Client a aplikáciu Download asistent s peknou animovanou postavičkou.
V telefóne tiež pribudla nová funkcia Pilot s 3D animovanou postavičkou. V praxi pilot upozorňuje na funkcie telefónu a po pár hodinách používania sa zunuje – zapína dokonca displej telefónu v pohotovostnom režime, ak potrebuje súrne oznámiť, že v telefóne máte funkciu MMS, čím prispieva k rýchlejšiemu vybitiu batérie. Ak teda svoj telefón dostatočne poznáte, funkciu vypnite.
Personalizácia
Telefón si môžete prispôsobiť wallpapermi a screensavermi, ktoré dopĺňajú podarené farebné témy. Siemens nepochopiteľne ignoruje podporu MP3 a AAC zvonení, ktoré má konkurencia aj v lacnejších telefónoch, ako je CF75. Nahradili ich 40-tónové polyfonické zvonenia. Reálne tóny si však môžete nahradiť krátkymi zvukmi vo formáte WAV.
Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 10. Veľkým prekvapením je podpora EDGE triedy 10, vďaka ktorej sa tento model s veľkou pravdepodobnosťou dostane aj do dotovanej ponuky slovenských operátorov. Súčasťou výbavy je infraport a podpora pripojenia cez kábel s USB 2.0, bluetooth chýba. Telefón možno synchronizovať s počítačom.
Pamäť
Interná pamäť telefónu je pre nás záhada. Prvý testovaný kus, ešte z predvýrobnej série mal pamäť s kapacitou 8 MB. Druhý testovaný telefón z riadnej výrobnej série hlási internú pamäť s kapacitou mierne nad 10 MB. Oficiálny datasheet k telefónu však uvádza kapacitu len 4 MB. S odhadom maximálnej kapacity sa však prikláňame skôr k hodnote 10 MB.
Fotoaparát
V CF75 nájdete integrovaný VGA fotoaparát so základnými funkciami. Nastaviť sa dá len rozlíšenie, vyváženie bielej a jas. Využiť môžete aj 5-násobný digitálny zoom, ktorý pri VGA kvalite fotoaparátu veľké opodstatnenie nemá.
Cez fotoaparát sa dá snímať aj video, v ktorom sa dá nastaviť len dĺžka, vyváženie bielej a jas. Kvalita záznamu je priemerná a zodpovedá priemernému štandardu VGA fotoaparátov v mobiloch. Ako príslušenstvo možno k telefónu dokúpiť externý „blesk“ v podobe LED diódy, ktorý zlepší kvalitu záznamu v horších svetelných podmienkach.
Batéria
V CF75 je použitá batéria Li-Ion s kapacitou 600 mAh. Telefón vydrží na jedno nabitie asi 2 - 3 dni.
Celkové hodnotenie
Siemens CF75 je skôr priemerné véčko – na poriadne vybavené véčko s Bluetooth a kvalitným displejom si u Siemensu budeme musieť počkať a s najväčšou pravdepodobnosťou ho prinesie až spolupráca s firmou BenQ. Medzi mínusy telefónu môžeme zaradiť priemerný displej, nepresvedčivý fotoaparát a absenciu Bluetooth (ten dnes už preniká do tejto triedy telefónov). Naopak, medzi plusmi je podpora rýchlych dát cez EDGE, veľmi slušné manažérske funkcie a stabilné a rýchle používateľské prostredie. Teraz je už len na vás, čomu dáte prednosť.