SME
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Alan Wake = Stephen King + Twin Peaks

Medzi desiatkami nádherných akčných hier, zábavnými pretekmi a podmanivými športmi sa raz za čas zjaví hviezda. Titul, ktorý nás pohltí svojou atmosférou, príbehom, či dokonalou súhrou všetkých aspektov. Nemá cenu nič skrývať, Alan Wake bude jednou z podo

Medzi desiatkami nádherných akčných hier, zábavnými pretekmi a podmanivými športmi sa raz za čas zjaví hviezda. Titul, ktorý nás pohltí svojou atmosférou, príbehom, či dokonalou súhrou všetkých aspektov. Nemá cenu nič skrývať, Alan Wake bude jednou z podobných hviezd.

Pre mňa osobne sú fínski vývojári Remedy Entertainment jednými z najlepších. Kde kdo môže básniť o Carmackovi, klaňať sa Molyneuxovi, prípadne vzdávať hold Meierovi. Samozrejme, ide o veľké osobnosti, avšak Remedy ma úplne dostali svojim Max Payneom. Prvý diel prekonal zažité hranice v príbehu a ponúkol priam filmový zážitok z akčného hrania. Noir štýl chalani zo severu využili aj pri druhom diele. Podľa mňa patrí The Fall of Max Payne medzi najpodarenejšie kúsky herného sveta. Málokedy sa totiž stáva, že sa do úlohy hlavnej postavy vžijete až do morku kostí. V okamihu, kedy sa vám na povrch derie slza pri tradične smutnom závere – to sú okamihy, na ktoré sa nezabúda. Lenže Remedy sa rozhodli zhodiť všetko zo stolu, dať si pred seba čistý list papieru a stvoriť nového herného hrdinu. Nie je ním nik iný ako Alan Wake.

Skryť Vypnúť reklamu

Ponechajme stranou záľubu Fínov v pomenovaní hier podľa hlavného hrdinu (Death Rally sa neráta, tam ste si meno zadávali sami) a pozrime sa radšej do očí úplne inému typu hlavnej postavy. Už nepôjde o smoliara bez najbližších priateľov a blízkych, ktorý sa rozhodne všetko vyriešiť násilím. Ružová však nie je ani Alanova farba, a odlišností je dosť. Veď posúďte sami. Alan Wake patrí úspešných spisovateľov hororových kníh, ktorého múzou boli sny. Tie začali príchodom jeho snúbenice. Lenže po zmiznutí milej sa všetko mení a Alan nedokáže zo seba dostať ani riadok. Nevie si pomôcť, jediným riešením sa stane odchod z centra diania do malého mestečka Bright Falls v štáte Washington. Nepôjde o žiadnu vychádzku do prírody, ale rozhodnutie navštíviť odľahlú kliniku. Jeho sny, z ktorých čerpal námety pre knihy, sa stratili a hrdina začal trpieť nespavosťou. Navyše po návšteve sanatória sa jeho problémy vôbec nevyriešia – natrafí na sestričku, nápadne sa podobajúcu na jej zmiznutú lásku. Konečne sa mu podarí pokojne spávať, avšak len do okamihu, kedy sa jeho nočné mory stávajú skutočnosťou. Alebo je všetko len sen?

Skryť Vypnúť reklamu

Ide len o veľmi hrubý opis príbehu, ktorý je neradno prezrádzať do podrobností. Na túto vec síce môžeme na Remedy nadávať, avšak na druhú stranu je lepšie udržať opraty vo vlastných rukách a prežiť si podmanivé dobrodružstvo na vlastnej, i keď virtuálnej, koži. Ak sa pozrieme bližšie na uvoľnené správy, nájdeme mnoho materiálu, z ktorého by nás malo mraziť na chrbte. V prvom rade ide o odlišnosť charakterov – Max Payne bol jednoducho akčný hrdina, ktorému sa lepila smola na päty. Dokázal sa však so svojimi nepriateľmi vysporiadať pomocou olova, neustále pumpujúceho do tiel dnes už nebohých ľudských nepriateľov. Alan je však len obyčajný človek, ktorému zbraň ťažko niekto zverí – a navyše ho otravujú podivné stvorenia. Sú z nášho sveta alebo ide len o prelud? Mnoho otázok a málo odpovedí. Aby to bolo dokonalejšie, úryvok z deja akoby vypadol z pera výborného (skutočného) spisovateľa hororov, Stephena Kinga. Ešte teraz ma niekedy v snoch máta Tretie Oko alebo Mizéria. Alebo vy ste nepočuli o klaunovi z To, či nenašli Vrece kostí? Priam pohlcujúci štýl písania tohto pána ma vždy dostal. Preto je až neuveriteľné, že sa nik nepodujal na adekvátne herné spracovanie jeho diel. Stephen King´s F13, súbor arkád, nerátame. Filmové trháky podľa Kinga si síce tiež nevydobyli miesto na výslní, ale i tak nezabudnem na The Shining (slovensky Žiara, v hlavnej úlohe s charizmatickým J. Nicholsonom) alebo Pet Cemetery (Cintorín Zvieratiek). Alan Wake síce nie je žiadnym virtuálnym spracovaním majstrových kníh, inšpiráciu Kingom však Remedy neodmieta.

Skryť Vypnúť reklamu

Depresiami sužovaný spisovateľ však nie je jediná inšpirácia. Bright Falls akoby z oka vypadlo Lynchovmu Twin Peaks. Tento, dnes už kultový, seriál videlo mnoho divákov po celom svete a podivín Lynch rozdelil všetkých na dve skupinky – jedna seriál zbožňovala pre jeho stvárnenie mestečka na samote, druhá ho vôbec nepochopila. Ja stojím niekde na rázcestí, pričom viac inklinujem k prvej grupe. Jedno sa však Twin Peaks a rovnako Bright Falls uprieť nedá – každé mestečko má svoje tajomstvá. A rovnako ako v Lynchovom, i v prípade Remedy nepôjde o žiadnu neškodnú záležitosť. Na prvý pohľad síce vo vás môže evokovať tradičné americké mesto, videné v nespočetne veľkom množstve seriálov a filmov. Centrum s kostolom, barom s miestnymi návštevníkmi, reštauráciou s jukeboxom a servírkou v modrom. Razom si spomeniete na základné črty týchto filmových miest.

Skryť Vypnúť reklamu

Už z uvedeného popisu je každému jasné, že sa nebudeme mať do činenia s čisto akčnou hrou, Alan Wake sa prikloní viac k adventúrčeniu, ale o akčné vložky vôbec neprídeme. Zarytí odporcovia čo i len štipky adventúry v hrách sa nemusia až tak príliš báť, nepôjde o klasickú schému rozhovorov a používania predmetov. Skôr to bude niečo na spôsob skúmania okolia, objavovania nových súvislostí s príbehom, či doslova prežívanie niekoľkých dní ako v skutočnosti. Akoby sme boli priamo v centre diania a zažívali všetko na vlastnej koži. Prežiť však bude potrebné skôr v noci. Remedy sa totiž pohralo so striedaním dňa a noci, čo ste istotne zhliadli vo videu – odporúčame rozšírenú ukážku. Nepôjde však len o grafický efekt a špecialitu pre potešenie oka. Cez deň sa môžeme voľne prechádzať mestom, získavať nové informácie o veciach, ktoré sme zažili za tmavej noci. V čase, kedy na oblohu vystupujú prvé hviezdy, sa spoločne s nimi prebúdzajú k životu i tajomné postavy, bažiace po Alanovom živote. Neprirodzené nočné mory, prechádzajúce do pokľudného snenia spravia zo spisovateľovho života poľahky peklo. Možná je súvislosť so samotným mestom, možno v tom má prsty snúbenica alebo je za všetkým sanatórium? Remedy mlčí a dobre vie z akého dôvodu.

Rozdelenie na dve diametrálne odlišné obdobia napovedá o charaktere zbraní, ktoré budeme používať. Cez deň to bude samozrejme sporadicky, viac akcie si užijeme pri strácaní sa tieňov. Alan Wake nebude žiadna futuristická režba, preto každá zbraň pochádza zo súčasnosti a ak vynecháme strelné zbrane, väčšinu z nich nájdete vo svojom okolí. Jemne naznačené využitie netradičných kúskov vo vašom arzenáli vítame. Už máme dosť lapačov duší, či extra-hyper-mega palných zbraní s výbušnou muníciou. Alan je normálny človek, do ktorého rúk čo i len kolt nepatrí. Keďže väčšinu strachu zažijete v nočných hodinách, dočkáme sa i zbraní na princípe svetla, na ktoré budú niektoré potvorky alergické. Musíme sa však nechať prekvapiť ako som už nie raz spomenul, Remedy držia dôležité infošky pod zámkou.

Skryť Vypnúť reklamu

O grafike netreba nič rozsiahle vypisovať, next-gen engine vyzeral v traileri až neskutočne príťažlivo. Vymodelované mesto do tých najmenších detailov, rôzne aspekty len tak vôkol – to všetko znie nádherne, avšak ide len o naše pocity z nehrateľnej ukážky. Viac poteší propagovaná voľnosť, respektíve nelinearita v rozhodovaní. Viac-menej budete mať k dispozícií celé mesto a až na príbehom vymedzené okamihy bude všetko záležať len na vás a vašich činoch. Kam budú vaše kroky smerovať je teda len na vašej skromnej osôbke, lenže to bude musieť byť celé okolie popretkávané mnohými maličkosťami, aby sme sa cítili ako v skutočnom meste. Počkajte, veď za titulom stojí Remedy, ktoré na druhom Maxovi spolupracovalo s Rockstarom! Ešte stále sa bojíte toho, že to kanóny z Fínska napália do vlastných radov?

Skryť Vypnúť reklamu

To je zatiaľ všetko, čo vám môžeme povedať. Viac známe nie je (teda aspoň do času písania tohto článku), ale mne osobne to i tak stačí. Oznámením Alan Wake sa môj rebríček očakávaných hier obrátil úplne naruby. Možno sa niekomu nezmestí ani do pomyselného Top 5, avšak u mňa sa bez väčších problémov usadil na prvom mieste. Áno, F.E.A.R. bude tohtoročný hit, Aftermath k Half-Life 2 si získa srdce všetkých hráčov... Príkladom by som našiel mnoho. Lenže Remedy sú mojou srdcovkou. Alan Wake bude bomba. Nasvedčuje tomu zatiaľ takmer každý uvoľnený aspekt a jedinou chybičkou je, že nevieme, kedy sa k nám hra dostane. Dátum vydania totiž stanovený nebol. Nič to, pre mňa momentálne neexistuje nič lepšie pod herným slnkom ako pocit hrania Alan Wake. A budem čakať, kým ho nedostanem. I niekoľko rokov som ochotný dýchať vzduch v redakcii a čakať na spásu. Alan Wake zmení pohľad skeptických cynikov na hry ako kultúru. Mne sa navyše splní sen – hra ako od Kinga od mojich miláčikov. Go Remedy, go!

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra Roman Mikulec.

Nové pravidlá výberu policajného prezidenta schválil parlament v utorok.


3. dec
Peter Schutz.

Ak je niekto nacionalista, nemôže byť z podstaty veci internacionalista.


20 h

Neprehliadnite tiež

Vírus - ilustračná fotografia.

Variant by sa mohol stať v Európe dominantným o niekoľko mesiacov.


TASR 20 h

Ukážka z knihy Obyčajné zázraky.


5. dec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 2. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 5. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 6. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 7. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 10. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 1. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 2. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 3. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 4. Compliance – who should be responsible?
 5. Employee's age as a new ground for notice of termination
 6. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 7. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 8. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 9. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 10. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 050
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 672
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 9 850
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 856
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 857
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 240
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 198
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 033
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 418
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 194
Skryť Zatvoriť reklamu