Londýn 12. februára (TASR) - Britskí vedci objavili doteraz najstaršie fosílne zvratky pochádzajúce od obrovského morského plaza z obdobia pred 160 miliónmi rokov.
Fosílie našli v ílovitej pôde kameňolomu na severe Anglicka. Podľa profesora Doyla z Greenwichskej univerzity v Londýne ide bezpochyby o zvratky ichtyosaura, jurského plaza podobného rybe so splošteným telom, dlhou hlavou a štyrmi plutvami.
Vedci už objavili viacero fosílnych zvratkov, nový objav je však najstarší, navyše poskytuje informácie o stravovacích návykoch vyhynutých plazov.
Nález obsahuje schránky belemnitov - drobných mäkkýšov nájdených v hojnom počte vo vodách okolo Británie, ktoré tvorili hlavnú zložku potravy ichtyosaura. Schránky belemnitov boli vystavené účinku žalúdočných kyselín, z tela však neboli vylúčené črevnou cestou, pretože by spôsobili poškodenie mäkkého tkaniva tráviacej sústavy.
"Jedinou alternatívou je, že ichtyosaurus schránky vyvrátil, podobne ako to robia dnešné vorvane obrovské," dodal profesor Doyle.