SME

Desatoro práce s digitálnymi fotografiami

Prechod z analógového fotoaparátu na digitálny prináša viacero problémov a nutných zmien návykov - tu je desať jednoduchých rád, ktoré by vám ho mali zjednodušiť.

Canon minulý týždeň predstavil nový model digitálneho fotoaparátu EOS-5D, ktorý fotí v rozlíšení až 12,8 megapixelu, má 2,5-palcový LCD displej a procesor DIGIC II. Stáť bude v prepočte okolo 115-tisíc korún. FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


1. Ak máte dostatočnú kapacitu pamäťovej karty, nebojte sa v zaujímavých momentoch cvakať nepretržite. Neskôr si necháte iba tie najlepšie snímky. Toto pravidlo dodržiavajte najmä pri nevhodných svetelných podmienkach a vtedy, ak sa ešte len učíte pracovať s novým digitálom. Časom nadobudnete skúsenosti a budete striedmejší.

2. Ak prístroj umožňuje zobrazenie náhľadu fotografie naučte sa, ako jediným tlačidlom nepodarený záber okamžite zmazať už v teréne. Túto možnosť má väčšina dnešných digitálov, typicky treba kliknúť na tlačidlo smetného koša v momente zobrazenia náhľadu.

SkryťVypnúť reklamu

3. Pre sťahovanie fotografií z fotoaparátu alebo pamäťovej karty používajte softvér Cam2pc. Umožní vám automatické triedenie do adresárov a premenovávanie súborov v závislosti od ich poradia a času. Rozdelenie podľa dátumov vám pomôže pri triedení obrázkov. Každý súbor bude mať jedinečný názov a tak ho budete vedieť i po rokoch nájsť a približne podľa čísla zaradiť k dátumom.

4. Okamžite po stiahnutí fotografií si sadnite za počítač spolu s vašimi blízkymi a prezrite si snímky. Vymažte rozmazané a nepodarené fotografie, z opakujúcich sa motívov zvoľte iba tie najzaujímavejšie. Je zbytočné zbierať viaceré fotografie toho istého objektu len s mierne posunutým uhlom pohľadu alebo iba s jemne zmenenou scénou. Výslednú kolekciu si ešte raz prezrite a odstráňte nepotrebné fotografie, ktoré ste prehliadli. Rokmi bude počet narastať a spätne sa do triedenia už nepustíte. Nevravte si, že skladovanie je zadarmo - nechajte si iba tie snímky, ktoré ste ochotní zvečniť aj na papieri.

SkryťVypnúť reklamu

5. Fotografie neupravujte, urobte tak až vtedy, ak ich chcete publikovať na webe, v tlači alebo rozosielať e-mailom.

6. Fotografie priebežne archivujte v plnom rozlíšení na optické nosiče. Najlepšie dvojmo a každú zálohu skladujte inde, aby ste spomienky nestratili, ani ak vám vyhorí byt. Ponechajte si triedenie podľa dátumov a na papierovú obálku CD si napíšte kľúčové slová obsahu.

7. Nemažte zálohované fotografie z pevného disku. Namiesto toho ich iba zmenšite na rozlíšenie svojho monitora (môžete to urobiť aj pre všetky naraz, napríklad s FxFoto. Prehliadať ich budete môcť v maximálnej kvalite a ak sa rozhodnete pre tlač, siahnete po archíve. Ušetríte priestor na disku a vyhľadávanie bude jednoduchšie, ako pri CD archíve.

8. Ak potrebujete doručiť fotografie v maximálnej kvalite (pre vytlačenie na papier), neposielajte ich e-mailom, ale využite bezplatnú službu yousendit.com alebo FTP servery. Ak je však snímok viac, adresát by mal vedieť, ako vyzerajú skôr, ako si ich stiahne - pošlite mu malé náhľady e-mailom alebo ich uložte na web.

SkryťVypnúť reklamu

9. Ak chcete fotografie uverejniť na webe, zmenšite ich na šírku 640 až 800 pixelov, náhľady na 100-150 pixelov. Ak fotky posielate e-mailom, nemali by byť širšie ako 640 pixelov - viac sa príjemcovi v e-mailovom programe aj tak nezobrazí. Pre celoobrazovkové zobrazovanie voľte rozlíšenie podľa monitora, na ktorom sa budú používať. Typická šírka pre 15-palcový monitor je 1024 bodov, pre 17 palcov 1280 a pre 19 palcov 1600 bodov.

10. Predtým, než fotografie niekomu pošlete, odstráňte z ich hlavičiek informácie o expozícii, grafickom softvéri či vložené náhľady, farebné profily a komentáre. Malé snímky tak môžete zmenšiť až o tretinu bez zmeny kvality. Obsiahnuté informácie vám zobrazí program Opanda iEXIF, nepotrebné časti odstráni DietJPEG .

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Robert Fico počas galavečera v rámci osláv sviatku Cyrila a Metoda na Devíne.

Ako kedysi komunisti, aj on vytvára mýty, aby nás uniesol do sveta vražednej moci Kremľa.


12
Budova, ktorej sa týka nový projekt.

Projekt chce osloviť ponukou nájmov.


Kompozícia 216 snímok zobrazuje hviezdnu stopu nad kolóniami tučniakov v zátoke Bluff Cove na Falklandských ostrovoch.

Ktoré dni budú toto leto kratšie?


Kasha Patel a 1 ďalší 6
Prezident Peter Pellegrini počas výcviku v rámci projektu Národných obranných síl.

Premiér taký slovník nesmie verejne použiť nikdy.


a 1 ďalší 26

Neprehliadnite tiež

Larva muchy Cochliomyia hominivorax (na zábere) požiera zvieratá zaživa. Zriedkavo napáda aj ľudí.

Ako skrutka sa zarýva do mäsa.


1
Ilustračná fotografia.

Chce do roku 2045 vybudovať hospodársku základňu v rámci svojho nového dlhodobého plánu výskumu vesmíru.


TASR
ChatGPT

Przemyslaw Debiak zvíťazil v kategórii heuristických algoritmov.


TASR 2
HOPS-315, mladá hviezda, pri ktorej astronómovia pozorovali dôkazy o prvých štádiách formovania planét. Obrázok zhotovila sústava rádioteleskopov ALMA.

Hviezdny systém HOPS-315 môže odhaliť viac o histórii Slnečnej sústavy.


3
SkryťZatvoriť reklamu