SME

Desatoro práce s digitálnymi fotografiami

Prechod z analógového fotoaparátu na digitálny prináša viacero problémov a nutných zmien návykov - tu je desať jednoduchých rád, ktoré by vám ho mali zjednodušiť.

Canon minulý týždeň predstavil nový model digitálneho fotoaparátu EOS-5D, ktorý fotí v rozlíšení až 12,8 megapixelu, má 2,5-palcový LCD displej a procesor DIGIC II. Stáť bude v prepočte okolo 115-tisíc korún. FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


1. Ak máte dostatočnú kapacitu pamäťovej karty, nebojte sa v zaujímavých momentoch cvakať nepretržite. Neskôr si necháte iba tie najlepšie snímky. Toto pravidlo dodržiavajte najmä pri nevhodných svetelných podmienkach a vtedy, ak sa ešte len učíte pracovať s novým digitálom. Časom nadobudnete skúsenosti a budete striedmejší.

2. Ak prístroj umožňuje zobrazenie náhľadu fotografie naučte sa, ako jediným tlačidlom nepodarený záber okamžite zmazať už v teréne. Túto možnosť má väčšina dnešných digitálov, typicky treba kliknúť na tlačidlo smetného koša v momente zobrazenia náhľadu.

SkryťVypnúť reklamu

3. Pre sťahovanie fotografií z fotoaparátu alebo pamäťovej karty používajte softvér Cam2pc. Umožní vám automatické triedenie do adresárov a premenovávanie súborov v závislosti od ich poradia a času. Rozdelenie podľa dátumov vám pomôže pri triedení obrázkov. Každý súbor bude mať jedinečný názov a tak ho budete vedieť i po rokoch nájsť a približne podľa čísla zaradiť k dátumom.

4. Okamžite po stiahnutí fotografií si sadnite za počítač spolu s vašimi blízkymi a prezrite si snímky. Vymažte rozmazané a nepodarené fotografie, z opakujúcich sa motívov zvoľte iba tie najzaujímavejšie. Je zbytočné zbierať viaceré fotografie toho istého objektu len s mierne posunutým uhlom pohľadu alebo iba s jemne zmenenou scénou. Výslednú kolekciu si ešte raz prezrite a odstráňte nepotrebné fotografie, ktoré ste prehliadli. Rokmi bude počet narastať a spätne sa do triedenia už nepustíte. Nevravte si, že skladovanie je zadarmo - nechajte si iba tie snímky, ktoré ste ochotní zvečniť aj na papieri.

SkryťVypnúť reklamu

5. Fotografie neupravujte, urobte tak až vtedy, ak ich chcete publikovať na webe, v tlači alebo rozosielať e-mailom.

6. Fotografie priebežne archivujte v plnom rozlíšení na optické nosiče. Najlepšie dvojmo a každú zálohu skladujte inde, aby ste spomienky nestratili, ani ak vám vyhorí byt. Ponechajte si triedenie podľa dátumov a na papierovú obálku CD si napíšte kľúčové slová obsahu.

7. Nemažte zálohované fotografie z pevného disku. Namiesto toho ich iba zmenšite na rozlíšenie svojho monitora (môžete to urobiť aj pre všetky naraz, napríklad s FxFoto. Prehliadať ich budete môcť v maximálnej kvalite a ak sa rozhodnete pre tlač, siahnete po archíve. Ušetríte priestor na disku a vyhľadávanie bude jednoduchšie, ako pri CD archíve.

8. Ak potrebujete doručiť fotografie v maximálnej kvalite (pre vytlačenie na papier), neposielajte ich e-mailom, ale využite bezplatnú službu yousendit.com alebo FTP servery. Ak je však snímok viac, adresát by mal vedieť, ako vyzerajú skôr, ako si ich stiahne - pošlite mu malé náhľady e-mailom alebo ich uložte na web.

SkryťVypnúť reklamu

9. Ak chcete fotografie uverejniť na webe, zmenšite ich na šírku 640 až 800 pixelov, náhľady na 100-150 pixelov. Ak fotky posielate e-mailom, nemali by byť širšie ako 640 pixelov - viac sa príjemcovi v e-mailovom programe aj tak nezobrazí. Pre celoobrazovkové zobrazovanie voľte rozlíšenie podľa monitora, na ktorom sa budú používať. Typická šírka pre 15-palcový monitor je 1024 bodov, pre 17 palcov 1280 a pre 19 palcov 1600 bodov.

10. Predtým, než fotografie niekomu pošlete, odstráňte z ich hlavičiek informácie o expozícii, grafickom softvéri či vložené náhľady, farebné profily a komentáre. Malé snímky tak môžete zmenšiť až o tretinu bez zmeny kvality. Obsiahnuté informácie vám zobrazí program Opanda iEXIF, nepotrebné časti odstráni DietJPEG .

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu