Aj USB zariadenia je možné pripojiť a zdieľať cez ethernet

Narazili ste niekedy na problém so zdieľaním USB periférií? Rozmýšľali ste, ako pripojiť USB zariadenie zo vzdialenosti pár desiatok metrov od počítača? Firma Silex vyvinula riešenie, ktoré je efektívne, univerzálne a šetrí elektrinu.

SX-2000U2 je kompaktný periferiálny server, ktorý dokáže vytvoriť most medzi USB zariadeniami, lokálnou počítačovou sieťou a vlastným softvérovým klientom. Celkovo dokáže do siete pre výhradný prístup nazdieľať až 14 rôznych zariadení bez toho, aby na ich správu a ovládanie musel byť vyhradený špeciálny počítač. Výnimku tvoria kamery, televízne tunery, reproduktory a iné špecifické USB zariadenia, ktoré využívajú pre prenos dát isochrónny dátový tok.


FOTO - MILAN GIGEL

Zariadenie je dodávané vo forme kompaktného boxu, v ktorom sa skrýva riadiaca elektronika a periferiálne konektory. Už prvé stretnutie naznačuje, že nejde o žiadnu zvláštnosť. Nápadná podobnosť s tlačovým serverom navodzuje atmosféru jenoduchej konfigurovateľnosti a použitia. Skutočne tomu tak je. Na bočnej strane nájdete periferiálny konektor USB 2.0, zdierku 5 voltového napájania a konektor RJ-45 vybavený dvojicou LEDiek, ktorý vám okamžite prezradí stav a rýchlosť pripojenia k sieti. Integrovaná stomegabitová karta síce disponuje nižšou priepustnosťou ako USB port, vo väčšine aplikácií však na zdržanie či oneskorenie nenarazíte. Testy ukázali, že prístup k zariadeniam cez ethernet nie je citeľne pomalší, ako pri priamom pripojení.


FOTO - MILAN GIGEL

Počas prevádzky nepresahuje spotreba hranicu 5 wattov. V prípade, že v súčasnosti kvôli zdieľaniu tlačiarne, multifunkčného zariadenia alebo externej diskovej jednotky nechávate zapnutý počítač na ktorom nikto nepracuje, dokážete ušetriť nemálo peňazí za elektrinu. Výrobca pribalil pulzný zdroj, ktorý pri výmene napájacieho kábla umožňuje prevádzku v Európe i v USA. V prípade jeho zlyhania je akákoľvek náhrada jednoducho dostupná.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže sa v kritických prevádzkových podmienkach môže rovnako ako pri inom zariadení prejaviť nestabilita, nechýba ani tlačidlo RESET pre reinicializáciu. I keď sme ho počas testov nemuseli nikdy použiť, predsa len ide o praktického pomocníka, ak si nepamätáte pôvodné nastavenia a prístupové heslo k zariadeniu. Pomocou neho je možné pri špeciálnom postupe opätovne načítať fabrické nastavenia.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď sme sa v redakcii pôvodne pustili ihneď do zvedavého testovania, nenechali sme si ujsť pohľad na vyhotovenie a technologické zázemie. Riadiaci "počítač" je osadený na obojstrannej doske plošných spojov s intenzívnym tienením. Demontáž je jednoduchou záležitosťou a tak je možné predstaviť si priame zabudovanie komunikačného "medzikusu" do ľubovoľného iného USB zariadenia, či už ide o rozmernejší USB hub, alebo konkrétnu perifériu. 5 voltové napájanie nie je problémom a rozmery dosky plošných spojov nie sú príliš veľké.


FOTO - MILAN GIGEL

Základom riešenia je procesor MICREL KSZ8695PX, ktorý môžete nájsť v rôznych smerovačoch, webových kamerách, sieťových diskoch alebo jednoduchých set-top boxoch. Má zabudované sieťové rozhranie a dvojicu komunikačných zberníc (miniPCI a CardBus) pre komunikáciu s perifériami. Aktualizovateľný firmvér umožňuje rozšírenie funkcií do budúcnosti a odstránenie prípadných nedostatkov a nekompatibilít, ktoré sa vyskytli v aktuálnej verzii softvéru.


FOTO - MILAN GIGEL

Na druhej strane je osadený periferiálny USB host kontrolér a vyrovnávacia pamäť pre dočasné uloženie nespracovaných blokov dát. K USB rozhraniu je možné vďaka prepracovanému firmvéru pripojiť rozbočovač (hub), takže celkovo je možné obslúžiť až 14 rôznych zariadení.


FOTO - MILAN GIGEL

Samotná aplikácia závisí od prostredia a vašich požiadaviek. My sme v teste priebežne vystriedali desiatku najrôznejších zariadení, z ktorých všetky pracovali podľa predpokladov. Zariadenia je možné používať v dvoch režimoch - výlučne so stálym pripojením, alebo výlučne s automatickým pripájaním a odpájaním. To je obzvlášť praktické pri tlačiarňach. I keď sa na serveri nachádza iba jediný USB port, myslite na to, že je možné znásobiť ho rozbočovačom. Vystríhajte sa však tých, ktoré sú určené pre rozhranie USB 1.1. Zbytočne by ste komunikáciu spomalili.


FOTO - MILAN GIGEL

Integrácia je v sieti jednoduchou záležitosťou, i keď výrobca vopred upozorňuje, že podporuje výhradne platformu Microsoft Windows. Obmedzenie spočíva v tom, že server a jeho softvérový klient zabezpečujú prístup k zariadeniam prostredníctvom virtualizácie. Ak sa k ľubovoľnému zariadeniu pripojíte, zablokujete k nemu prístup ostatným (ďalej ho však môžete zdieľať v rámci služieb Microsoft SMB). Je to z toho dôvodu, že pripojenie prebehne na "fyzickej" úrovni. Po vyhradení vzdialeného prostriedku emulátor oznámi správcovi hardvéru prítomnosť nového USB PnP zariadenia, ku ktorému je potrebné priradiť ovládač. Akonáhle je ovládač nainštalovaný (častokrát s potrebou reštartu), všetko pracuje tak, akoby ste mali konkrétnu perifériu priamo pripojenú ku svojmu PC. Kým v správcovi hardvéru vidíte konkrétne zariadenie, ovládajúci panel klienta vám zobrazí aktuálnu ponuku zariadení, ich pridelenie i využívanie konkrétnymi počítačmi v sieti i s rýchlosťou ich rozhraní.


Na CD nosiči nájdete nástroj na rýchlu konfiguráciu. Ten pomocou výpisu dostupných MAC adries identifikuje kompatibilné zariadenia, alebo vyzve používateľa pre vpísanie MAC adresy z identifikačnej nálepky. Zväčša však všetko zvládne automatika.


V ďalšom kroku máte možnosť aktivovať službu DHCP alebo prideliť zariadeniu pevnú IP adresu. O tom, že ide iba o rýchle nastavenie svedčí i to, že maska a brána sa jednoducho do úvahy zatiaľ neberú.


Všetky detaily je však možné okamžite dotiahnuť v internetovom prehliadači. Ten poskytuje jednoduché komunikačné rozhranie, ktoré vám umožní aplikovať základné prispôsobenia. Po privítaní získate prehľad o pripojených zariadeniach a ich využití.


Aby ste sa však dokázali vrátiť i k minulosti, nesmie chýbať ani žurnál, ktorý obsahuje informácie od posledného reštartu. Evidujú sa pripojenia a odpojenia. Zariadenie však nemá žiadnu flash pamäť, aby údaje zostali zaevidované i po reštarte. Ide skôr o nástroj pre odladenie ako základňu pre audit.


Dôležitým prvkom je zabezpečenie heslom. To zaistí, aby nikto v lokálnej sieti bez jeho znalosti nemohol meniť konfiguračné parametre.


Parametre sieťového rozhrania sú omnoho konfigurovateľnejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Po zadefinovaní brány je možné zaistiť dostupnosť z internetu, zdokonaliť je možné i implementáciu vo WINS.


Aby bol však systém i bezpečný, potrebné je aby bolo možné na úrovni IP protokolu definovať prístupové pravidlá. Do access-listu je možné zadefinovať celkovo až štyri pravidlá, ktorými môžete vylúčiť neželané stanice od prístupu k zdieľaným zdrojom, alebo naopak ich explicitne vymedziť. Keďže prístup je obmedzovaný iba na tejto úrovni, bolo by škoda nevyužiť ju.


Po každej zmene konfigurácie postačí reštartovať server a nastavenia sú aplikované do praxe. Spomínali sme, že zariadenia sú vždy pri pripojení zablokované pre výhradné použitie s možnosťou ich dodatočného sekundárneho zdieľania službami SMB. To je výhodné napríklad pri diskových jednotkách. Ak disk nikto nepoužíva, ktokoľvek môže využiť jeho služby. Ak sú však nútení pracovať dvaja používatelia súčasne, jeden z nich musí zdieľanie sprostredkovať, aby dokázal operácie riadiť na úrovni súborového systému.

Samostatnou kapitolou sú však tlačiarne. Pre ne existuje špeciálny prevádzkový režim. Akonáhle príde požiadavka na tlač, vzdialená tlačiareň sa automaticky pripojí pre vykonanie úlohy a následne okamžite odpojí, aby ju mohol ktokoľvek iný používať. Je to praktické a zabraňuje to možným konfliktom. Predpokladáme, že v budúcnosti bude možné tento režim aktivovať i pre iný druh periféfií. Aktuálny firmvér má predsa verziu 1.00

Celkovo je možné periferiálny server silex SX2000-U2 hodnotiť ako inteligentné riešenie pre domácnosti a malé pracovné skupiny, i keď špecifickým nasadením je vytvorenie 100 metrovej, či pomocou sietí a internetu dĺžkovo neobmedzenej "predlžovačky" pre USB periférie jediného počítača. Výkon dosahuje očakávania, problémy s kompatibilitou sa neobjavili a všetky funkcie zodpovedajú špecifikáciám výrobku. Keďže ide o praktický doplnok na rôzne pracoviská, riešenie si zaslúži nemalú pozornosť, i keď do budúcnosti je možné očakávať multiplatformovú podporu a rozšírené možnosti bezpečnosti.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.silexeurope.de/euro/products/network/usb/sx2000u2.html
Orientačná cena: 137 eur bez DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.

Neprehliadnite tiež

Ako vyzerajú svety mimo slnečnej sústavy? Pozrite si najkrajšie exoplanéty

Vedci predpokladajú, že okolo každej hviezdy krúži aspoň jedna planéta.

V Anglicku chcú mobilnú sieť posilniť balónmi, autami aj dronmi

Ak treba signál a rýchle spojenie, netreba hneď stavať vysoké veže.

Microsoft meškal so záplatami, neopravil dve vážne chyby vo Windowse

Počítače firiem nemusia byť chránené proti všetkým slabinám systému.

Samsung chce upraviť a znova začať predávať svoje horiace smartfóny

Upravené mobily neskončia na recyklačných linkách, dostanú sa opäť do rúk spotrebiteľov rozvojových trhov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 2. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 3. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 4. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 5. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 6. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 7. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 8. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 9. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 10. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 782
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 610
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 320
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 125
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 576
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 598
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 247
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 009
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 804
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 724

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop