SME

Aj USB zariadenia je možné pripojiť a zdieľať cez ethernet

Narazili ste niekedy na problém so zdieľaním USB periférií? Rozmýšľali ste, ako pripojiť USB zariadenie zo vzdialenosti pár desiatok metrov od počítača? Firma Silex vyvinula riešenie, ktoré je efektívne, univerzálne a šetrí elektrinu.

SX-2000U2 je kompaktný periferiálny server, ktorý dokáže vytvoriť most medzi USB zariadeniami, lokálnou počítačovou sieťou a vlastným softvérovým klientom. Celkovo dokáže do siete pre výhradný prístup nazdieľať až 14 rôznych zariadení bez toho, aby na ich správu a ovládanie musel byť vyhradený špeciálny počítač. Výnimku tvoria kamery, televízne tunery, reproduktory a iné špecifické USB zariadenia, ktoré využívajú pre prenos dát isochrónny dátový tok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


FOTO - MILAN GIGEL

Zariadenie je dodávané vo forme kompaktného boxu, v ktorom sa skrýva riadiaca elektronika a periferiálne konektory. Už prvé stretnutie naznačuje, že nejde o žiadnu zvláštnosť. Nápadná podobnosť s tlačovým serverom navodzuje atmosféru jenoduchej konfigurovateľnosti a použitia. Skutočne tomu tak je. Na bočnej strane nájdete periferiálny konektor USB 2.0, zdierku 5 voltového napájania a konektor RJ-45 vybavený dvojicou LEDiek, ktorý vám okamžite prezradí stav a rýchlosť pripojenia k sieti. Integrovaná stomegabitová karta síce disponuje nižšou priepustnosťou ako USB port, vo väčšine aplikácií však na zdržanie či oneskorenie nenarazíte. Testy ukázali, že prístup k zariadeniam cez ethernet nie je citeľne pomalší, ako pri priamom pripojení.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Počas prevádzky nepresahuje spotreba hranicu 5 wattov. V prípade, že v súčasnosti kvôli zdieľaniu tlačiarne, multifunkčného zariadenia alebo externej diskovej jednotky nechávate zapnutý počítač na ktorom nikto nepracuje, dokážete ušetriť nemálo peňazí za elektrinu. Výrobca pribalil pulzný zdroj, ktorý pri výmene napájacieho kábla umožňuje prevádzku v Európe i v USA. V prípade jeho zlyhania je akákoľvek náhrada jednoducho dostupná.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže sa v kritických prevádzkových podmienkach môže rovnako ako pri inom zariadení prejaviť nestabilita, nechýba ani tlačidlo RESET pre reinicializáciu. I keď sme ho počas testov nemuseli nikdy použiť, predsa len ide o praktického pomocníka, ak si nepamätáte pôvodné nastavenia a prístupové heslo k zariadeniu. Pomocou neho je možné pri špeciálnom postupe opätovne načítať fabrické nastavenia.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

I keď sme sa v redakcii pôvodne pustili ihneď do zvedavého testovania, nenechali sme si ujsť pohľad na vyhotovenie a technologické zázemie. Riadiaci "počítač" je osadený na obojstrannej doske plošných spojov s intenzívnym tienením. Demontáž je jednoduchou záležitosťou a tak je možné predstaviť si priame zabudovanie komunikačného "medzikusu" do ľubovoľného iného USB zariadenia, či už ide o rozmernejší USB hub, alebo konkrétnu perifériu. 5 voltové napájanie nie je problémom a rozmery dosky plošných spojov nie sú príliš veľké.


FOTO - MILAN GIGEL

Základom riešenia je procesor MICREL KSZ8695PX, ktorý môžete nájsť v rôznych smerovačoch, webových kamerách, sieťových diskoch alebo jednoduchých set-top boxoch. Má zabudované sieťové rozhranie a dvojicu komunikačných zberníc (miniPCI a CardBus) pre komunikáciu s perifériami. Aktualizovateľný firmvér umožňuje rozšírenie funkcií do budúcnosti a odstránenie prípadných nedostatkov a nekompatibilít, ktoré sa vyskytli v aktuálnej verzii softvéru.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na druhej strane je osadený periferiálny USB host kontrolér a vyrovnávacia pamäť pre dočasné uloženie nespracovaných blokov dát. K USB rozhraniu je možné vďaka prepracovanému firmvéru pripojiť rozbočovač (hub), takže celkovo je možné obslúžiť až 14 rôznych zariadení.


FOTO - MILAN GIGEL

Samotná aplikácia závisí od prostredia a vašich požiadaviek. My sme v teste priebežne vystriedali desiatku najrôznejších zariadení, z ktorých všetky pracovali podľa predpokladov. Zariadenia je možné používať v dvoch režimoch - výlučne so stálym pripojením, alebo výlučne s automatickým pripájaním a odpájaním. To je obzvlášť praktické pri tlačiarňach. I keď sa na serveri nachádza iba jediný USB port, myslite na to, že je možné znásobiť ho rozbočovačom. Vystríhajte sa však tých, ktoré sú určené pre rozhranie USB 1.1. Zbytočne by ste komunikáciu spomalili.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Integrácia je v sieti jednoduchou záležitosťou, i keď výrobca vopred upozorňuje, že podporuje výhradne platformu Microsoft Windows. Obmedzenie spočíva v tom, že server a jeho softvérový klient zabezpečujú prístup k zariadeniam prostredníctvom virtualizácie. Ak sa k ľubovoľnému zariadeniu pripojíte, zablokujete k nemu prístup ostatným (ďalej ho však môžete zdieľať v rámci služieb Microsoft SMB). Je to z toho dôvodu, že pripojenie prebehne na "fyzickej" úrovni. Po vyhradení vzdialeného prostriedku emulátor oznámi správcovi hardvéru prítomnosť nového USB PnP zariadenia, ku ktorému je potrebné priradiť ovládač. Akonáhle je ovládač nainštalovaný (častokrát s potrebou reštartu), všetko pracuje tak, akoby ste mali konkrétnu perifériu priamo pripojenú ku svojmu PC. Kým v správcovi hardvéru vidíte konkrétne zariadenie, ovládajúci panel klienta vám zobrazí aktuálnu ponuku zariadení, ich pridelenie i využívanie konkrétnymi počítačmi v sieti i s rýchlosťou ich rozhraní.

SkryťVypnúť reklamu


Na CD nosiči nájdete nástroj na rýchlu konfiguráciu. Ten pomocou výpisu dostupných MAC adries identifikuje kompatibilné zariadenia, alebo vyzve používateľa pre vpísanie MAC adresy z identifikačnej nálepky. Zväčša však všetko zvládne automatika.


V ďalšom kroku máte možnosť aktivovať službu DHCP alebo prideliť zariadeniu pevnú IP adresu. O tom, že ide iba o rýchle nastavenie svedčí i to, že maska a brána sa jednoducho do úvahy zatiaľ neberú.


Všetky detaily je však možné okamžite dotiahnuť v internetovom prehliadači. Ten poskytuje jednoduché komunikačné rozhranie, ktoré vám umožní aplikovať základné prispôsobenia. Po privítaní získate prehľad o pripojených zariadeniach a ich využití.


Aby ste sa však dokázali vrátiť i k minulosti, nesmie chýbať ani žurnál, ktorý obsahuje informácie od posledného reštartu. Evidujú sa pripojenia a odpojenia. Zariadenie však nemá žiadnu flash pamäť, aby údaje zostali zaevidované i po reštarte. Ide skôr o nástroj pre odladenie ako základňu pre audit.

SkryťVypnúť reklamu


Dôležitým prvkom je zabezpečenie heslom. To zaistí, aby nikto v lokálnej sieti bez jeho znalosti nemohol meniť konfiguračné parametre.


Parametre sieťového rozhrania sú omnoho konfigurovateľnejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Po zadefinovaní brány je možné zaistiť dostupnosť z internetu, zdokonaliť je možné i implementáciu vo WINS.


Aby bol však systém i bezpečný, potrebné je aby bolo možné na úrovni IP protokolu definovať prístupové pravidlá. Do access-listu je možné zadefinovať celkovo až štyri pravidlá, ktorými môžete vylúčiť neželané stanice od prístupu k zdieľaným zdrojom, alebo naopak ich explicitne vymedziť. Keďže prístup je obmedzovaný iba na tejto úrovni, bolo by škoda nevyužiť ju.


Po každej zmene konfigurácie postačí reštartovať server a nastavenia sú aplikované do praxe. Spomínali sme, že zariadenia sú vždy pri pripojení zablokované pre výhradné použitie s možnosťou ich dodatočného sekundárneho zdieľania službami SMB. To je výhodné napríklad pri diskových jednotkách. Ak disk nikto nepoužíva, ktokoľvek môže využiť jeho služby. Ak sú však nútení pracovať dvaja používatelia súčasne, jeden z nich musí zdieľanie sprostredkovať, aby dokázal operácie riadiť na úrovni súborového systému.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnou kapitolou sú však tlačiarne. Pre ne existuje špeciálny prevádzkový režim. Akonáhle príde požiadavka na tlač, vzdialená tlačiareň sa automaticky pripojí pre vykonanie úlohy a následne okamžite odpojí, aby ju mohol ktokoľvek iný používať. Je to praktické a zabraňuje to možným konfliktom. Predpokladáme, že v budúcnosti bude možné tento režim aktivovať i pre iný druh periféfií. Aktuálny firmvér má predsa verziu 1.00

Celkovo je možné periferiálny server silex SX2000-U2 hodnotiť ako inteligentné riešenie pre domácnosti a malé pracovné skupiny, i keď špecifickým nasadením je vytvorenie 100 metrovej, či pomocou sietí a internetu dĺžkovo neobmedzenej "predlžovačky" pre USB periférie jediného počítača. Výkon dosahuje očakávania, problémy s kompatibilitou sa neobjavili a všetky funkcie zodpovedajú špecifikáciám výrobku. Keďže ide o praktický doplnok na rôzne pracoviská, riešenie si zaslúži nemalú pozornosť, i keď do budúcnosti je možné očakávať multiplatformovú podporu a rozšírené možnosti bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.silexeurope.de/euro/products/network/usb/sx2000u2.html
Orientačná cena: 137 eur bez DPH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


56
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 847
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 912
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 595
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 706
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 397
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 683
SkryťZatvoriť reklamu