SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Aj USB zariadenia je možné pripojiť a zdieľať cez ethernet

Narazili ste niekedy na problém so zdieľaním USB periférií? Rozmýšľali ste, ako pripojiť USB zariadenie zo vzdialenosti pár desiatok metrov od počítača? Firma Silex vyvinula riešenie, ktoré je efektívne, univerzálne a šetrí elektrinu.

SX-2000U2 je kompaktný periferiálny server, ktorý dokáže vytvoriť most medzi USB zariadeniami, lokálnou počítačovou sieťou a vlastným softvérovým klientom. Celkovo dokáže do siete pre výhradný prístup nazdieľať až 14 rôznych zariadení bez toho, aby na ich správu a ovládanie musel byť vyhradený špeciálny počítač. Výnimku tvoria kamery, televízne tunery, reproduktory a iné špecifické USB zariadenia, ktoré využívajú pre prenos dát isochrónny dátový tok.


FOTO - MILAN GIGEL

Zariadenie je dodávané vo forme kompaktného boxu, v ktorom sa skrýva riadiaca elektronika a periferiálne konektory. Už prvé stretnutie naznačuje, že nejde o žiadnu zvláštnosť. Nápadná podobnosť s tlačovým serverom navodzuje atmosféru jenoduchej konfigurovateľnosti a použitia. Skutočne tomu tak je. Na bočnej strane nájdete periferiálny konektor USB 2.0, zdierku 5 voltového napájania a konektor RJ-45 vybavený dvojicou LEDiek, ktorý vám okamžite prezradí stav a rýchlosť pripojenia k sieti. Integrovaná stomegabitová karta síce disponuje nižšou priepustnosťou ako USB port, vo väčšine aplikácií však na zdržanie či oneskorenie nenarazíte. Testy ukázali, že prístup k zariadeniam cez ethernet nie je citeľne pomalší, ako pri priamom pripojení.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Počas prevádzky nepresahuje spotreba hranicu 5 wattov. V prípade, že v súčasnosti kvôli zdieľaniu tlačiarne, multifunkčného zariadenia alebo externej diskovej jednotky nechávate zapnutý počítač na ktorom nikto nepracuje, dokážete ušetriť nemálo peňazí za elektrinu. Výrobca pribalil pulzný zdroj, ktorý pri výmene napájacieho kábla umožňuje prevádzku v Európe i v USA. V prípade jeho zlyhania je akákoľvek náhrada jednoducho dostupná.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže sa v kritických prevádzkových podmienkach môže rovnako ako pri inom zariadení prejaviť nestabilita, nechýba ani tlačidlo RESET pre reinicializáciu. I keď sme ho počas testov nemuseli nikdy použiť, predsa len ide o praktického pomocníka, ak si nepamätáte pôvodné nastavenia a prístupové heslo k zariadeniu. Pomocou neho je možné pri špeciálnom postupe opätovne načítať fabrické nastavenia.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

I keď sme sa v redakcii pôvodne pustili ihneď do zvedavého testovania, nenechali sme si ujsť pohľad na vyhotovenie a technologické zázemie. Riadiaci "počítač" je osadený na obojstrannej doske plošných spojov s intenzívnym tienením. Demontáž je jednoduchou záležitosťou a tak je možné predstaviť si priame zabudovanie komunikačného "medzikusu" do ľubovoľného iného USB zariadenia, či už ide o rozmernejší USB hub, alebo konkrétnu perifériu. 5 voltové napájanie nie je problémom a rozmery dosky plošných spojov nie sú príliš veľké.


FOTO - MILAN GIGEL

Základom riešenia je procesor MICREL KSZ8695PX, ktorý môžete nájsť v rôznych smerovačoch, webových kamerách, sieťových diskoch alebo jednoduchých set-top boxoch. Má zabudované sieťové rozhranie a dvojicu komunikačných zberníc (miniPCI a CardBus) pre komunikáciu s perifériami. Aktualizovateľný firmvér umožňuje rozšírenie funkcií do budúcnosti a odstránenie prípadných nedostatkov a nekompatibilít, ktoré sa vyskytli v aktuálnej verzii softvéru.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na druhej strane je osadený periferiálny USB host kontrolér a vyrovnávacia pamäť pre dočasné uloženie nespracovaných blokov dát. K USB rozhraniu je možné vďaka prepracovanému firmvéru pripojiť rozbočovač (hub), takže celkovo je možné obslúžiť až 14 rôznych zariadení.


FOTO - MILAN GIGEL

Samotná aplikácia závisí od prostredia a vašich požiadaviek. My sme v teste priebežne vystriedali desiatku najrôznejších zariadení, z ktorých všetky pracovali podľa predpokladov. Zariadenia je možné používať v dvoch režimoch - výlučne so stálym pripojením, alebo výlučne s automatickým pripájaním a odpájaním. To je obzvlášť praktické pri tlačiarňach. I keď sa na serveri nachádza iba jediný USB port, myslite na to, že je možné znásobiť ho rozbočovačom. Vystríhajte sa však tých, ktoré sú určené pre rozhranie USB 1.1. Zbytočne by ste komunikáciu spomalili.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Integrácia je v sieti jednoduchou záležitosťou, i keď výrobca vopred upozorňuje, že podporuje výhradne platformu Microsoft Windows. Obmedzenie spočíva v tom, že server a jeho softvérový klient zabezpečujú prístup k zariadeniam prostredníctvom virtualizácie. Ak sa k ľubovoľnému zariadeniu pripojíte, zablokujete k nemu prístup ostatným (ďalej ho však môžete zdieľať v rámci služieb Microsoft SMB). Je to z toho dôvodu, že pripojenie prebehne na "fyzickej" úrovni. Po vyhradení vzdialeného prostriedku emulátor oznámi správcovi hardvéru prítomnosť nového USB PnP zariadenia, ku ktorému je potrebné priradiť ovládač. Akonáhle je ovládač nainštalovaný (častokrát s potrebou reštartu), všetko pracuje tak, akoby ste mali konkrétnu perifériu priamo pripojenú ku svojmu PC. Kým v správcovi hardvéru vidíte konkrétne zariadenie, ovládajúci panel klienta vám zobrazí aktuálnu ponuku zariadení, ich pridelenie i využívanie konkrétnymi počítačmi v sieti i s rýchlosťou ich rozhraní.

Skryť Vypnúť reklamu


Na CD nosiči nájdete nástroj na rýchlu konfiguráciu. Ten pomocou výpisu dostupných MAC adries identifikuje kompatibilné zariadenia, alebo vyzve používateľa pre vpísanie MAC adresy z identifikačnej nálepky. Zväčša však všetko zvládne automatika.


V ďalšom kroku máte možnosť aktivovať službu DHCP alebo prideliť zariadeniu pevnú IP adresu. O tom, že ide iba o rýchle nastavenie svedčí i to, že maska a brána sa jednoducho do úvahy zatiaľ neberú.


Všetky detaily je však možné okamžite dotiahnuť v internetovom prehliadači. Ten poskytuje jednoduché komunikačné rozhranie, ktoré vám umožní aplikovať základné prispôsobenia. Po privítaní získate prehľad o pripojených zariadeniach a ich využití.


Aby ste sa však dokázali vrátiť i k minulosti, nesmie chýbať ani žurnál, ktorý obsahuje informácie od posledného reštartu. Evidujú sa pripojenia a odpojenia. Zariadenie však nemá žiadnu flash pamäť, aby údaje zostali zaevidované i po reštarte. Ide skôr o nástroj pre odladenie ako základňu pre audit.

Skryť Vypnúť reklamu


Dôležitým prvkom je zabezpečenie heslom. To zaistí, aby nikto v lokálnej sieti bez jeho znalosti nemohol meniť konfiguračné parametre.


Parametre sieťového rozhrania sú omnoho konfigurovateľnejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Po zadefinovaní brány je možné zaistiť dostupnosť z internetu, zdokonaliť je možné i implementáciu vo WINS.


Aby bol však systém i bezpečný, potrebné je aby bolo možné na úrovni IP protokolu definovať prístupové pravidlá. Do access-listu je možné zadefinovať celkovo až štyri pravidlá, ktorými môžete vylúčiť neželané stanice od prístupu k zdieľaným zdrojom, alebo naopak ich explicitne vymedziť. Keďže prístup je obmedzovaný iba na tejto úrovni, bolo by škoda nevyužiť ju.


Po každej zmene konfigurácie postačí reštartovať server a nastavenia sú aplikované do praxe. Spomínali sme, že zariadenia sú vždy pri pripojení zablokované pre výhradné použitie s možnosťou ich dodatočného sekundárneho zdieľania službami SMB. To je výhodné napríklad pri diskových jednotkách. Ak disk nikto nepoužíva, ktokoľvek môže využiť jeho služby. Ak sú však nútení pracovať dvaja používatelia súčasne, jeden z nich musí zdieľanie sprostredkovať, aby dokázal operácie riadiť na úrovni súborového systému.

Skryť Vypnúť reklamu

Samostatnou kapitolou sú však tlačiarne. Pre ne existuje špeciálny prevádzkový režim. Akonáhle príde požiadavka na tlač, vzdialená tlačiareň sa automaticky pripojí pre vykonanie úlohy a následne okamžite odpojí, aby ju mohol ktokoľvek iný používať. Je to praktické a zabraňuje to možným konfliktom. Predpokladáme, že v budúcnosti bude možné tento režim aktivovať i pre iný druh periféfií. Aktuálny firmvér má predsa verziu 1.00

Celkovo je možné periferiálny server silex SX2000-U2 hodnotiť ako inteligentné riešenie pre domácnosti a malé pracovné skupiny, i keď špecifickým nasadením je vytvorenie 100 metrovej, či pomocou sietí a internetu dĺžkovo neobmedzenej "predlžovačky" pre USB periférie jediného počítača. Výkon dosahuje očakávania, problémy s kompatibilitou sa neobjavili a všetky funkcie zodpovedajú špecifikáciám výrobku. Keďže ide o praktický doplnok na rôzne pracoviská, riešenie si zaslúži nemalú pozornosť, i keď do budúcnosti je možné očakávať multiplatformovú podporu a rozšírené možnosti bezpečnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.silexeurope.de/euro/products/network/usb/sx2000u2.html
Orientačná cena: 137 eur bez DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Naď pripúšťa, že možno budú musieť zakázať testovanie ľudí z iných okresov (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 2890 pozitívne testovaných ľudí a 25 úmrtí pacientov s Covid-19. Celkovo si pandémia vyžiadala 159 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Komentár Petra Schutza

Z krajiny sa stal pokusný králik vojny proti Covidu

Koza zarevala, vlk hladný.

Peter Schutz
Ilustračné foto.
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 962
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 829
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 116
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 12 471
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 085
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 705
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 675
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 863
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 733
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 687