Washington 26. augusta (TASR) - Gigantické železné jadro v strede našej Zeme rotuje podľa všetkého o niečo rýchlejšie než zvyšok planéty. Prišli na to americkí vedci, ktorí svoje zistenia zverejnili v najnovšom vydaní odborného časopisu Science.
Pevné jadro s priemerom 2414 km rotuje oproti zvyšku Zeme rýchlejšie asi o štvrtinu až polovicu stupňa ročne, tvrdia vedci zo Zemského observatória Lamont-Doherty pri Columbijskej univerzite a z University of Illinois.
Rotácia zemského jadra je dôležitou súčasťou dynama, ktoré vytvára okolo našej planéty ochranné magnetické pole. Za odlišnú rýchlosť rotácie je podľa výskumníka Siao-tunga Songa zodpovedná magnetická interakcia.
Myšlienku rýchlejšej rotácie jadra vyslovili už v roku 1996 dvaja autori súčasnej štúdie, Paul Richards z Lamont-Doherty a Song, ktorý dnes pôsobí ako pridružený profesor na univerzite v Illinois.
Vedci skúmali šírenie zemetrasných vĺn cez Zem a analyzovali takzvané páry. Tak sa označujú zemetrasenia, ktoré vznikajú v lokalite vzdialenej od seba len necelý kilometer, no v odlišnom čase.
Analýze podrobili 30 zemetrasení, ktoré sa vyskytli v južnom Atlantiku, a merania uskutočnil na 58 seizmických staniciach na Aljaške. Zistili rozdiely v časovom šírení i tvare vĺn, čo naznačuje, že rozdiely musia byť prítomné v zemskom jadre, cez ktoré vlny prechádzali.
Analýzou týchto rozdielov vypočítali, že jadro sa otáča o niečo rýchlejšie než zvyšok Zeme, a že je trochu hrčkovité. Toto pevné vnútorné jadro je obklopené tekutým vonkajším jadrom v priemere 6759 km.
Keďže planéta je rozdelená na 360 stupňov zemepisnej dĺžky, jadru rotujúcemu o štvrtinu až polovicu stupňa rýchlejšie by trvalo 700 až 1400 rokov, kým by predbehlo povrch planéty o jednu celú rotáciu.
Song však vyjadril domnienku, že rýchlosť rotácie sa časom mení a niekedy môže jadro rotovať dokonca pomalšie než zvyšok planéty. "To, čo vidíme teraz, je len krátka momentka veľmi dlhého procesu medzi magnetickým poľom a vnútorným jadrom," hovorí Song.
O to viac je podľa neho prekvapujúcejšie, že za tak krátky čas (menej než desaťročie) sme dokázali takéto zmeny vôbec zaznamenať. Geológovia sú totiž zvyknutí uvažovať v medziach tisícov až miliónov rokov pokiaľ ide o geologické procesy.
Výskum financovala americká nadácia National Science Foundation a čínska nadácia prírodných vied Natural Science Foundation of China.