SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Z ruských obchodov zmizli pašované mobily

MOSKVA - Za posledný týždeň vzrástli ceny mobilných telefónov v Rusku o 30 až 40 percent. Experti pritom neočakávajú, že by mohli v dohľadom čase opäť zlacnieť.

FOTO

Koniec lacného mobilného telefonovania spôsobila minulý týždeň ruská polícia, ktorá zhabala veľké množstvo pašovaných mobilných telefónov.

Nedostatok žiadaného tovaru sa už začal prejavovať priamo v obchodoch. Mnohí predajcovia majú poloprázdne výlohy a lacnejšie typy telefónov sa nedajú zohnať. "Teraz sme poloprázdni, ľudia všetko vykúpili," povedala predavačka v jednom z obchodíkov na Savelovskom trhovisku, kde bol zvyčajne veľký výber mobilov všetkých značiek, tvarov, veľkosti i cien.

V moskovských bazároch sa začali objavovať predtým opovrhované, niekoľko rokov staré typy mobilných telefónov a v sa metre už objavili mladíci s ceduľami "Kúpim váš mobil. Zaplatím dosť". Predtým podobné nápisy väčšinou inzerovali lacný predaj pochybne získaných prístrojov.

V Rusku bolo podľa údajov spoločnosti iKS-Consulting v roku 2004 celkom 74,36 milióna používateľov mobilných telefónov a trh neustále rýchlo rastie. Mobily používajú predovšetkým mladí ľudia žijúci v mestách. V obľube sú prístroje so zabudovaným fotoaparátom či videom a umožňujú pripojenie na internet.

Ruskí vyšetrovatelia 16. augusta oznámili, že v rámci protipašeráckej operácie zhabali asi milión mobilov. Policajti hovorili o 300 tonách kontrabandu. Ten bol podľa nich určený i pre známe ruské obchodné siete. Milión mobilných telefónov sa v Rusku predá v priemere každé dva týždne. Podľa denníka Kommersant absencia týchto mobilov na trhu spôsobila zvýšenie dopytu i cien v obchodoch.

Po oznámení polície sa ozvali telekomunikačné firmy s vyhláseniami, že ich sa nová situácia nedotkne, pretože ony mobily nedovážajú, iba odoberajú tovar od importérov. Pravda to však bola len sčasti, pretože práve dovozcovia vo veľkej miere využívali možnosti tieňovej ekonomiky a neplatili dane a clá.

(čtk, reuters)

Akonáhle ruskí policajti

zastavili pašerákov, v Ruských

obchodoch chýbajú mobily.

ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.