FOTO - PNAS |
Tím Philipa Jessopa z Kráľovninej univerzity (Kanada) vyvinul rozpúšťadlo, zmes alkoholu a amínovej bázy, ktorého funkciu možno pri izbovej teplote meniť z nepolárnej ("olejovitej") na polárnu ("vodnú") a späť pomocou oxidu uhličitého, dusíka a argónu a zmenami tlaku.
Thorsten Bach z Mníchovskej technickej univerzity (Nemecko) s kolegami navrhol nový spôsob, ako ovládať priestorovú orientáciu molekúl (ľavo- či pravotočivosť), od ktorej závisí ich priemyselná či medicínska aktivita, fotochemickou reakciou s organickým katalyzátorom.
Tím Raya Baughmana z Texaskej univerzity v Dallase (USA) našiel spôsob, ako z uhlíkových nanotrubíc zhotoviť niekoľkometrové priehľadné pásy, superodolné v ťahu. Využitie prichádza do úvahy v množstve oblastí - od elektricky vykurovaných oblokov áut po pružné obrazovky.
Jaap Sinninghe Damste z Kráľovského ústavu pre morský výskum (Holandsko) s kolegami identifikoval symbiotický vzťah významný pre recykláciu prírodného metánu, a teda kolobeh uhlíka. Machy rodu Sphagnum ponorené v rašeliniskách kozumujú metán pomocou baktérií.
Tím Anthonyho Patta z Bostonskej univerzity (USA) naučil farmárov v Zimbabwe (na snímke) využívať dlhodobé meteorologické predpovede vplyvu klimatického javu El Niňo tak, aby vhodnou voľbou plodín a spôsobov ich ošetrovania zvýšili výnosy až o 20 percent.
Andrew Lilley zo Strediska pre hydrológiu a ekológiu (Veľká Británia) s kolegami zistil, že druhovo pestré bakteriálne spoločenstvá v jazierkach dažďovej vody v dutinách európskych bukov fungujú ekosystémovo oveľa lepšie ako tie, ktoré zahŕňajú malý počet druhov.
Stephen Giovannoni z Oregonskej štátnej univerzity (USA) s kolegami zistil, že genóm baktérie Pelagibacter ubique zo skupiny SAR11 (ekologicky vplyvná štvrtina baktérií v oceánoch), je dosiaľ najmenší známy a neobsahuje nijakú DNA, ktorá nekóduje gény.
Tím Tobiasa Allandera z Karolínskeho inštitútu (Švédsko) identifikoval unikátny ľudský bokavírus HboV. Zrejme súvisí so záhadnými infekciami spodného dýchacieho traktu detí.
Daniel Bendor a Xiaoqin Wang z Univerzity Johnsa Hopkinsa (USA) opísali neuróny v sluchovej kôre mozgu, ktorých aktivita zodpovedá vnímaniu výšky tónu a teda aj hudby.
Rowan Flad z Harvardovej univerzity (USA) s čínskymi kolegami našiel v strednej Číne pri rieke Jang-c-ťiang lokalitu, kde sa v 1. tisícročí p. n. l. rozsiahlo produkovala soľ. Vláda nad lokalitou mohla pomôcť prvému zjednoteniu celej krajiny pod dynastiou Čchin roku 221 p. n. l.