SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede (18.-24. 8. 2005)

Tím Philipa Jessopa z Kráľovninej univerzity (Kanada) vyvinul rozpúšťadlo, zmes alkoholu a amínovej bázy, ktorého funkciu možno pri izbovej teplote meniť z nepolárnej ("olejovitej") na polárnu ("vodnú") a späť pomocou oxidu uhličitého, dusíka a argónu ..

FOTO - PNAS

Tím Philipa Jessopa z Kráľovninej univerzity (Kanada) vyvinul rozpúšťadlo, zmes alkoholu a amínovej bázy, ktorého funkciu možno pri izbovej teplote meniť z nepolárnej ("olejovitej") na polárnu ("vodnú") a späť pomocou oxidu uhličitého, dusíka a argónu a zmenami tlaku.

Thorsten Bach z Mníchovskej technickej univerzity (Nemecko) s kolegami navrhol nový spôsob, ako ovládať priestorovú orientáciu molekúl (ľavo- či pravotočivosť), od ktorej závisí ich priemyselná či medicínska aktivita, fotochemickou reakciou s organickým katalyzátorom.

Tím Raya Baughmana z Texaskej univerzity v Dallase (USA) našiel spôsob, ako z uhlíkových nanotrubíc zhotoviť niekoľkometrové priehľadné pásy, superodolné v ťahu. Využitie prichádza do úvahy v množstve oblastí - od elektricky vykurovaných oblokov áut po pružné obrazovky.

Jaap Sinninghe Damste z Kráľovského ústavu pre morský výskum (Holandsko) s kolegami identifikoval symbiotický vzťah významný pre recykláciu prírodného metánu, a teda kolobeh uhlíka. Machy rodu Sphagnum ponorené v rašeliniskách kozumujú metán pomocou baktérií.

Tím Anthonyho Patta z Bostonskej univerzity (USA) naučil farmárov v Zimbabwe (na snímke) využívať dlhodobé meteorologické predpovede vplyvu klimatického javu El Niňo tak, aby vhodnou voľbou plodín a spôsobov ich ošetrovania zvýšili výnosy až o 20 percent.

Andrew Lilley zo Strediska pre hydrológiu a ekológiu (Veľká Británia) s kolegami zistil, že druhovo pestré bakteriálne spoločenstvá v jazierkach dažďovej vody v dutinách európskych bukov fungujú ekosystémovo oveľa lepšie ako tie, ktoré zahŕňajú malý počet druhov.

Stephen Giovannoni z Oregonskej štátnej univerzity (USA) s kolegami zistil, že genóm baktérie Pelagibacter ubique zo skupiny SAR11 (ekologicky vplyvná štvrtina baktérií v oceánoch), je dosiaľ najmenší známy a neobsahuje nijakú DNA, ktorá nekóduje gény.

Tím Tobiasa Allandera z Karolínskeho inštitútu (Švédsko) identifikoval unikátny ľudský bokavírus HboV. Zrejme súvisí so záhadnými infekciami spodného dýchacieho traktu detí.

Daniel Bendor a Xiaoqin Wang z Univerzity Johnsa Hopkinsa (USA) opísali neuróny v sluchovej kôre mozgu, ktorých aktivita zodpovedá vnímaniu výšky tónu a teda aj hudby.

Rowan Flad z Harvardovej univerzity (USA) s čínskymi kolegami našiel v strednej Číne pri rieke Jang-c-ťiang lokalitu, kde sa v 1. tisícročí p. n. l. rozsiahlo produkovala soľ. Vláda nad lokalitou mohla pomôcť prvému zjednoteniu celej krajiny pod dynastiou Čchin roku 221 p. n. l.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Premiér Matovič hovorí o nových opatreniach.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.