SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Obloha v septembri

Kalendárne leto je za nami, astronomické odíde o pár týždňov. V septembri nastane jesenná rovnodennosť (23. 9. o 00:23 LSEČ), ale letný čas (tzv. posunutý) ešte zotrvá.

FOTO

V septembri po zotmení nás ešte možno ohúria (pretože teraz ich máme už "okukané") najkrajšie letné súhvezdia - na juhu Labuť , Lýra , Orol , pod nimi blízko pri obzore ešte aj Strelec . Počas večera sa presunú k západu, odkiaľ postupne vytlačia trojicu Pastier , Severná koruna , Herkules a súhvezdie Hadonos nižšie vľavo. Zenitom po odchode Labute prejdú Jašterica , Kasiopeja , priblížia sa Perzeus a Povozník . Veľký voz nízko nad severným obzorom začne pred polnocou ďalší 24-hodinový kruh. Drak a Cefeus klesnú k západu, nadránom ich vytlačí nevýrazná Žirafa . Jej kontúry hľadajte s hviezdnou mapou.

Ďalším menej známym súhvezdím je Rys , ktorý po polnoci začne stúpať nad SV obzorom. Celú noc vychutnávajte zvieratníkové súhvezdia: začiatkom septembra od večera postupne vrcholia na juhu Kozorožec , Vodnár , Ryby , koncom mesiaca sa pridá Býk . Okrem nich si všimnite Pegasa , vedľa neho maličkého Koníka , a Andromédu so známou "hmlovinou" (galaxiou) M-31. Preskúmať môžete aj obrazec Veľryby a západnú časť súhvezdia Eridanus , ktoré nadránom predchádza Orión na východe až juhovýchode. Rovnako upúta Južná ryba s jasnou hviezdou Fomalhaut kopírujúca južný obzor.

Ranná východná obloha bude plná pekných súhvezdí, ktoré doplnia dve jasné planéty. Podobná situácia nastane aj na západnej oblohe, ale večer a s inými dvoma planétami. S prechádzajúcim Mesiacom (ráno aj večer) vytvoria premenlivé a pútavé zoskupenia. Merkúr uvidíme ešte začiatkom mesiaca nízko nad VSV obzorom krátko pred východom Slnka. S blížiacou sa hornou konjunkciou sa nám potom znova stratí. Doslova vo výbornom svetle sa ešte stále ako Večernica ukazuje Venuša . Večer nevysoko nad západným obzorom, jasná a preto neprehliadnuteľná, presúva sa z Panny k Váham. Zapadá zhruba hodinu a pol po Slnku.

Mars medzi Veľrybou a Býkom sa stáva celonočným objektom. Približuje sa k opozícii, preto sa zjasňuje. Zároveň sa blíži k otvorenej hviezdokope M-45 (Plejády - Kuriatka), ktorú mnoho ľudí omylom považuje za Malý voz. Pamätajme si: ten je oveľa väčší a vždy na severnej strane oblohy. Jupiter v Panne môžeme vidieť len skoro večer po západe Slnka, najprv tesne pri Venuši (2. 9. budú v tesnej konjunkcii), s ktorou už v auguste začali tvoriť krásnu jasnú dvojicu. Peknú večernú scénu dotvorí úzky kosáčik Mesiaca len niekoľko dní po nove.

Rannú oblohu začína oživovať Saturn uprostred Raka, kde je aj "obláčik" otvorenej hviezdokopy M-44 (Praesepe - Jasličky). Málo jasný Urán (v opozícii) a ešte slabší Neptún možno pozorovať už aj menším ďalekohľadom celú noc v súhvezdiach Vodnár a Kozorožec. Pluto (na snímke z Hubblovho ďalekohľadu ) nie je zaujímavým objektom. A navyše - ako sme nedávno počuli - mnohí už Pluto nechcú nazývať planétou, iba ak by sa tento hrdý titul priznal aj ďalšiemu väčšiemu nedávno objavenému objektu ešte ďalej za známymi planétami našej sústavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.

20. jan
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 233-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 894 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

12 h

Neprehliadnite tiež

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

2 h

Práve prebieha veľká demokratizácia vesmíru.

2 h

Rastliny by mohla byť užitočná aj pre ľudí.

3 h

Ako veľmi vám záleží na fotografiách?

7 h