SME
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Dôkazy pravekého obúvania

Podľa antropológa Erica Trinkausa z Washingtonovej univerzity v St. Louis (USA) nosili pravekí obyvatelia Moravy topánky už pred 26-tisíc rokmi.

Kostra dolnej časti nohy jedinca označeného ako Dolní Věstonice 16, jedna z troch, ktorá na tejto lokalite preukázala slabnutie kostí menších prstov pred 26-tisíc rokmi. FOTO - ERIC TRINKAUS/AV ČR

Logika napovedá, že praľudia si určitým spôsobom museli chrániť chodidlá odvtedy, čo osídlili chladnejšie oblasti. To sa stalo pred približne 500-tisíc rokmi. Kompletné ukážky pravekých "sandálov" či "kapcov" sa však nezachovali; akiste boli zhotovené z materiálov, ktoré ľahko podliehajú zubu času. Zlomkové archeologické artefakty sú však v tomto ohľade veľmi sugestívne. Trinkaus preto využil nepriamy prístup. Skúmal kosti nôh pravekých príslušníkov nášho druhu Homo sapiens po ich príchode do západnej Eurázie. Ak ľudia chodia bosí, menšie prsty na nohách sa ohýbajú, aby vyvíjali ťah, takže sú silné. Pri obúvaní však už ich trakčné pôsobenie nie je také potrebné a slabnú. Ako americký antropológ uverejnil online v časopise Journal of Archeological Science, presne to zistil napríklad na kostrách nôh jedincov Homo sapiens zo známej juhomoravskej lokality Dolní Věstonice. Menšie prsty začali prejavovať znaky slabnutia pred približne 26-tisíc rokmi. Hlavné kosti dolnej končatiny však zostali rovnako veľké a silné. Najlepšie sa to dá vysvetliť začiatkom systematického obúvania.

(urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.