SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Satelit objavil už tisícu kométu

Najväčším objaviteľom komét v histórii je európsko-americký satelit SOHO. Na konte má takmer polovicu zo všetkých dosiaľ zaregistrovaných komét.

Slabé svetelné šmuhy v strede rámčekov sú 999. a 1000. kométa objavená prístrojmi satelitu SOHO. Zakrytý kotúč Slnka je vľavo hore.

FOTO - ESA

Názov SOHO neznamená odkaz na známu londýnsku štvrť, ponúkajúcu okrem iného pestrú paletu frivolnej zábavy, ale skrátene Solar and Heliospheric Observatory (Observatórium pre pozorovanie Slnka a jeho okolia). Tento spoločný satelit Európskej vesmírnej agentúry ESA a NASA, vypustený na orbitu roku 1996, úspešne pracuje už desiaty rok. Za ten čas ním získané údaje doslova zrevolucionalizovali slnečnú fyziku a naše chápanie Slnka.

Na základe skúseností so skoršími satelitmi vedci už pred vypustením SOHO dúfali, že jeho prístroje umožnia objaviť nejaké kométy. Nikto však nečakal taký úspech. Kľúč k nemu spočíva v aparatúre LASCO (Large Angle and Spectrometric Coronagraph), zobrazujúcej na princípe koronografu (umelo zatieňuje slnečný kotúč) blízke okolie Slnka. Pozoruje sa ním v bežnom svetle slabo svietiaca, no viac miliónov stupňov horúca vonkajšia atmosféra Slnka čiže koróna. Zábery satelitu sa rýchlo sprístupňujú na internete a tak všetci záujemcovia môžu pátrať po slabých svetelných šmuhách - kométach, ktoré sa tesne priblížili k Slnku a prechádzajú okolo neho, alebo naň dokonca spadnú.

Roku 2000 takúto činnosť začal amatérsky astronóm Mike Oates. Prekvapujúco objavil vyše 100 komét. Roku 2002 už mal SOHO na konte 500 komét - jubilejnú objavil Rainer Kracht, momentálny rekordér spomedzi ľudských objaviteľov, s vyše 150 úlovkami SOHO-komét. Napokon padla aj hranica 1000 objavov. Stalo sa to teraz 5. augusta. Aktérom bol stredoškolský učiteľ (a vyštudovaný astronóm) Toni Scarmato z talianskej Kalábrie. Iba o 5 minút neskôr, ako na záberoch SOHO, objavil 999. kométu, našiel aj jubilejnú 1000. - osobné skóre si vylepšil na 15. Objav venoval manželke a synovi, aby im aspoň takto vykompenzoval čas, ktorý trávi s kométami.

(urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

11 h

Má Lipšic špeciálne zaobchádzanie?

8 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

14 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

17 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

18 h
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

19 h