SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

V mexickej kukurici sa nenašli cudzie gény

Mexicko-americký vedecký tím rozptýlil obavy, ktoré prepukli pred štyrmi rokmi, že do bežne pestovanej kukurice v mexickom štáte Oaxaca prenikli geneticky modifikované (GM) odrody. Výsledky výskumu uverejnil online v časopise Proceedings of the National .

Mexický farmár Lorenzo Rebollo s novou úrodu kukurice.

Mexicko-americký vedecký tím rozptýlil obavy, ktoré prepukli pred štyrmi rokmi, že do bežne pestovanej kukurice v mexickom štáte Oaxaca prenikli geneticky modifikované (GM) odrody. Výsledky výskumu uverejnil online v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences Sol Ortiz-García z Národného ekologického ústavu v Mexico City s piatimi kolegami.

Zbytočný poplach

V rokoch 2003 a 2004 zozbierali vzorky bežne pestovaných odrôd kukurice zo 125 polí na 18 lokalitách v oblasti, predstavujúcej veľkú časť Oaxacy. Tento štát sa sčasti prekrýva so starovekým ohniskom mezoamerickej domestikácie kukurice a Mexičania sa preto obávali, že GM odrody narušia základný genofond. Následne poslali 153-tisíc semien z 870 klasov (každý z inej kukuričnej rastliny) na analýzu do dvoch komerčných laboratórií v USA. Dôkladné a opakované testy však vo vzorkách neodhalili nijaké cudzie gény z GM odrôd s presnosťou na 5 tisícin percenta. To nik nečakal! Všetci si však vydýchli.

Začalo sa to v oaxackých horách

Celá vec sa začala roku 2001. V časopise Nature uverejnili biológovia David Quist a Ignacio Chapela z Kalifornskej univerzity v Berkeley (USA) šokujúce zistenie: v štyroch klasoch kukurice tradičných odrôd z úrody 2000 v oaxackých horách našli gény z GM odrôd. Zdalo sa, že nejde o občasné hybridy, ale pevne zakorenené formy. A navyše cudzie gény akoby boli schopné preskakovať po genóme.

Metódu, ktorú spomenutí vedci použili, však onedlho tvrdo skritizovali iní. Genetici a molekulárni biológovia spochybnili ich charakteristiku cudzích génov. Redakcia Nature sa v apríli 2002 bezprecedentne vyjadrila, že ak by sa táto kritika objavila skôr, článok by nevyšiel. Quistove a Chapelove výsledky však podporili oficiálne nepublikované odhalenia cudzích génov v kukurici, ktoré uskutočnili mexickí vládni vedci. Hoci chýbalo dôkladné potvrdenie, málokto o GM kontaminácii kukurice pochyboval. Vec sa stala súčasťou aktuálnej medzinárodnej kontroverzie, týkajúcej sa GM plodín.

Čo sa vlastne stalo?

Nové výsledky preto šokovali. Kam sa podeli cudzie gény v oaxackej kukurici? A boli tam vôbec?

Chapela sa podľa časopisov Nature a Science drží pôvodných údajov, vzorky z roku 2000 sa však nezachovali. Jedna z autoriek nového článku, ekologička Allison Snowová z Ohijskej štátnej univerzity (USA), sa v Nature vyjadrila, že negatívny výsledok vylučuje, aby boli cudzie gény v tradičných odrodách kukurice pevne usadené. Brian Johnson z britskej ochranárskej agentúry English Nature sa vyslovil, že nikdy neveril v ich pevné usadenie. Ak tam boli, čo podporujú spomínané nepublikované mexické údaje, tak iba na dočasnej báze. Azda pomohla osveta medzi oaxackými roľníkmi, varujúca pred zmiešavaním importovaných semien s domácimi.

Chapela si myslí, že problém môže byť v málo citlivej analýze využitej autormi nového článku, ktorý inak ťažko zladiť s pôvodným. Šéf jedného z analytických laboratórií to však v Nature vylučuje. Hoci negatívny výsledok z Oaxacy upokojuje, v Science varuje vedecká poradkyňa hnutia Greenpeace Doreen Stabinská pred pokračujúcim "masívnym tokom kukurice" z USA do Mexika.

Vedci nenašli v tradičných odrodách kukurice, pestovaných domorodými farmármi v oaxackých horách, nijaké cudzie gény.

FOTO - NATURE, PNAS

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jednou z možností, ako zrýchliť očkovanie, je vakcinácia seniorov.
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Ilustračná fotografia.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora. Pozrite si jej program na víkend.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.