SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

V mexickej kukurici sa nenašli cudzie gény

Mexicko-americký vedecký tím rozptýlil obavy, ktoré prepukli pred štyrmi rokmi, že do bežne pestovanej kukurice v mexickom štáte Oaxaca prenikli geneticky modifikované (GM) odrody. Výsledky výskumu uverejnil online v časopise Proceedings of the National .

Mexický farmár Lorenzo Rebollo s novou úrodu kukurice.

Mexicko-americký vedecký tím rozptýlil obavy, ktoré prepukli pred štyrmi rokmi, že do bežne pestovanej kukurice v mexickom štáte Oaxaca prenikli geneticky modifikované (GM) odrody. Výsledky výskumu uverejnil online v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences Sol Ortiz-García z Národného ekologického ústavu v Mexico City s piatimi kolegami.

Zbytočný poplach

V rokoch 2003 a 2004 zozbierali vzorky bežne pestovaných odrôd kukurice zo 125 polí na 18 lokalitách v oblasti, predstavujúcej veľkú časť Oaxacy. Tento štát sa sčasti prekrýva so starovekým ohniskom mezoamerickej domestikácie kukurice a Mexičania sa preto obávali, že GM odrody narušia základný genofond. Následne poslali 153-tisíc semien z 870 klasov (každý z inej kukuričnej rastliny) na analýzu do dvoch komerčných laboratórií v USA. Dôkladné a opakované testy však vo vzorkách neodhalili nijaké cudzie gény z GM odrôd s presnosťou na 5 tisícin percenta. To nik nečakal! Všetci si však vydýchli.

Začalo sa to v oaxackých horách

Celá vec sa začala roku 2001. V časopise Nature uverejnili biológovia David Quist a Ignacio Chapela z Kalifornskej univerzity v Berkeley (USA) šokujúce zistenie: v štyroch klasoch kukurice tradičných odrôd z úrody 2000 v oaxackých horách našli gény z GM odrôd. Zdalo sa, že nejde o občasné hybridy, ale pevne zakorenené formy. A navyše cudzie gény akoby boli schopné preskakovať po genóme.

Metódu, ktorú spomenutí vedci použili, však onedlho tvrdo skritizovali iní. Genetici a molekulárni biológovia spochybnili ich charakteristiku cudzích génov. Redakcia Nature sa v apríli 2002 bezprecedentne vyjadrila, že ak by sa táto kritika objavila skôr, článok by nevyšiel. Quistove a Chapelove výsledky však podporili oficiálne nepublikované odhalenia cudzích génov v kukurici, ktoré uskutočnili mexickí vládni vedci. Hoci chýbalo dôkladné potvrdenie, málokto o GM kontaminácii kukurice pochyboval. Vec sa stala súčasťou aktuálnej medzinárodnej kontroverzie, týkajúcej sa GM plodín.

Čo sa vlastne stalo?

Nové výsledky preto šokovali. Kam sa podeli cudzie gény v oaxackej kukurici? A boli tam vôbec?

Chapela sa podľa časopisov Nature a Science drží pôvodných údajov, vzorky z roku 2000 sa však nezachovali. Jedna z autoriek nového článku, ekologička Allison Snowová z Ohijskej štátnej univerzity (USA), sa v Nature vyjadrila, že negatívny výsledok vylučuje, aby boli cudzie gény v tradičných odrodách kukurice pevne usadené. Brian Johnson z britskej ochranárskej agentúry English Nature sa vyslovil, že nikdy neveril v ich pevné usadenie. Ak tam boli, čo podporujú spomínané nepublikované mexické údaje, tak iba na dočasnej báze. Azda pomohla osveta medzi oaxackými roľníkmi, varujúca pred zmiešavaním importovaných semien s domácimi.

Chapela si myslí, že problém môže byť v málo citlivej analýze využitej autormi nového článku, ktorý inak ťažko zladiť s pôvodným. Šéf jedného z analytických laboratórií to však v Nature vylučuje. Hoci negatívny výsledok z Oaxacy upokojuje, v Science varuje vedecká poradkyňa hnutia Greenpeace Doreen Stabinská pred pokračujúcim "masívnym tokom kukurice" z USA do Mexika.

Vedci nenašli v tradičných odrodách kukurice, pestovaných domorodými farmármi v oaxackých horách, nijaké cudzie gény.

FOTO - NATURE, PNAS

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Neprehliadnite tiež

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.

NASA predstavila nový objav, na povrchu Mesiaca je voda

Zistenie môže mať význam pre misie ľudí.

Mesiac z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?