Pred 65 miliónmi rokov urobili dinosaury miesto drobným cicavcom, ktoré prežili vtedajšiu katastrofu. Od nich vedie evolučná línia k ľuďom.
ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
Paleontológ Chris Lavers v knihe Prečo majú slony veľké uši (Argo, Dokořán, Praha 2004) takto opísal katastrofu, ktorá podľa prevládajúceho názoru na konci druhohôr vyhubila prakticky všetky väčšie živočíchy: "Rôzne kusy hornín z vesmíru neustále dopadajú na zemský povrch, asteroid z konca kriedy však mal obludné rozmery. Meral asi 10 km v priemere. Bola to riadená strela veľkosti San Franciska rútiaca sa rýchlosťou 20 km za sekundu. Pri náraze vytvoril v zemskej kôre jamu hlbokú 40 km a explózia bola porovnateľná s použitím 100 miliónov vodíkových bômb. Každé zviera vo vzdialenosti od
3 do 4 000 km od miesta dopadu bolo svedkom oslepujúceho záblesku, a potom už zostávalo iba zopár okamihov, kým sa rozpútalo peklo. Všetko živé v tomto okruhu pohltil oheň. Požiare kontinentálnych rozmerov zachvátili Zem. Milióny ton plynu a prachu unikli spoločne so sadzami do atmosféry. Čierny závoj katastrofy čoskoro zahalil celú planétu a zabránil prístupu slnečného svetla. Teploty poklesli, zastavila sa fotosyntéza a rastliny začali hynúť. Vplyvom tepla uvoľneného pri výbuchu sa rozštiepili molekuly kyslíka a dusíka. Tieto prvky potom znovu reagovali za vzniku oxidu dusného a napokon vznikla aj koncentrovaná kyselina dusičná, ktorá v podobe kyslého dažďa zasiahla povrch planéty. Atmosféra sa mohla očistiť od prachu o niekoľko mesiacov, explózia však uvoľnila také obrovské množstvo plynu, že ten prispel k nástupu krátkej globálnej zimy a následne k skleníkovému efektu."
K tomu iba dodajme, že predpokladané dôsledky impaktu sú také hrozivé, že niektorí vedci sa čudujú, ako mohlo túto udalosť toľko živočíšnych druhov vôbec prežiť. Odhady naznačujú, že energia uvoľnená asteroidom mohla byť porovnateľná s 10 000-násobkom energie celosvetového arzenálu jadrových zbraní. (ač)
Mapka zachytáva polohu indických Dekanských trapov. Podľa Anne-Lise Chenetovej z Parížskeho geofyzikálneho inštitútu sú pozostatkom mohutných erupcií druhohorného supervulkánu, ktorý vyhubil dinosaury. ILUSTRÁCIA - ARCHÍV