SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Novým operátorom pribúdajú tisíce klientov

BRATISLAVA - Zmluvy s novými telekomunikačnými operátormi podpísali tri týždne od liberalizácie trhu tisícky ľudí.

FOTO - ARCHÍV SME

BRATISLAVA - Zmluvy s novými telekomunikačnými operátormi podpísali tri týždne od liberalizácie trhu tisícky ľudí. Päť spoločností, ktoré majú svoje ústredne a siete prepojené s bývalým monopolom Slovak Telecom, lákajú zákazníkov na nižšie ceny volaní, najmä do mobilných a zahraničných sietí.

Starí zákazníci po novom

Najviac bytových zákazníkov má zatiaľ spoločnosť Nextra, vlastnená nórskym koncernom Telenor Networks. Nextra totiž na novú hlasovú službu prevádza aj svojich starých zákazníkov, ktorí predtým telefonovali cez internet. "Po prepojení našich sietí so Slovak Telecomom a po zavedení služieb Carrier Selection (voľba operátora) v priebehu augusta všetci užívatelia prechádzajú na nové hlasové služby Nextra Hlas s predvoľbou 1016," potvrdila Alžbeta Šimonovičová, hovorkyňa slovenskej vetvy Telenor Networks.

Nextra má v súčasnosti takmer dvetisíc užívateľov hlasových služieb. "Pri nezmenených podmienkach prepojenia sietí očakávame do konca roku minimálne štyritisíc nových zákazníkov hlasových služieb," dodala Šimonovičová.

Dvojkou medzi novými telekomunikačnými operátormi je Slovanet patriaci pod americký fond Advent Int. "Registrujeme okolo šesťsto objednávok hlasových služieb, ku ktorým máme podpísaných zhruba štyristo zmlúv," upresnila Petra Vagaská zo Slovanetu. Táto spoločnosť ako jediná podmieňuje telefonovanie cez jej predvoľbu zakúpením paušálu, z ktorého sa hovory potom odpočítavajú.

Lov na klientov v predstihu

Ešte pred prepojením so sieťou Slovak Telecomu začala prvých zákazníkov loviť firma Dial Telecom. "Od januára do prepojenia (prelom júla a augusta) sme podpísali niekoľko stoviek zmlúv," tvrdí Karin Kurpielová, marketingová manažérka Dial Telecomu. Zákazníci síce pol roka telefonovali za tarify Slovak Telecomu, no dnes môžu Dial Telecomu ukázať účty a telefonovať ešte lacnejšie. Kurpielová bez upresnenia dodala, že záujem o nové zmluvy sa od augusta ešte zvýšil.

Významným hráčom na telekomunikačnom trhu chce byť aj operátor Amtel. Jeho konateľ Alexander Nagy tvrdí, že biznis plán počíta do konca roka s 10-tisíc zákazníkmi. "Kampaň zameranú na bytové stanice sme odštartovali zhruba pred týždňom. Zatiaľ máme štyristo zákazníkov," opísal súčasnú situáciu Nagy.

Zatiaľ najmenším novým telekomunikačným operátorom je eTel. Firma získala za prvé dva augustové týždne 31 bytových zákazníkov.

Niekoľko zmlúv naraz

Zmluvy môže mať zákazník podpísané aj so všetkými operátormi súčasne. Musí však ďalej platiť paušálny poplatok Slovak Telecomu (okrem ST Mini). Pred každým volaním sa potom môže rozhodnúť pre toho operátora, ktorý mu ponúka za konkrétne spojenie najlepšiu cenu a zvoliť si ho vytočením predvoľby.

O službách a cenníkoch telekomunikační operátori informujú na svojich webových stránkach alebo priamo na vlastných infolinkách. Spoločnosti potvrdili, že záujem ľudí o lacnejšie telefonovanie cítia najmä na infolinkách.

Dvaja z nových operátorov - eTel a Dial Telecom - ponúkajú možnosť stiahnuť si zmluvy z internetových stránok, vyplniť a zaslať ich poštou. Spoločnosť Amtel zmluvu záujemcovi pošle po telefonickom vyžiadaní. Slovanet záujemcov o podpísanie zmluvy odkazuje na svoje pobočky v siedmich krajských mestách okrem Trnavy. Podpísať zmluvu s Nextrou sa dá u jej obchodných partnerov v osemnástich slovenských mestách alebo si zmluvu vytlačiť z internetu a poslať poštou.

Kde získať viac informácií?

operátor infolinka zmluva
Amtel 0800 173 177 spoločnosť ju pošle na požiadanie
Dial Telecom 02-582 52 111 na internete
eTel 0800 118 118 na internete
Nextra 02-582 28 228 na internete, v pobočkách
Slovanet 0800 111 800 v pobočkách

Trh sa uvoľnil, no stále nie je slobodný

Telekomunikačný trh sa na Slovensku síce prepojením nových operátorov so Slovak Telecomom otvoril, no stále ho nemožno považovať za liberalizovaný.

Platenia paušálov dominantnému hráčovi na trhu sa volajúci nezbavili ani po 1. auguste. Aby sa niekto mohol stať zákazníkom niektorého z piatich nových operátorov, musí mať podpísanú zmluvu aj so Slovak Telecomom a mesačne mu platiť paušálny poplatok za niektorý z jeho programov hlasovej služby, okrem toho najlacnejšieho - ST Mini.

Vyriešiť by to podľa Telekomunikačného úradu mohli zmluvy o prenájme bytových a domových káblov, na ktorých by sa mali dohodnúť Slovak Telecom a noví telekomunikační operátori. Slovak Telecom zatiaľ svojim dravým konkurentom navrhol cenu za prenájom, ktorú oni považujú za privysokú. Konečné slovo bude mať Telekomunikačný úrad.

Konateľ jedného z nových operátorov Alexandra Nagya (Amtel) očakáva, že k úplnej liberalizácii trhu dôjde pravdepodobne budúci rok. Hovorkyňa slovenskej vetvy Telenor Netvorks, vlastníka Nextry, Alžbeta Šimonovičová: "Ak sa budú podmienky pod tlakom Telekomunikačného úradu meniť a ceny pre koncových užívateľov sa budú môcť ďalej znižovať, počet užívateľov hlasových služieb môže byť ešte vyšší." (tv)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.