Anmol Madan z massachusettského technologického inštitútu predvádza PDA, na ktorom je nainštalovaný jeho program na rozoznávanie úrovne "nudy" v hlase telefonujúceho. FOTO - SITA/AP |
zapája do rozhovoru. Na základe týchto údajov matematický algoritmus programu hodnotí stupeň "zaangažovanosti" človeka do rozhovoru na škále od 0 do 100 percent.
Program sa testoval na dvadsiatich dobrovoľníkoch, ktorí konverzovali v dvojiciach, s každým partnerom tri minúty. Potom vyplnili dotazníky, v ktorých zaznačili úroveň svojho záujmu o konkrétneho partnera a danú konverzáciu na škále 1-10. Podľa výskumníkov sa tieto údaje zhodovali s dátami nameranými softvérom v štyroch z piatich prípadov. Pre program sú spoľahlivými indikátormi nudy najmä dlhšie odmlky pri konverzácii, slabá variabilita tónu hlasu a pomalší hovor.
Zaujímavé je, že štúdia zároveň odhalila rozdiely v tom, čo zvyčajne zaujme na konverzácii mužov a ženy. Kým pre mužov bol dôležitý najmä predmet debaty, ženy ovplyvnilo aj to, s kým sa rozprávajú a aký je tón a celková "nálada" počas rozhovoru.
Prototyp programu nazvaného Jerk-O-Meter, ktorý funguje pod Linuxom, zatiaľ meria len úroveň nudy v hlase človeka, ktorý si ho do svojho VoIP telefónu nainštaloval. Ak zaregistruje, že majiteľ prestáva venovať pozornosť telefonátu, zobrazí hlásenie typu "buď trochu milší" alebo dokonca "nebuď kretén".
Softvér sa však dá bez problémov využiť aj na meranie úrovne záujmu telefonujúceho na druhom konci linky. Využitie by mohol nájsť pri telemarketingu či rôznych výskumoch cez telefón.
groupmedia.media.mit.edu/jk.php
Autor: tb