SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Ženám sa mužské webstránky nepáčia

Mužom sa viac páčia webové stránky navrhnuté mužmi a ženy zasa výrazne uprednostňujú weby navrhnuté inými ženami. V praxi však absolútnu väčšinu webov vytvárajú len muži na základe vlastných estetických kritérií, ako keby ženy ich web vôbec nemali navšte

Ženy sa tvorbe väčšiny webových stránok môžu zväčša len prizerať - ich autori sa tým však pripravujú o priazeň ženských čitateliek. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA/AP

Mužom sa viac páčia webové stránky navrhnuté mužmi a ženy zasa výrazne uprednostňujú weby navrhnuté inými ženami. V praxi však absolútnu väčšinu webov vytvárajú len muži na základe vlastných estetických kritérií, ako keby ženy ich web vôbec nemali navštevovať. Na základe prvého hĺbkového prieskumu tohto druhu na svete to zistili vedci z glamorganskej univerzity vo Walese.

Muži a ženy tvoria odlišne

Glora Mossová a Rod Gunn sa pokúsili najskôr zistiť, či existujú rozdiely vo výzore webových stránok tvorených mužmi a ženami. Na základe 23 rôznych kritérií preto analyzovali preto 30 stránok vytvorených vysokoškolskými študentmi a ďalších 30, ktoré vytvorili študentky. Pri viac než polovici kritérií sa ukázali výrazné rozdiely medzi "mužskými" a "ženskými" stránkami, čo je podľa vedcov "ohromujúce číslo". Ženské stránky vo všeobecnosti pôsobili menej formálne, využíval sa v nich "ľahší" jazyk, niektoré špecifické farby aj grafické prvky (oblé namiesto hranatých) a priamočiarejšia navigácia, píše sa v správe, ktorú denníku SME poskytla hovorkyňa univerzity Alexandra Hardenová.

Skúmané stránky po analýze vedci predložili skupine surfistov, ktorí mali zhodnotiť, ako sa im páčia. Opäť boli zistené výrazné rozdiely, keď sa mužom viac páčili stránky vytvorené mužmi a ženám tie, ktoré navrhli dizajnérky - ženy (účastníci testu nevedeli, kto bol autorom jednotlivých stránok).

Aby sa vylúčili vplyvy miestnej kultúry, štúdia bola zopakovaná aj pre webové stránky vytvorené študentmi z Francúzska a Poľska, výsledok bol rovnaký. "Neexistuje teda pochybnosť, že surfisti výrazne uprednostňujú webové stránky navrhnuté ľuďmi rovnakého pohlavia," konštatoval spoluautor výskumu Rod Gunn.

Web je mužským svetom

Výskumníci na základe zistených rozdielov analyzovali webové stránky 32 britských univerzít a porovnávali, či viac vyhovujú mužským alebo ženským požiadavkám a názorom na to, ako má ideálna stránka vyzerať. Hoci medzi záujemcami o štúdium na univerzitách sú ženy a muži v rovnováhe, až 94 % webov bolo "mužských" a len 2 % boli zostavené tak, že by sa páčili skôr ženám.

Glamorganská univerzita urobila aj druhú analýzu v dvoch odvetviach, ktoré sú jasne zamerané na zákazníkov jediného pohlavia: skúmala webové stránky zamerané na ženskú kozmetiku a tie s tematikou rybárčenia. Čisto na mužov bolo podľa formálnych znakov zameraných 77 % stránok o rybárčení, ale zároveň aj 78 % webov s obsahom výhradne pre ženy. "Pri tak odlišných oblastiach by ste očakávali, že vyprodukujú veľmi odlišné webové stránky. V skutočnosti sú všetky vymodelované len podľa mužskej estetiky," uviedla spoluautorka štúdie Gloria Mossová.

Autori štúdie to vysvetľujú jednoznačnou dominanciou mužov medzi autormi internetových stránok: napríklad spomedzi tímov tvoriacich univerzitné stránky bolo 74 % čisto mužských, 7 % tvorili ženy a v 19 % bolo zastúpenie oboch pohlaví rovnaké.

Podobné proporcie platia pre celý technologický priemysel: v Spojených štátoch tvoria ženy len 29 % zamestnancov v technologickom priemysle, v Británii len 35 % programátorov a 14 % manažérov zodpovedných za vývoj nových aplikácií. Počet žien podieľajúcich sa na vývoji nových technológií pritom neustále ďalej klesá.

Revolúcia v tvorbe stránok?

Štúdia waleskej univerzity je vôbec prvou, ktorá odhalila formálne rozdiely v tom, čo sa mužom a ženám na webe páči - doteraz sa nepredpokladalo, že by u nich tu mohli byť výrazné rozdiely a autori stránok na potrebu vyváženosti s ohľadom na pohlavie surfistov neprihliadali.

Podľa autorov štúdie jej výsledky signalizujú, že obrovské množstvo stránok nevyužíva naplno svoj potenciál, pretože svojou štruktúrou podvedome odrádzajú ženské návštevníčky, dokonca aj vtedy, ak sú ponúkané produkty určené najmä pre ne.

Značný problém vytvoriť efektívnu webovú prezentáciu podľa nich budú mať najmä organizácie, kde sú za návrh a schvaľovanie webových stránok zodpovední len muži - tí totiž jednoducho nie sú schopní posúdiť, nakoľko bude web atraktívny aj pre jeho ženské návštevníčky.

Čím sú odlišné stránky tvorené (a obľúbené) ženami

Navigácia
4 stránky vytvorené ženami obsahujú o niečo menej odkazov na iné weby.

Jazyk
4 ženské stránky obsahujú viac skratiek a používajú menej odborný, neformálnejší jazyk
4 ženy majú menšie tendencie k ospevovaniu vlastných kvalít, práve naopak, na ich stránkach sa častejšie vyskytujú prvky sebakritiky

Vzhľad stránok
4 ženy na stránkach oveľa častejšie používajú okrúhle grafické prvky, muži častejšie hranaté
4 mužské stránky bývajú častejšie rozvrhnuté na šírku, ženy sa takémuto dizajnu vyhýbajú
4 ženy využívajú na stránkach viac farieb a častejšie aj menej formálne grafické prvky
4 niektoré farby ženy používajú oveľa častejšie: bielu, žltú, ružovú a ľaliovú
4 muži aj ženy častejšie používajú obrázky ľudí svojho vlastného pohlavia

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Testovanie v Dolnom Kubíne.
Minister obrany Jaroslav Naď.
Cynická obluda

Banzai!

Do plošného testovania ostáva pol dňa a stále je len 60% potrebných zdravotníkov. Vedenie nariadilo neustupovať.