K hraniciam USA sa z Mexika blíži hrozba. Mäsožravé larvy decimujú statky.
Keď si poriadne pochutnajú na mäse živého zvieraťa, nakoniec sa z nich vyliahnu muchy, ktorých odborný názov Cochliomyia hominivorax sa dá preložiť ako mucha, čo požiera ľudí.
Tých sa však americká vláda teraz až tak nebojí. Mäsožravé larvy ich napádajú len zriedka. Veľmi rýchlo sa však môžu rozšíriť medzi dobytkom, koňmi či divými jeleňmi.
Bojová stratégia proti týmto parazitom sa môže zdať na prvé počutie nelogická. Proti muche totiž nasadia ešte viac múch - milióny.
Zhadzovať ich budú z lietadiel v Mexiku, ale aj na juhu Texasu.
Dozviete sa:
- ako sa larva muchy dostane do rany zvieraťa,
- ako sa dá proti muchám bojovať viacerými muchami,
- či sa môže mäsožravá mucha rozšíriť v Európe.
Ako skrutka
Epidémia mäsožravých lariev sa šíri v Strednej Amerike už od začiatku roka 2023. Keď sa v minulom roku začali šíriť naprieč Mexikom, americké úrady spozorneli a zastavili dovoz dobytka aj koní od južných susedov.
Muchy z rodu bzučivkovité, ktoré obývajú severnú pologuľu, sa bežne živia mäsom - avšak z mŕtvych zvierat. Výnimkou je len druh C. hominivorax.
Požieranie mäsa je dôležité pre jeho prežitie.

„Po spárení si samička nájde živého hostiteľa, pristane na jeho rane a nakladie do nej dvesto až tristo vajíčok,“ vysvetľuje pre CNN entomológ Phillip Kaufman z Univerzity A&M v Texase.
Všetky vajíčka sa vyliahnu zhruba po 12 až 24 hodinách. Okamžite sa začnú zavŕtavať hlbšie do rany a živiť sa mäsom. Rana sa preto postupne zväčšuje a zviera trpí bolesťami.
Ak niekto alebo niečo larvy vyruší, zavŕtajú sa ešte hlbšie. Aj preto majú v angličtine názov skrutkovitý červ (screwworm).
Rančeri dokážu napadnuté kravy ošetriť a zachrániť. Denne ich musia kontrolovať na prítomnosť červov, vyberať ich, čistiť a preväzovať rany. Ak by zostali zvieratá neošetrené, larvy by ich mohli zabiť do jedného až dvoch týždňov.