Vedcom sa podarilo presne určiť okamih vo vývoji hviezdnej sústavy, keď sa okolo jej hviezdy začali tvoriť planéty.
Hviezda HOPS-315, pri ktorej videli vznik pevných planetárnych materiálov, je od nás vzdialená 1300 svetelných rokov v súhvezdí Orion.
Vedci tieto pozorovania prirovnávajú k snímke novorodeneckej verzie Slnečnej sústavy. Nové zistenia totiž môžu odhaliť minulosť našej sústavy.
Výskum publikovali v časopise Nature.
Zárodky planét
Hviezda HOPS-315 je veľmi podobná rodiacemu sa Slnku. Pri hviezdach v tomto štádiu vývoja vedci často vidia disk plynu a prachu, ktorý je rodiskom budúcich planét.
Takéto disky už v minulosti videli v hviezdnych systémoch mimo toho nášho. Teraz sa však prvýkrát podarilo nahliadnuť do ešte skoršej chvíle tvorby sústavy, keď v okolí hviezdy začínajú vznikať prvé pevné materiály.
O tom, že takéto materiály vôbec existujú, vieme vďaka starodávnym meteoritom. Tieto zostali takmer nezmenené od počiatku našej sústavy. Vďaka tomu sa v nich zachovali kryštalické minerály s obsahom oxidu kremičitého.
Pri veľmi vysokých teplotách tieto minerály kondenzujú, spájajú sa a vznikajú tak zárodky nových planét. Prvé kilometrové planétky, z ktorých neskôr vznikli jadrá Zeme či Jupiteru, vznikli krátko po kondenzácii týchto kryštalických minerálov.
Počiatok našej sústavy
Práve kryštalické minerály spozorovali v disku okolo hviezdy HOPS-315. Našli ich náznaky v plynnom aj pevnom skupenstve, čo naznačuje vysoké teploty a tvorbu zárodkov planét.
„Tento proces nebol nikdy predtým pozorovaný v protoplanetárnom disku, alebo kdekoľvek mimo našej slnečnej sústavy,“ vysvetľuje v tlačovej správe Južného európskeho observatória spoluautor štúdie Edwin Bergin, profesor na Michiganskej univerzite v USA.
Pozorovania pochádzajú z teleskopu ALMA v Čile a vesmírneho teleskopu Jamesa Webba.
Chemické signály, ktoré teleskopy zachytili, prichádzali z malej oblasti disku. Tá sa nachádza od hviezdy HOPS-315 vo vzdialenosti, ktorá korešponduje so vzdialenosťou pásma asteroidov od Slnka.
„HOPS-315 preto ponúka príležitosť pochopiť, ako vznikli prvé pevné telesá v Slnečnej sústave,“ píše v komentári pre Nature planetárny vedec Fred Ciesla z Univerzity v Chicagu.
DOI: 10.1038/s41586-025-09163-z