SME

V akej krajine žijete, tak rýchlo starnete. Nový výskum ukázal, čo vplýva na starnutie

Starneme rýchlejšie ako na Západe.

Na Starnutie nemá vplyv iba životný štýl. Nový výskum ukazuje aj vplyv politiky.Na Starnutie nemá vplyv iba životný štýl. Nový výskum ukazuje aj vplyv politiky. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Krémy proti vráskam sú nanič, ak človek žije v krajine s oslabenou demokraciou či s toxickým vzduchom.

Na starnutie vplýva mnoho externých faktorov a niektoré sú aj prekvapivé, ukazuje nový výskum v časopise Nature Medicine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci v ňom skúmali, prečo napríklad v Egypte starnú ľudia rýchlejšie ako v Európe.

Vek a politika

Váš chronologický vek ovplyvní to, koľko sviečok si dáte na tortu. No nemusí odrážať, aké staré je v skutočnosti vaše telo. Na tento rozdiel sa pozreli výskumníci u viac ako 160-tisíc dobrovoľníkov z Latinskej Ameriky, Európy, Ázie a Afriky.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiel medzi chronologickým a biologickým vekom nazývajú biobehaviorálna veková medzera. Ukazuje vlastne rozdiel medzi tým, koľko rokov človek má, a tým, ako staro pôsobí jeho telo podľa rôznych zdravotných a životných faktorov.

Nie je prekvapivé, že na tento rozdiel vplývajú viaceré medicínske faktory.

Súvisiaci článok Vedci vedia určiť, ktorý orgán v tele môže zradiť ako prvý. Strážcom dlhovekosti je mozog Čítajte 

Starnutie je rýchlejšie za prítomnosti vysokého krvného tlaku, poškodenia sluchu či ochorení srdca. Ale súvisí aj s nezdravou hmotnosťou, pitím alkoholu, problémami so spánkom, diabetom či poškodením zraku.

Zrýchlené starnutie sa však spája aj so znakmi oslabenej demokracie, akými sú obmedzenie volebného práva, nespravodlivé voľby a obmedzenia slobody politických strán.

„Vôbec sme to nečakali,“ hovorí pre magazín Nature hlavný autor štúdie Agustín Ibañez. Rýchlejšie starnutie sa tiež objavuje v krajinách, kde sú nízke platy, znečistené ovzdušie či spoločenská a rodová nerovnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší biobehaviorálny vekový rozdiel sa ukázal v Egypte a Južnej Afrike a krajinách Latinskej Ameriky. Stredne veľký bol v krajinách Ázie.

Najpomalšie starnutie autori pozorovali v Európe, no aj tu existujú regionálne rozdiely. Napríklad ľudia z krajín južnej a východnej Európy starnú rýchlejšie ako ľudia zo západu.

Z východnej Európy zahrnuli vedci do výskumu Slovensko, Bulharsko, Chorvátsko, Českú republiku, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovinsko.

Znečistený vzduch

Jedným zo silných faktorov rýchlejšieho starnutia bol znečistený vzduch. Môže vplývať na mozog tým, že zvyšuje zápaly, čo spôsobuje rýchlejšie starnutie mozgu.

Zlá kvalita ovzdušia ovplyvňuje starnutie viac ako iné spoločenské či fyzické faktory.

„Kvalita ovzdušia je rovnako silná alebo možno silnejšia ako iné veľmi dobre známe problémy, ako sú rodová [diskriminácia] alebo migrácia či sociálno-ekonomická nerovnosť,“ povedal Ibáñez pre Inside Climate News.

SkryťVypnúť reklamu

Znečistenie ovzdušia sa hodnotí podľa koncentrácie častíc rôznych veľkostí vo vzduchu. Najväčší vplyv na zdravie je dokázaný pri najmenší časticiach PM2,5 - ktoré majú veľkosť od 0,001 do 2,5 mikrometra, a preto môžu ľahko preniknúť do pľúc aj krvi.

Spájajú sa so vznikom demencie, depresie či mozgovej mŕtvice, čo sú časté zdravotné problémy starnúceho obyvateľstva.

Stres a zápal

Vedci zatiaľ nevedia, ako presne súvisí fyzické zdravie jednotlivca so spoločenskou situáciou a s politickým prostredím v krajine. Hypotéza podľa Ibañeza je, že na vine je stres a jeho vplyv na telo a mozog. Stres totiž môže zvyšovať zápalové procesy v tele.

Výskum tiež ukázal, ktoré faktory súvisia s pomalším starnutím: vzdelávanie, schopnosť vykonávať každodenné aktivity a dobré kognitívne schopnosti. Medzi ochranné faktory patria tiež fyzická aktivita, dobrá pamäť a možnosť chôdze bez pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Autori veria, že ich výskum môže inšpirovať krajiny k úprave verejných opatrení, ktoré môžu viesť k spomaleniu starnutia populácie.

Navyše sa v štúdii ukázalo, že biologický vek niektorých ľudí je o pár rokov nižší ako ten chronologický. Ak by vedci prišli na to, čo majú títo ľudia spoločné, mohli by odhaliť, ako spomaliť starnutie.

Starnutie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu