PARÍŽ. Medzinárodný výskumný tím počas svojej expedície našiel viac ako tisíc kontajnerov s jadrovým odpadom, ktoré krajiny pred desiatkami rokov vyhadzovali do vody na severe Atlantického oceánu. Informuje o tom agentúra DPA.
Výskumníci vyplávali zo západofrancúzskeho mesta Brest na lodi L'Atlante v polovici júna na štvortýždňovú expedíciu do západného Atlantiku s cieľom nájsť tam nebezpečný odpad a zistiť jeho vplyv na ekosystém.
V oblasti vyhadzovali jadrový odpad rôzne krajiny medzi 50. a 90. rokmi minulého storočia. Hĺbka mora a jeho vzdialenosť od pevniny a akejkoľvek ľudskej činnosti sa považovali za ideálne podmienky na likvidáciu priemyselného či laboratórneho odpadu, a to najmä tam, kde sa morské dno javilo ako geologicky stabilné.
Vyhadzovanie jadrového odpadu do mora bolo zakázané v roku 1993. Predpokladá sa, že pred týmto rokom stihli krajiny do severného Atlantiku vyhodiť najmenej 200 000 kontajnerov s jadrovým odpadom do hĺbky medzi tromi až piatimi kilometrami. Ich poloha, stav a ani to, či sú na jednom mieste alebo rozmiestnené, nie sú známe.
Dvadsaťjedenčlenný tím prehľadáva oblasť, v ktorej sa predpokladá umiestnenie aspoň polovice odpadu. Výskumníci mapujú jej okolie a odoberajú vzorky vody, oceánskeho podložia i miestnej fauny. Pri činnosti im pomáha ponorkové vozidlo UlyX vybavené kamerou a sonarovým systémom.
Vedúci projektu NODSSUM (Nuclear Ocean Dump Site Survey Monitoring) Patrick Chardon verí, že sa rádioaktivita z väčšiny odpadu postupne vytratí po asi 400 rokoch. „Kontajnery boli navrhnuté tak, aby odolali tlaku v hĺbkach, ale nie tak, aby úplne zadržali rádioaktivitu, ktorá mohla medzičasom začať unikať,“ dodal Chardon.