Najväčšie zásoby zlata na Zemi nie sú v Amerike, ale hlboko v Zemi. Ďaleko od dosahu ľudí. Až 99,99 percenta všetkého zlata našej planéty sa nachádza v jadre Zeme.
Zdá sa však, že časti zlata zo stredu Zeme sa zrejme derú bližšie k povrchu.
Ukazuje to analýza havajskej lávy, v ktorej vedci objavili stopy iného vzácneho kovu. Svoje zistenia zverejnili v časopise Nature.
Narazili na zlato
Ak by sme zobrali všetko zlato z jadra Zeme a vyliali ho na povrch, celú planétu by pokryla približne polmetrová zlatá vrstva. Ukázali to výpočty objemu zlata v strede planéty Zem z roku 2006.
Tieto obrovské zásoby vzácneho kovu nám zostávajú úplne neprístupné.
Neexistuje spôsob, ako by sa ľudia vedeli prevŕtať do jadra, ktoré je v hĺbke viac ako 6000 kilometrov pod povrchom. Zlato, ktoré ľudia ťažia, sa nachádza v zemskej kôre. Dodnes sme objavili zhruba 244-tisíc ton tohto vzácneho kovu.

Do stredu Zeme sa takmer všetko zlato dostalo vo veľmi ranom období vývoja planéty počas dôležitého geologického obdobia zvaného železná katastrofa.
Počas nej sa ľahké materiály ako kremičitany či voda držali bližšie k vonkajšej časti planéty a nakoniec vytvorili počiatky plášťa a kôry. Ťažké materiály ako železo, nikel a rôzne vzácne kovy naopak klesli k stredu mladučkej planéty a vytvorili počiatok jadra.