SME

Ktoré remienky smarthodiniek môžu byť nebezpečné? Našli v nich večné chemikálie

Vedci radia vyhýbať sa tomuto materiálu.

Remienky z odolného fluóroelastoméru môžu obsahovať vysoké hodnoty toxickej látky zo skupiny večných chemikálií.Remienky z odolného fluóroelastoméru môžu obsahovať vysoké hodnoty toxickej látky zo skupiny večných chemikálií. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Nosíte ich na ruke cez deň a často aj v noci. Smarthodinky či fitnes náramky sú zberom údajov prínosné pre bežných ľudí aj športovcov.

No niektoré druhy remienkov týchto technológií môžu obsahovať vysoké hodnoty škodlivých chemikálií, ukazuje výskum zverejnený v časopise Environmental Science & Technology Letters.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Látka, ktorú vedci v náramkoch našli, spôsobuje popáleniny kože a poškodenie očí. Jej výroba a používanie má byť v Európskom hospodárskom priestore, kam spadá aj Slovensko, zakázané od roku 2026.

SkryťVypnúť reklamu

Testovali 22 remienkov

Niektoré remienky smart či fitnes hodiniek sa vyrábajú z fluóroelastoméru. Táto syntetická guma je vysoko odolná voči rôznym chemikáliám a tiež voči potu a mastnote pokožky.

Fluóroelastomér sa odlišuje od silikónu, ktorý sa tiež zvykne používať pri výrobe remienkov. Silikón ma menšiu odolnosť a je flexibilnejší.

Remienky hodiniek testovali vedci na prítomnosť per- a polyfluoroalkylových látok (PFAS), ktoré sa prezývajú aj večné chemikálie.

Túto prezývku získali preto, že mnohé látky z tejto rozsiahlej skupiny sa pri kontakte s kožou či sliznicou dostávajú do tela, kde sa hromadia a môžu viesť k rôznym zdravotným problémom. Navyše sa akumulujú aj v prírode a dostávajú sa tak do pitnej vody.

Tieto fluórové látky sa zvyčajne používajú tam, kde výrobcovia potrebujú ich vodoodpudivé, nepriľnavé či ohňovzdorné vlastnosti ako v teflónových panviciach, pršiplášťoch, ale aj v kozmetike. V Európe sú mnohé z týchto látok zakázané, no existujú ich tisícky a stále vznikajú nové.

SkryťVypnúť reklamu

Na prítomnosť PFAS testovali vedci 22 náramkov od desiatich značiek: Apple, Apple v spolupráci s Nike, FitBit, Samsung, Google, Modal, CASETiFY, Tighesen, Vanjua a KingofKing. Viaceré z nich sa predávajú aj na slovenskom trhu.

Látka na báze fluóru, ktorú v remienkoch objavili v najvyšších koncentráciách, bola kyselina undekafluórhexánová označovaná aj ako PFHxA. Našli ju v deviatich z 22 skúmaných náramkov.

Mnohé z týchto náramkov patria do vyššej cenovej kategórie a stoja viac ako 25 eur. Vedci nešpecifikovali konkrétne značky.

 (zdroj: Dominika Colombova)(zdroj: Dominika Colombova)

Vyhnúť sa fluóroelastomérom

Kyselina undekafluórhexánová veľmi dlho pretrváva v prostredí a má dokázané nepriaznivé účinky na zdravie ľudí. Patrí do skupiny látok, ktoré spôsobujú popáleniny kože a poškodenie očí. Spája sa tiež so vznikom ochorení pečene.

SkryťVypnúť reklamu

Aký vplyv má na kožu výrobok, ktorý látku obsahuje, zatiaľ nie je zrejmé.

Hoci je už dnes používanie kyseliny undekafluórhexánovej v Európskej únii obmedzené, od budúceho roku majú platiť ešte prísnejšie pravidlá. Koncentrácia PFHxA a jej solí vo výrobkoch nemá prekročiť 25 častí na miliardu - to znamená, že na miliardu častíc nesmie pripadať viac ako 25 častíc tejto kyseliny.

V skúmaných remienkoch z minulého roka pritom vedci našli kyselinu undekafluórhexánovú v koncentrácii 800 čiastočiek na miliardu. V jednom náramku dokonca prekračovala hodnotu 16-tisíc čiastočiek na miliardu.

Hodnoty nad tisíc čiastočiek na miliardu doteraz vedci „nevideli v žiadnom nositeľnom výrobku, ktorý prichádza do styku s kožou,“ vysvetľuje v tlačovej správe Amerického chemického spoločenstva jeden z autorov výskumu Graham Peaslee.

SkryťVypnúť reklamu

Nález večných chemikálií v smarthodinkách je problematický aj preto, že ich často ľudia nosia pri športe. Je pritom dokázané, že pod vplyvom potu sa môžu PFAS ľahšie absorbovať do tela.

Pri kúpe smarthodiniek alebo nových remienkov odporúčajú vedci siahnuť skôr po silikónových alternatívach, ktoré sú často aj lacnejšie.

„Ak si chce spotrebiteľ kúpiť náramok za vyššiu cenu, odporúčame mu, aby si prečítal popis výrobku a vyhol sa všetkým, ktoré obsahujú fluóroelastoméry,“ hovorí hlavná autorka štúdie Alyssa Wicks.

Alternatívou môžu byť aj remienky z látky, kože či kovu.

DOI: 10.1021/acs.estlett.4c00907

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu