Článok pôvodne vyšiel na webe hn.cz
Bunky ženského tela dokážu uspať jeden z dvoch pohlavných chromozómov X. Vo vyššom veku sa tento chromozóm prebúdza a jeho gény chránia ženy pred poškodením mozgu. Je to jeden z dôvodov, prečo ženy prežívajú mužov.
Ženy žijú v priemere o päť rokov dlhšie ako muži a napriek vyššiemu veku sa mnohé z nich tešia lepšiemu zdraviu. To platí aj pre mozog. Mužské mentálne schopnosti sa zhoršujú rýchlejšie.
Výnimkou je Alzheimerova choroba, ktorá postihuje ženy dvakrát častejšie ako mužov. Avšak aj pri tomto neurodegeneratívnom ochorení žijú ženy dlhšie ako muži.
Tím pod vedením Deny Dubalovej z Kalifornskej univerzity v San Franciscu skúmal výkonnosť mozgu starnúcich myší a odhalil jedno z tajomstiev väčšej odolnosti nervového systému žien.
Výsledky tohto výskumu vedci uverejnili v časopise Science Advances.
Hormóny starnutie neovplyvňujú
Dubalová a jej kolegovia sa zamerali na pohlavné chromozómy, ktoré určujú pohlavie. Ženy zdedia po jednom chromozóme X od svojho otca a matky a rodia sa s konštaláciou pohlavných chromozómov XX.
Muži dostávajú od matky jeden pohlavný chromozóm X a od otca jeden chromozóm Y, a tak nesú pár pohlavných chromozómov XY.
Gén SRY, ktorý sa nachádza na chromozóme Y, zohráva dôležitú úlohu pri vývoji mužského pohlavia.
Dubalová a jej kolegovia využili skutočnosť, že myši majú pohlavie určené rovnakým spôsobom ako ľudia. Pomocou génového inžinierstva vytvorili samice, ktoré vo svojej dedičnej informácii niesli okrem dvojice chromozómov X aj mužský gén SRY.
Tieto myši sa vyvíjali ako samce napriek ženskej konštelácii pohlavných chromozómov. Vyrástli im semenníky, ktoré produkovali hormón testosterón.
Vedci vytvorili aj myši, ktoré niesli samčiu kombináciu pohlavných chromozómov XY, ale chýbal im gén SRY. Vyvíjali sa preto ako samice. Vyrástli im vaječníky, ktoré produkovali ženský hormón estrogén.
Vedcov zaujímalo, ako vek ovplyvňuje schopnosť týchto myší nájsť cestu bludiskom. Normálne samičky si udržali mentálnu zdatnosť dlhšie ako normálni samci. Tento rozdiel sa často pripisuje rozdielnemu pôsobeniu mužských a ženských hormónov.
Dubalová a jej kolegovia však zistili niečo iné. Samce s pohlavnými chromozómami XX strácali mentálnu výkonnosť pomalšie napriek tomu, že ich semenníky produkovali značné množstvo testosterónu.
Naopak, mozgová výkonnosť žien s pohlavnými chromozómami XY klesala s vekom rýchlejšie. Vaječníky so ženskými hormónmi im neposkytovali ochranu.